INBOX

01 MART 2021


Temiz enerji sektörünün nabzını tutan INBOX, önümüzdeki günlerde daha da zenginleşecek içeriği ile her Pazartesi günü gündemde öne çıkanları sizlerle paylaşıyor. İçerik ile ilgili yorum ve önerilerinizi solar@solarbaba.com adresine yollayabilirsiniz.

Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sizlere sağlık dolu mutlu bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
GÜNDER ve EIF iş birliği protokolü imzaladı. 13 – 15 Ekim 2021 tarihlerinde Antalya ANFAS Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenecek olan 14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı kapsamında, GÜNDER’in iki yılda bir düzenlediği, Türkiye’nin güneş enerjisine özgü tek uluslararası konferansı olan SOLARTR 2021’e ev sahipliği yapılacak. SOLARTR 2021 kapsamında, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve dünyanın birçok ülkesinden gelerek Antalya’da buluşacak olan bilim insanlarından sanayicilere, kamu kesimi temsilcilerinden güneş enerjisi uygulamacılarına kadar farklı kesimlerin olduğu sektör paydaşları güneş enerjisindeki yerel, küresel ve bilimsel son gelişmeleri değerlendirme ve öngörülerde bulunma fırsatı bulacak.


Deniz ve Güneş, MARINERGY’de birleşiyor. Ülkemizde ve dünyada temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarına dönük son yıllardaki ilgi, yeni bir alan olan, Yüzer Güneş Enerji Santralleri için büyük bir potansiyel yaratıyor. Mevcut potansiyel ve pazardaki açık nedeniyle, süratle hareket eden YEO ve ARAS, enerji projeleri ve deniz inşaat tecrübelerini birleştirdikleri birleştiren, Yüzer & Yenilenebilir Enerji konusunda, Türkiye ve bölge ülkelerinde MARINERGY adıyla faaliyet göstereceklerini açıkladı.


Kamuda ‘Yeşil Bina’lar artıyor. Altensis danışmanlığında ve IPCU yönetiminde tamamlanan Leed Gold ve IFC EDGE sertifikalı Kartal Dr. Lütfi Kırdar hastanesi Kamuda Yeşil Bina çalışmalarının öncülerinden oldu.


Göktekin Enerji, Maritaş Denim’le anlaşma imzaladı. Türkiye genelinde güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları üzerine mühendislik, tedarik ve projelendirme hizmetleri sunan Göktekin Enerji, Temsan Makina bünyesinde yer alan, Kahramanmaraş’taki tekstil firması Maritaş Denim’e 5.112 kW gücünde anahtar teslim çatı tipi güneş enerji santrali (GES) kurmak için anlaşma imzaladı.


Prysmian Group, dünyanın ilk 180μm’lik fiber optik kablo üretimini gerçekleştirdi. Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group, FTTX ve 5G ağlar için son teknoloji ile Sirocco Extreme mikro kablolar üretti. Dünyada ilk kez Almanya’da kurulumu gerçekleştirilen 180μm’lik optik fiberli kablolar sayesinde, çok sayıda ev ve şirket yüksek performanslı FTTx ve 5G ağından yararlanma fırsatına sahip olacak.


Gumbel Group, SMA Group ile 70 MW’lık iş birliği anlaşmasına imza attı. Türkiye enerji sektöründeki güneş enerjisi santrallerinin yatırımları için danışmanlık, bakım ve EPC hizmetleri sunan Türkiye’nin önde gelen EPC şirketlerinden ikisini bünyesinde bulunduran Gumbel Group ile fotovoltaik sistem teknolojisinde dünya lideri SMA Group arasında 70 MW’lık iş birliği anlaşması imzalandı. Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem ile SMA Güney Avrupa Bölge Direktörü Valerio Natalizia tarafından çevrim içi olarak düzenlenen imza töreniyle iki taraf arasındaki iş birliği, dokuzuncu yılına adım attı.


AE Solar 2021’de Türkiye’de 1 GW kapasitesinde fabrika açmaya hazırlanıyor. 2003 yılından bu yana, bir Alman yüksek kaliteli PV paneli üreticisi olan AE Solar, yüksek kaliteli yeni enerji ürünleri ve hizmetleri sunarak kendini yenilenebilir enerji endüstrisinin önde gelen markalarından biri haline getirmiştir. Şirket, 18 yıl boyunca portföyünü genişleterek ve uluslararası pazarlarda güçlenerek istikrarlı bir şekilde büyümüştür. AE Solar’ın bugün 90’dan fazla ülkede faaliyet göstermesine şaşmamalı. AE Solar’ın Kurucusu ve CEO’su Alexander Maier, “PV panellerinin değerini en üst düzeye çıkarmaya ve müşterilerin uzun vadeli faydaları için güvenilir ve güvenilir bir küresel enerji tedarikçisi olmaya kararlıyız” diyor. Şirket, uluslararası ortaklarla yakın çalışarak ve en sorumlu ve yenilikçi çalışma yöntemlerini kullanarak bunu başarmayı hedefliyor.


Bloomberg Businessweek Türkiye Özel Röportajı yayımlandı. Solarbaba’nın Kurucu Ortağı Ateş Uğurel ve EIF’in düzenleyicisi Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, Bloomberg Businessweek Türkiye ile fuar ve enerji sektöründeki gelişmelerin konuşulduğu bir röportaj gerçekleştirdi.


Almanya’daki kömür santrali yeşil hidrojen sahasına dönüştürülecek. Almanya’nın, hizmet dışı bırakılan en önemli taş kömürü santrali, yenilenebilir hidrojen üretim sahası haline gelecek. Petrol devi Shell, Mitsubishi Heavy Industries (MHI), belediye ısı tedarikçisi Wärme Hamburg ve İsveçli kamu kuruluşu Vattenfall, Moorburg elektrik santralinin sahasında 100 megawatt (MW) kapasiteli bir elektrolizör inşa etmek için bir niyet mektubu imzaladı. Kömür santrali, 2015 gibi geç bir tarihte tam işletmeye başladıktan sonra yılın başında şebekeden çıkarıldı. Ortak şirketler, yenilenebilir enerji üretmek için tesisin mevcut altyapısının ne ölçüde uygun olabileceğini araştırmak için Moorburg’da bir ‘Yeşil Enerji Merkezi’ geliştirmeyi planlıyor.


Arnavutluk, ilk rüzgar santralleri için ihale açma planlarını duyurdu. Arnavutluk hükümeti, ülkenin gelecekteki enerji arzını iyileştirmeye ve sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya büyük katkı sağlayacak olan, kamu hizmeti ölçeğinde karada yer alan rüzgar santrallerinin inşası için ilk ihaleyi başlatma planlarını duyurdu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2021 yılının başlarında başlaması beklenen ihale, İsviçre Ekonomik İşler Devlet Sekreterliği (SECO)ile rüzgar enerjisi projelerinde planlanan bir dizi yatırımın ilki olacak.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter