INBOX

15 Şubat 2021


Temiz enerji sektörünün nabzını tutan INBOX, önümüzdeki günlerde daha da zenginleşecek içeriği ile her Pazartesi günü gündemde öne çıkanları sizlerle paylaşıyor. İçerik ile ilgili yorum ve önerilerinizi solar@solarbaba.com adresine yollayabilirsiniz.

Solarbaba ekibi ve üyelerimiz adına sizlere sağlık dolu mutlu bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ
Çatı üstü GES’lerde Solarçatı ve Garanti BBVA işbirliği yaptı. Sürdürülebilir finans kapsamında yenilikçi çözümlerle Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek veren Garanti BBVA, yine bir ilki gerçekleştirerek Bireysel Çatı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ürününü hayata geçirdi. Solarçatı’yla iş birliği yapan Banka müşterilerine sunduğu hızlı sonuçlanan alışveriş kredisini Bireysel Çatı GES sürecine uyarlayarak kolay bir şekilde yenilenebilir enerji kredisi kullanılmasına imkân veriyor. Böylece çatı tipi güneş enerjisi yatırım yapmak isteyip de bürokratik süreçlerde zorlanan konut sahibi veya site yöneticilerinin uygulamalarını kolaylaştırıyor.


Borusan EnBW Enerji Kıyıköy RES kapasitesini artırdı. Borusan EnBW Enerji, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme yolunda, Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne 20 türbin ile 72 MW kapasite ekleyerek tesisin kurulu gücünü 100 MW’a çıkardı. Borusan EnBW Enerji, Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) kapasite artırma yatırımını tamamladı. Borusan EnBW Enerji’den yapılan açıklamaya göre, şirket, Ağustos 2014’ten beri 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne (RES) her biri 3,6 MW kapasiteye sahip 20 türbin ekledi. Toplam türbin sayısı 34’e çıkan Kıyıköy RES, 100 MW kapasiteye ulaşarak Borusan EnBW Enerji’nin en büyük kurulu güce sahip tesisi oldu. 2021 yılı ilk çeyrek içerisinde yatırımı devam eden portföy projelerinin de tamamlanmasıyla Borusan EnBW Enerji’nin toplam kurulu kapasitesi 725 MW’a ulaşacak.


İş Leasing ve EBRD arasında kredi anlaşması gerçekleştirildi. İş Leasing, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) kaynak verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 40 milyon Euro tutarında fon sağladı. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kapsamında temin edilen kaynak, KOBİ’lerin bu alanlardaki yatırımlarının finansmanında kullanılacak.


ZEROBUILD Türkiye’21 “Harekete Geç” demeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün ülke gündemimizde yer alması için ilki 2020 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen ZeroBuild Türkiye’nin ikincisinin tarihi ve ana teması 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklandı. ZeroBuild Türkiye ‘21; 22-26 Eylül 2021 tarihinde “Right Now, GO! – Hemen Şimdi, Harekete Geç” sloganı ile gerçekleştirilecek.


Zorlu Enerji, jeotermal santralinin içine güneş santrali kuracak. Zorlu Enerji, Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, inşa edeceği 3,58 MW gücündeki güneş enerjisi santrali desteğiyle hibrit santrale çeviriyor. Yenilenebilir üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan ve Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olması beklenen projeyle kaynakların daha etkin ve verimli kullanımına imkan sağlanacak.


Panasonic, araç filolarını hibrit modellere çevirdi. Panasonic Life Solutions Türkiye, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sorumluluklar almayı sürdürüyor. “İnsan odaklı çözümlerle daha iyi ve konforlu bir ‘yaşam’ sunma” vizyonunu hayatın her alanına yansıtmayı hedefleyen şirket, sürdürülebilir kalkınma amaçları konusundaki çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Bu kapsamda birçok uygulamaya sahip olan Panasonic Life Solutions Türkiye, son olarak yaklaşık 100 araçtan oluşan şirket filosunu hibrit modellerle değiştirerek karbon salımı konusunda önemli bir iyileştirmeye imza attı.


Gumbel Group güneş enerjisinde teşviksiz ihalesiz lisanslı model önerisi açıkladı. Gumbel Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, güneş enerjisinde teşviksiz, ihalesiz, lisanslı modele geçilmesi gerektiğini bildirdi. Herdem, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Temmuz itibarıyla devreye alınacak güneş enerjisi santralleri için kilovatsaat başı 32 kuruş olarak belirlenen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) fiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Talesun Solar, 2021 için kapasitesini artırdı. Dünyanın önde gelen PV paneli üreticilerinden Talesun Solar, hem Shandong-Çin hem de Rayong-Tayland’daki iki ana üretim tesisinde kapasite artırdı. Başarıyla elde edilen kapasite artırımı ile Talesun Solar, panel ürünlerinin toplam ek kapasitesini küresel pazarda büyük ölçüde geliştirdi. Talesun Solar, 2015 yılında yaptığı yatırımla Tayland’da bir üretim tesisi kurdu. Yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra, yüksek verimli PV paneli için ilk büyük boyutlu PERC hücresi parçası başarıyla devre dışı bırakıldı. Böylece Talesun Solar 2021’de Avrupa, Amerika ve diğer önemli yüksek değerli uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmayı planlıyor. Talesun Solar, %23,56’lık üçüncü taraf onaylı dönüşüm oranıyla PERC hücresine ulaştı ve Ar-Ge çalışmaları ile yeni nesil güneş hücresi teknolojisinin verimliliğinin %24’ü aşması bekleniyor.


TEMSA, Prag’a elektrikli otobüs gönderecek. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki elektrikli otobüs ihalesini kazanan TEMSA ve kardeş şirketi Skoda, 14 otobüsten oluşan filoyu bu yılın sonunda teslim edecek. Sabancı Holding ve PPF Group ortaklığında ilk elektrikli otobüs ihracatını geçtiğimiz aylarda İsveç’e gerçekleştiren şirket, bu kez rotayı Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a çevirdi. Bu kapsamda Skoda Transportation bünyesindeki Škoda Elektrik iş birliğiyle Prag Ulaşım Şirketi’nin elektrikli otobüs filo sözleşmesine imza atan TEMSA, 14 otobüsten oluşan filoyu bu yılın sonunda teslim edecek.


Belçika’nın en büyük batarya tesisi açılıyor. EStor-Lux, bataryalardan elde edilen gelirin işletilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak Centrica Business Solutions ile ortaklaşa Bastogne’de Belçika’nın en büyük batarya sistemini kurmaya hazırlanıyor. Batarya sistemi, sanal bir enerji santrali olarak işlev görecek, yüksek voltajlı şebekedeki mevcut kaynağı verimli bir şekilde kullanacak ve talep arzın önüne geçme tehdidi ortaya çıktığında gücü boşaltacak. 10MW / 20MWh batarya EStor-Lux (Rent-a-Port, Idelux, Socofe ve SRIW arasında bir ortak girişim) tarafından yapım aşamasında olan ve Güney Belçika’nın Valon bölgesinde türünün ilk ve en büyüğü olacak tesis Belçika’da 2021’in ortalarından itibaren faaliyete geçecek.


Yeşil hidrojen yatırımlarının artması bekleniyor. IHS Markit’e göre, yeşil hidrojene yapılan yıllık küresel yatırımların 2023 yılına kadar 1 milyar doları aşması bekleniyor. Yükselen yatırım görünümü, düşen maliyetlere ve düşük karbonlu ekonomilere geçiş yapmak isteyen hükümetlerin politika desteğine bağlanıyor. IHS Markit Power-to-X izleyicisine göre, elektroliz teknolojisi (Power-to-X) yoluyla suyu hidrojen ve oksijene bölmek için çalışma kapasitesi şu anda 82 MW’da ve 23 GW’ın üzerinde bir boru hattıyla bulunuyor.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter