INBOX

29 MART 2021


Geçtiğimiz hafta değerli konuşmacılarla birlikte gerçekleştirdiğimiz “Küresel İklim Krizi ve Güneş Enerjisi Sektörüne Etkisi” konulu canlı yayınımız YouTube’da! Sorularınız için bizimle solar@solarbaba.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Zorlu Enerji, Horizon 2020 kapsamında “eCharge4Drivers” projesi ile bir hibe desteği daha aldı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji, elektrikli otomobil şarj istasyonları ağı Zorlu Energy Solutions (ZES) ve saatlik elektrikli araç kiralama platformu “electrip” markalarıyla eCharge4Drivers projesinin ortakları arasında yer alıyor. 11 Avrupa ülkesinden Zorlu Enerji’nin de aralarında bulunduğu 32 ortakla yürütülen “eCharge4Drivers” projesi, şehirlerde ve şehirlerarası yolculuklarda elektrikli otomobil şarj deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, şarj seçenekleri, mobilite ve park alışkanlıkları konularındaki beklentiler doğrultusunda, şehirlerde ve Trans-Avrupa Ulaşım Ağı’nın da dahil olduğu Avrupa’daki 10 alanda pilot projelerin geliştirilmesi hedefleniyor.
https://www.solarbaba.com/haber-zorlu-enerji-horizon-2020-kapsaminda-hibe-destegi-alacak/


Ukrayna’nın güneş panelleri Türkiye’den gelecek. Yıllık 1200 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikasında ürettiği güneş panellerini, dünyanın dört bir yanına ihraç eden HT Solar, son olarak Ukrayna’da 19,65 MW kapasiteli güneş enerji santraline güneş paneli tedariği gerçekleştirdi. Çin devletine ait tek güneş paneli üreticisi olan HT Solar, uluslararası sertifikalarla tescillenen standartlarda ürettiği güneş panelleri ile birçok ülkenin enerji ihtiyacını karşılıyor. Türkiye’de kurulduğu günden itibaren, dünya çapında 1 GW’dan fazla projeye güneş paneli tedariği sağlayan HT Solar, son olarak Ukrayna’nın Berdyansk şehrinde 19,65 MW’lik projenin çözüm ortağı oldu. Türkiye’de kurulduğu günden itibaren, dünya çapında 1 GW’dan fazla projeye güneş paneli tedariği sağlayan HT Solar, son olarak Ukrayna’nın Berdyansk şehrinde 19,65 MW’lik projenin çözüm ortağı oldu.
https://www.solarbaba.com/haber-htsaae-ukraynanin-gunes-panelleri-turkiyeden/


İzmir’de elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımlarına devlet desteği geliyor. İzmir’de elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek. Komple yeni yatırım şeklinde belirlenen projede öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 809 milyon 986 bin 56 lira oldu. Öngörülen ilave istihdam 700, nitelikli personel sayısı ise 40 olarak hesaplandı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yatırımın başlangıç tarihi 15 Haziran 2020 olarak belirlenirken, yatırım süresi de başlangıç tarihinden itibaren 6 yıl olarak tespit edildi. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.
https://www.solarbaba.com/haber-izmirde-elektrikli-arac-sistemleri-uretim-tesisi-yatirimina-devlet-destegi/


Dünyanın ilk modüler okyanus hibrit platformu devreye alındı. SINN Power GmbH tarafından tasarlanan ve kurulumu gerçekleştirilen dünyanın ilk modüler Okyanus Hibrit Platformu (OHP) Yunanistan’da bulunan Girit Adası’nın Heraklion limanına indirildi. Dalga, rüzgar ve güneş kaynaklarından eş zamanlı enerji üretmek için kullanılacak olan bu platform, zorlu okyanus koşullarına göre tasarlandı. OHP üzerinde bulunan fotovoltaik güneş enerji sisteminde, bu proje koşullarına göre özel olarak tasarlanmış olan SCHMID PEKİNTAŞ – SPE 390W Mono Perc Güneş Panelleri kullanıldı.
https://www.solarbaba.com/haber-schmidpekintas-dunyanin-ilk-moduler-okyanus-hibrit-platformu-devreye-alindi/


Türk Prysmian Kablo, dijital dönüşümlerini ve yeni teknolojilerini anlattı. Türk Prysmian Kablo, sektördeki son gelişmeleri, dinamiklerin geçirdiği evrimsel süreci ve geliştirdikleri yenilikçi teknolojileri online kanallar ile sektör profesyonellerine aktarıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Voltimum tarafından düzenlenen Sanal Fuar’da yerini alan Türk Prysmian Kablo, son olarak yine Voltimum ile 17 Mart’ta bir webinar düzenleyerek CableApp uygulamasını sektör temsilcileriyle paylaştı.
https://www.solarbaba.com/haber-prysmian-dijital-donusum-ve-yenilikci-teknolojilerini-anlatti/


Yeni otopark yönetmeliği neler getiriyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce birkaç kez ertelenen yönetmelikte son itirazları göz önüne alınarak revize ettiği otopark yönetmeliğinde geri sayım başladı. Yeni yönetmeliğin önemli konularından birisi de asgari zorunlu otopark adedi 20’den fazla olan yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2023 tarihine kadar en az yüzde 2 oranında, bu tarihten sonra ise yüzde 5 oranında elektrikli araç park yeri düzenleme şartı getirilmesi oldu. Ayrıca AVM ve bölge otoparklarında elektrikli araç şarj istasyonu zorunluluğu arttırılarak, 1 Ocak 2023 tarihine kadar yüzde 5, bu tarihten itibaren yüzde 10’a çıkarılacak şekilde güncellendi. Elektrikli araçların büyükşehirlerdeki ulaşımdan kaynaklı çevre kirliliğine çözüm sunduğunu belirten Dr. Emre Ilıcalı, “Tüm dünyada 2025 yılında satılan araçların yüzde 30’unun elektrikli olacağı öngörülmektedir. Türkiye de bu trendi mutlaka yakalamak durumundadır” diye konuştu.
https://www.solarbaba.com/haber-altensis-yeni-otopark-yonetmeligi-neler-getiriyor/


FIMER Ülke Satış ve Pazarlama Müdürü Emrah Güvercin, solar inverterleri hakkında bilgi verdi. “FIMER solar inverter’leri ile yüksek teknolojiye sahip, uygun maliyetli ve satış sonrası hizmetleri ile sürdürülebilir bir yatırım yapmanızı sağlıyoruz” diyen Güvercin, 1.2kW’dan 5MW’a kadar uzanan çok geniş bir inverter portföyüne sahip olduklarının da altını çizdi.
https://www.solarbaba.com/haber-fimer-inverterleri-ile-surdurulebilir-yatirim-sagliyoruz/


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin üçüncüsü, “Güneş ve Rüzgar Enerjisi Depolama” başlıklı yazısı yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.solarbaba.com/haber-incitas-gunes-ve-ruzgar-enerjisi-depolama/


Dünyanın en büyük kömür şirketlerinden biri güneş enerjisine yatırım yapacağını açıkladı. Coal India Limited (CIL), devlet tarafından işletilen NLC Hindistan ile ortak bir girişimle 3 GW’lık bir güneş enerjisi projesine yatırım yapmayı planlıyor. Şirket ayrıca Hindistan’daki güneş enerjisi ihalelerinde rekabet etmek için en düşük fiyatları sunarak temiz enerji projeleri geliştirmek istediğini açıkladı. Bu, Hindistan’ın kömür odaklı enerji politikalarının yakın zamanda değişebileceğine işaret ediyor.
https://www.solarbaba.com/haber-dunyanin-en-buyuk-komur-sirketi-yuzunu-gunese-dondu/


“Birleşik Krallık Hükümeti hidrojen yol haritasını uygulamalı.” Birleşik Krallık Hidrojen ve Yakıt Pili Derneği (UKHFCA), Birleşik Krallık Hükümeti’nin hidrojen enerjisinde lider olarak kalmak ve küresel karbonsuzlaştırma hareketine öncülük etmeye devam etmek istiyorsa hemen harekete geçmesinin önemini vurgulayan bir makale yayınladı. ‘Yeşil Hidrojen Vakası’ başlıklı rapor, hükümetin küresel olaya ve ötesine giden yolda dikkate alması gereken bir dizi kritik faktörü ortaya çıkarıyor.
https://www.solarbaba.com/haber-birlesik-krallik-hukumeti-hidrojen-yol-haritasini-uygulamali/


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter