INBOX

15 MART 2021


Geçtiğimiz günlerin güneş enerjisi sektöründeki ana gündem maddesi YEKa-GES-3 başvuru süreci oldu. Toplamda 1GW gücünde olacak güneş enerji santralleri (GES) 36 farklı şehire yayılacak. Yarışmaya 9000 MW üstünde talep geldi. Başvuru sürecinin geçtiğimiz Cuma günü bitmesi ile birlikte önümüzdeki haftalarda açık eksiltme yöntemi ile yarışmalar yapılacak.

HABER ÖZETLERİ
Galatasaray Kulübü ve Enerjisa arasında yapılan anlaşmayla Ali Sami Yen Kompleksi Türk Telekom Stadı’nın çatısına GES kurulacak. Enerjisa Enerji ve Galatasaray tarafından yapılan anlaşmaya göre Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı’nın çatısına kurulacak güneş panelleri ile stadyum kendi enerjisini üretecek. Enerji Performans Modeli kullanılarak kurulacak güneş enerjisi tesisi ile stadyum kendi elektriğini kendi üretecek. Toplamda 40 bin m2 alana kurulacak tesisin yaklaşık 20 milyon TL tutarındaki tüm yatırım maliyeti yatırım finansmanı Enerjisa Enerji tarafından sağlanacak. Enerji performans modeli kapsamında tesisin 10 yıl boyunca bakımı da Enerjisa Enerji tarafından gerçekleştirilecek.


Sınırda karbon vergisinin maliyeti yıllık 1.8 milyar euroyu bulabilir. TEPAV, İKV ve İPM; AB Yeşil Mutabakatı analiz etti. Sadece AB’nin sınırda karbon uyarlama mekanizması nedeniyle Türkiye’nin karşılaşacağı maliyetin 1,8 milyar Euro olabileceğini hesaplayan kuruluşlar, “Yeşil Dönüşüm”e uyumda geç kalınmaması çağrısında bulundular. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ( TEPAV), İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Türkiye’nin yeşil dönüşüme uyumda geç kalmaması gerektiğini belirterek, bu kapsamda yapılması gerekenleri içeren bir duyuru yayınladılar. Bu kapsamda öncelikle Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylaması gerektiği belirtilirken, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin de gerçekçi şekilde güncellenmesinin önemine işaret edildi. Ayrıca Türkiye’nin; sanayi, enerji, tarım ve ticaret politikalarını, yeşil dönüşüm perspektifinde gözden geçirmesi gerektiği vurgulandı.


Aksa Elektrik, Türkiye’nin e- ticaret devlerinden biri olan Gittigidiyor’a sertifikalı yeşil enerji satışı gerçekleştirdi. Türkiye’nin e-ticaret devlerinden Gittigidiyor, Aksa Elektrik’in tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle) yeşil enerji tarifesini tercih ederek (I-REC) Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nın sahibi oldu. Gittigidiyor, Aksa Elektrik’ten tedarik edeceği yeşil enerjiyle birlikte yıllık 246 bin ton karbon salınımının önüne geçerek 600’e yakın ağacın kesilmesini engelleyecek.


Türkiye’nin ilk enerji depolama sistemli çatı GES kurulumu başlıyor. Masfen Enerji, Antalya Büyükşehir Belediye Hizmet Binası ve Antalya Ulaşım A.Ş. binasının çatılarına GES kurulum çalışmalarına başlıyor. Sisteme entegre ‘Enerji Depolama Sistemi’ ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin kendi elektriğini üreten ve depolayan ilk belediyesi olacak.


Doğuş Otomotiv 12,5 Milyon TL’lik güneş enerjisi yatırımı yapacak. Doğuş Otomotiv, Şekerpınar’daki merkezinde elektrik ihtiyacını karşılamak için 12,5 milyon TL yatırımla güneş enerjisi santrali kuruyor. Proje kapsamında, ilkin Doğuş Otomotiv Lojistik merkezine 11 bin 500 adet güneş paneli yerleştirilerek şirketin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 62’sinin karşılanması hedefleniyor. Akabinde yurt genelindeki tüm yetkili satıcılara solar sistem kurulması planlanıyor. İklim değişikliğinin etkilerinin tüm dünyada daha fazla hissedilmeye başlandığı günümüzde, kurumların ekolojik çevreye olan etkilerini azaltmaya yönelik uygulamalar, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında ele alınarak birçok ülkede kamu ve özel sektörün sürdürülebilirlik politikalarında ilk sırayı alıyor.


Solarian, Mini YEKA İhalesi Başvuru Sonuçları’nın yoğunluk haritasını paylaştı. 36 ilde bulunan 74 adet ihale için 709 adet başvuru kabul edildi. İhale kapasitesinin yaklaşık 9.5 katı başvuru alındı. En yüksek ilgiyi 26 adet başvuru ile Aksaray-1 ihalesi gördü.


Türk Prysmian Kablo bir kez daha ödül aldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından 47’inci kez düzenlenen ‘Ekonomiye Değer Katanlar Ödülleri’ açıklandı. Dört ayrı kategoride düzenlenen ödül töreninde, Türk Prysmian Kablo elektrik-elektronik şirketleri arasında “Sektör Liderleri” kategorisinin birincisi oldu.


Uluslararası Uzay İstasyonu yeni güneş panellerine hazırlanıyor. Bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) Aralık 2000’den beri hizmet veren yaşlanan diziyi desteklemeye yardımcı olacak yeni bir güneş paneli setinin gelişine hazırlamak için yedi saatlik zorlu bir uzay yürüyüşünü tamamladı.


“Enerji dönüşümünün temel mottosu hibrit oluyor.” Ateş Uğurel, EKOIQ dergisinin 93. sayısında merak edilen soruları yanıtladı.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter