INBOX

23 MART 2021


Küresel iklim kriziyle başa çıkabilmemiz için güneş enerjisi sektörü neler yapabilir? İklim krizinin pek çok yaklaşımla ele alınmasını ve sektördeki yansımalarını konuşacağımız yayın, aynı zamanda ilerleyen günlerde değerli paydaşlarımızla gerçekleştireceğimiz çalıştayın temelini oluşturuyor. Katılımcıların farklı perspektiflerden değerlendireceği küresel iklim gündemini ve güneş enerjisi sektörüne olan etkilerini konuşacağımız yayını 24 Mart Çarşamba günü saat 21:00’de Youtube-Linkedin-Facebook hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

HABER ÖZETLERİ
Elektrikte kurulu güç 95 bin 890 megavata ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, Türkiye’nin elektrikte kurulu gücü 2019 sonunda 91 bin 266 megavat olarak kayıtlara geçmişti. Geçen yıl sonu itibarıyla elektrikte kurulu güç 95 bin 890 megavata ulaşırken, iletim uzunluğu da 71 bin 97 kilometre oldu.


Rüzgarda 19 YEKA belirlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 19 ayrı bölgeyi yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) ilan etti. Bakanlığın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, rüzgar enerjisine dayalı 19 YEKA belirlendi. Alanlar; Aydın, İzmir, Manisa, Denizli, Çanakkale, Balıkesir ve Muğla’nın çeşitli ilçelerinden seçildi.


Türkerler, hibrit enerji santrali yatırımı yapacak. Türkerler Jeotermal Enerji, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde işlettiği 48 MW gücündeki jeotermal enerji santrallerinin elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi santrali kuracak. Proje kapsamında tarla niteliğindeki mevcut lisans alanı içerisinde yaklaşık 9 hektarlık alanda sadece güneş enerjisi santralinin (yardımcı kaynak) kuruması hedefleniyor. Bu kapsamda mevcut santral alanının güney batısında yer alan Alhan Mahallesi Muratlar kırı ve Çatal Yol mevkiinde her biri 400 W gücünde toplam 22500 adet güneş paneli yerleştirilecek. Mevcut jeotermal enerji santralinin öz tüketim ihtiyacının iç ihtiyaç barası üzerinden bağlantı ile karşılanması amaçlanan projenin 7,2 milyon dolar olması hesaplanıyor.


Asunim, Aliağa’daki ilk endüstriyel çatı GES projesini tamamladı. ASUNIM’in Gülermak Çelik Konstrüksiyon için kurduğu çatı üzeri güneş enerji sisteminin geçici kabulü bu hafta gerçekleşti. 2,64 MW büyüklüğündeki santral zorlu kış şartlarında da peak seviyesine yakın üretim gerçekleştirilecek şekilde tasarlandı. Santral; Aliağa’da kurulan ilk endüstriyel GES projesi olmasının yanında, performans kaybını önlemek için yapılan özel düzenlemeler ile de öne çıkıyor. Bu düzenlemeler sayesinde santralden zorlu kış şartlarında da yaz aylarındaki yüksek verimin alınması mümkün olacak.


Göktekin Enerji, Oğuz Gıda ile çatı GES kurulumu için el sıkıştı. Güneş ve rüzgâr enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları üzerine mühendislik, tedarik ve projelendirme hizmetleri sunan Göktekin Enerji ile meyve suyu, enerji içecekleri, süt, gazlı ve gazsız içecekler üretiminde dünya çapında faaliyet gösteren Oğuz Gıda çatı tipi güneş enerji santrali yapımı için el sıkıştı. Göktekin Enerji Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Satış Müdürü Hüseyin E. Erdoğdu ile Oğuz Gıda Genel Müdürü Osman Oğuz’un imzalarıyla resmi olarak başlatılan proje tamamladığında 7.802 kWp kurulu güce ulaşacak.


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin ikincisi, “Enerji Depolama Yöntemleri” yayımlandı. İlgili yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.


SMA Solar Academy, webinarlarına bir yenisini daha ekliyor. 23 Mart Salı günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek webinar “Güneş Enerjisi Santrallerini Nasıl Tasarlarsınız?” konusu üzerine yoğunlaşacak.


Acciona, yeşil hidrojene geçişte blockchain girişimini başlattığını duyurdu. Şubat ayı başlarında İspanyol yenilenebilir enerji şirketi Acciona, yeşil hidrojenle birlikte yenilenebilir kaynağını garanti altına almak için GreenH2chain adlı bir blok zinciri platformu geliştirdiğini duyurdu. Yeni girişimde tüketicilerin kendi enerji kaynaklarının karbondan arındırma sürecini birebir izleyebilecek, aynı zamanda GreenH2chain hidrojen tüketimi hakkında bilgi sağlayabilecek. Müşteriler, bu tür yeşil enerjiyi kullanarak önlenen karbondioksit emisyonlarını hesaplamak için kendi verilerine erişebilecekler.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter