INBOX

08 Şubat 2021


Elektrikli otomobillerin özel tüketim vergilerinde değişikliği öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre elektrikli araçlara uygulanan ÖTV oranları 3 ile 4 kat artırıldı. Elektrikli araçlara gelen ÖTV zammı, Türkiye’nin karbon emisyonu hedeflerini gerçekleştirmesinin önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

HABER ÖZETLERİ
Çatı üstü GES’lerde Solarçatı ve Garanti BBVA işbirliği yaptı. Sürdürülebilir finans kapsamında yenilikçi çözümlerle Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek veren Garanti BBVA, yine bir ilki gerçekleştirerek Bireysel Çatı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ürününü hayata geçirdi. Solarçatı’yla iş birliği yapan Banka müşterilerine sunduğu hızlı sonuçlanan alışveriş kredisini Bireysel Çatı GES sürecine uyarlayarak kolay bir şekilde yenilenebilir enerji kredisi kullanılmasına imkân veriyor. Böylece çatı tipi güneş enerjisi yatırım yapmak isteyip de bürokratik süreçlerde zorlanan konut sahibi veya site yöneticilerinin uygulamalarını kolaylaştırıyor.


Türkiye’de ilk kez depo gazından enerji üretilecek. Çanakkale Katı Atık Birliği ve Suez firması işbirliğinde toplanan katı atıklardan çıkan depo gazı enerjiye çevrilecek. Depo gazını elektrik enerjisine çeviren tesisin devreye girmesiyle birlikte, günlük 3 bin konutun elektriğini karşılayacak kadar elektrik üretilecek.


Zorlu Enerji, jeotermal santralinin içine güneş santrali kuracak. Zorlu Enerji, Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, inşa edeceği 3,58 MW gücündeki güneş enerjisi santrali desteğiyle hibrit santrale çeviriyor. Yenilenebilir üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan ve Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olması beklenen projeyle kaynakların daha etkin ve verimli kullanımına imkan sağlanacak.


İş Leasing ve EBRD arasında kredi anlaşması gerçekleştirildi. İş Leasing, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) kaynak verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 40 milyon Euro tutarında fon sağladı. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kapsamında temin edilen kaynak, KOBİ’lerin bu alanlardaki yatırımlarının finansmanında kullanılacak.


Gumbel Group güneş enerjisinde teşviksiz ihalesiz lisanslı model önerisi açıkladı. Gumbel Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, güneş enerjisinde teşviksiz, ihalesiz, lisanslı modele geçilmesi gerektiğini bildirdi. Herdem, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Temmuz itibarıyla devreye alınacak güneş enerjisi santralleri için kilovatsaat başı 32 kuruş olarak belirlenen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) fiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


ZEROBUILD Türkiye’21 “Harekete Geç” demeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün ülke gündemimizde yer alması için ilki 2020 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen ZeroBuild Türkiye’nin ikincisinin tarihi ve ana teması 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklandı. ZeroBuild Türkiye ‘21; 22-26 Eylül 2021 tarihinde “Right Now, GO! – Hemen Şimdi, Harekete Geç” sloganı ile gerçekleştirilecek.


Belçika’nın en büyük batarya tesisi açılıyor. EStor-Lux, bataryalardan elde edilen gelirin işletilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak Centrica Business Solutions ile ortaklaşa Bastogne’de Belçika’nın en büyük batarya sistemini kurmaya hazırlanıyor. Batarya sistemi, sanal bir enerji santrali olarak işlev görecek, yüksek voltajlı şebekedeki mevcut kaynağı verimli bir şekilde kullanacak ve talep arzın önüne geçme tehdidi ortaya çıktığında gücü boşaltacak. 10MW / 20MWh batarya EStor-Lux (Rent-a-Port, Idelux, Socofe ve SRIW arasında bir ortak girişim) tarafından yapım aşamasında olan ve Güney Belçika’nın Valon bölgesinde türünün ilk ve en büyüğü olacak tesis Belçika’da 2021’in ortalarından itibaren faaliyete geçecek.


Yeşil hidrojen yatırımlarının artması bekleniyor. IHS Markit’e göre, yeşil hidrojene (yenilenebilir kaynaklarla desteklenen hidrojen üretimi) yıllık küresel yatırımların 2023 yılına kadar 1 milyar doları aşması bekleniyor. Yükselen yatırım görünümü, düşen maliyetlere ve düşük karbonlu ekonomilere geçiş yapmak isteyen hükümetlerin politika desteğine bağlanıyor. IHS Markit Power-to-X izleyicisine göre, elektroliz teknolojisi (“Power-to-X” olarak da biliniyor) yoluyla suyu hidrojen ve oksijene bölmek için çalışma kapasitesi şu anda 82 MW’da ve 23 GW’ın üzerinde bir boru hattıyla bulunuyor.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba Türkiye
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
www.solarbabaTR.com
#güneşbizeyeter