INBOX

08 MART 2021


Solarbaba ailesi olarak yenilenebilir enerji sektöründe çalışan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız. Şiddetsiz, adil ve cinsiyet eşitliğine dayalı, yönetici pozisyonlarında ve sektör istihdamlarında daha fazla kadın çalışan görebildiğimiz, 8 Mart mesajlarının yılın tek bir gününde değil, her gün uygulanabildiği bir sektör için çalışmaya devam edeceğiz.

HABER ÖZETLERİ
Yapı Kredi Leasing ve Arçelik Solar, enerjiyi tüm Türkiye’ye ulaştıracak. Yapı Kredi Leasing, yeşil enerjiye verdiği desteğe bir yenisini daha ekledi ve bu kapsamda Arçelik Solar Enerji ile birlikte sektörde bir ilke imza attı. Yapılan iş birliği çerçevesinde Yapı Kredi Leasing ile çatı üstü güneş enerji sistemleri, kredi kartına 18 aya varan taksitlerle satın alınabiliyor. Oluşturulan finansman modeliyle ev, yazlık, ofis, işyeri ve benzin istasyonu gibi her türlü yapıda hiçbir prosedüre gerek kalmadan, oluşturulan 8 paketten kullanıcıya en uygun olan seçilerek, belirlenen taksit seçenekleriyle yeşil enerjiye kolaylıkla ulaşılabiliyor.


Teknoloji Seçim Aracı artık Türkiye’de. Dünyanın 37 ülkesinde kullanılmakta olan Teknoloji Seçim Aracı uygulaması artık Türkiye’de. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası – EBRD tarafından geliştirilen ve Avusturya Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen çevrimiçi bir uygulama olan Teknoloji Seçim Aracı (Green Technology Selector), bundan böyle TurSEFF internet sitesinde yayınlanmakta olan yerel Teknoloji Seçim Aracının yerini alarak yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği teknolojilerine TurSEFF kapsamında hızlı finansman sağlayabilecek.


“Enerji sektöründe daha fazla kadın istihdamı gerekiyor.” SolarAPEX Yönetim Kurulu Üyesi Besime Özderici Altınkılıç’ın enerji sektöründe kadın istihdamının önemine dikkat çektiği ‘Kadınlar Günü’ ile ilgili görüşleri Platin dergisinde yer aldı. Enerji sektöründe kadının yerini inceleyen araştırmalara göre kadınların çoğu enerji sektöründe çalışmaktan memnun fakat sektörde daha fazla kadın lider görmek istiyor. Ayrıca her iki kadın çalışandan biri, kadın olmanın sektördeki kariyer yolculuğunda bir dezavantaj oluşturduğunu düşünüyor. SolarAPEX Yönetim Kurulu Üyesi Besime Özderici Altınkılıç, kadınların enerji sektörüne çekilmesi ve uzun soluklu çalışmalarının sağlanması yönünde atılması gereken pek çok adım bulunduğunu aktardı.


Siemens Gamesa İzmir’de rüzgar türbini Ar-Ge merkezini kurdu. Siemens Gamesa, İzmir’de rüzgar türbini Ar-Ge merkezini kurdu. Dünyadaki 6 Ar-Ge merkezinden biri olan İzmir Ar-Ge Merkezi, yurtdışında çalışan Türk mühendislerini de bünyesine katarak 64 kişilik bir ekiple faaliyete başladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Siemens Gamesa’nın İzmir Ar-Ge Merkezi’nde ülkenin rüzgar enerjisi potansiyelini geliştirmeye yardımcı olmanın yanında burada geliştirilen teknolojiler şirketin küresel operasyonları için ihraç edilecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt, Ar-Ge merkezini büyütmek için çalışmalara devam edileceğini ve çeşitliliği güçlendirmek için kadın mühendislerin istihdamına odaklanacaklarını söyledi.


İncitaş’ın hazırladığı Enerji Depolama konulu yazı serisinin ilki, “Elektrik Depolama Neden Önemli” başlıklı yazısı yayımlandı. Günümüzde artan nüfus teknolojik gelişmeler, sanayileşme ile her geçen gün enerji ihtiyacı artmasıyla birlikte; enerji ihtiyacının büyük bir bölümü kömür, doğal gaz ve petrol gibi geleneksel enerji kaynakları kullanılarak karşılanmaktadır. Sınırlı olan bu tip kaynakları ile her geçen gün artan enerji ihtiyacının karşılanamayacağı ve üretim-tüketim dengesinin sağlanmasının tehlikeye düşeceği görülmektedir. İncitaş’ın hazırladığı yazı dizisine linkten ulaşabilirsiniz.


Sunsis Enerji, termal drone ile panel inceleme hizmetine başladı. Güneş enerji santralinin temel taşı olan panellerde çizik, çatlak, hasar, çeşitli üretim hatası gibi nedenlerle oluşan sıcak noktalara “hot spot” deniliyor. Hot spot nedeni ile oluşan tersinir akım, hücre ve panellere hasar veriyor. Panellerde meydana gelen aşırı ısınma bypass diyotlara da zarar vererek enerji kayıplarını yüksek seviyelere çıkarabiliyor. Termal kamera ile fotovoltaik sistemde yer alan tüm PV panellerin termal ölçümleri gerçekleştirilerek modül üzerindeki termal farklılıklar saptanıyor. Termal kameralı drone ile kısa sürede geniş alanlardaki güneş enerji santralleri taranarak arıza tespiti yapılıp, yatırım geri dönüş süresinin azaltılması sağlanabiliyor.


“Maliyetleri düşürmek için güneş enerjisine yatırım zamanı.” Gelişen solar teknolojilerin fabrika ve büyük tesislere kendi elektriğini üretme imkanı sunduğunu belirten ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, minimum 25 yıl kullanılan sistemlerin 5 senede kendi maliyetlerini çıkardığını söyledi. İşletmeler için elektriğin önemli bir gider olduğunun altını çizen Eray, bazı sektörlere özel teşvikler ve güneş enerjisi santralleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.


Türk Prysmian Kablo 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Türk Prysmian Kablo 2020 yılında cirosunu 2019’a kıyasla yüzde 23 artırdı. Türkiye’nin mega projelerine kablo ve çözümleriyle hayat veren Türk Prysmian Kablo, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, cirosunu 2019 yılına kıyasla %23 oranında artırarak, 1.802.184.466 TL’ye yükseltirken; ihracatın ciro içerisindeki payını da yine 2019 yılına göre artırdı ve yüzde 37’ye çıkardı.


Enerji Analiz yeni bir simülasyon geliştirdi. Simülasyonun içeriğinde elektrik üretim santrallerinin teknik özellikleri, çalışma prensipleri, elektrik üretebilmesi için temel ihtiyaçları ve üretimlerini etkileyen dış etkenleri gerçek hayatta olduğu gibi bu platformda da kullanıcılar tarafından deneyimlenebilecek. Santrallerin teknik özellikleri kapsamında kurulu güçleri, birim enerji üretim maliyetleri, emre amadelik süreleri, kapasite faktörleri yer alacak. Kullanıcılar, elektrik ticareti kapsamında yer alan piyasalar özelinde santrallerin üretim miktarları ile fiyatları teklif edebilecek, bu sayede arz ve talebin olduğu saatlerde birer fiyat belirlenebilecek. Simülasyon web tabanlı bir yazılım platformu olarak hizmet verirken her kullanıcının/takımın birer hesabı olacaktır.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter