INBOX

01 Şubat 2021


Solar Gazete, çok yakında yenilenecek içerik ve tasarımıyla artık “INBOX” adı ile size ulaşmaya devam edecek. Geri bildirimleriniz için solar@solarbabatr.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.

HABER ÖZETLERİ
Yenilenebilir enerjide yeni alım ve yerli katkı fiyatları belli oldu. Resmi Gazete’ye göre, 1 Temmuz 2021’den 31 Aralık 2025’e kadar işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesisleri için uygulanacak YEKDEM fiyatı kilovatsaat başına hidroelektrik üretim tesisi için 40 kuruş, rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi için 32 kuruş, jeotermal enerjisine dayalı üretim tesisi için 54 kuruş ve biyokütleye dayalı üretim tesislerinde çöp gazı veya atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynaklar için 32 kuruş, biyometanizasyon için 54 kuruş, termal bertaraf için 50 kuruş olarak belirlendi.


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB, Resmi Gazete’de yayınlanarak devreye giren yeni YEKDEM Mekanizması ile ilgili değerlendirmesini paylaştı. TÜREB adına konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım, 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni mekanizmanın açıklanmış olmasının belirsizliği ortadan kaldırması ve rüzgar piyasasının öngörülebilirliği açısından çok olumlu olduğunu belirtti. “Yeni YEKDEM’de yerli üretime verilecek teşvikin 5 yıl yerine, imalat kabiliyetlerini desteklemek üzere 10 yıla çıkartılması daha olumlu olabilirdi” diyen Yıldırım, “Bir önceki YEKDEM’de yerli imalat için teşvik fiyatı baz fiyatın yüzde 50’sine kadar çıkabiliyordu, ancak yeni düzenlemede bu oranın yalnızca yüzde 25’e kadar çıkabildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.


Vodafone, enerjisini güneşten üretecek. Daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunma hedefi doğrultusunda 2025’e kadar çevresel ayak izini yarıya indirmek üzere yatırımlarına aralıksız devam eden Vodafone, Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santrali kurdu. Esenyurt Teknoloji Merkezi’nde toplam 3,2 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği çatı tipi güneş enerjisi sistemiyle 475 kW kurulu güce ulaşan Vodafone, yılda 628 MWh enerji üreterek 318 ton karbon salımının önüne geçecek. Vodafone, merkezden hizmet alan veri merkezi müşterilerinin %51’ine, bulut müşterilerinin ise %100’üne yenilenebilir enerjiyle servis verecek. Proje, Türkiye’de ve Vodafone Grubu içinde bir teknoloji merkezinde kurulan en büyük kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliği taşıyor.


Güneş enerjisi sektöründe bir ilk: OzEnergy ve VSight Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları konusunda iş birliği protokolü imzaladı. OzEnergy, Litvanya merkezli, temelleri İTÜ Arı Teknokent’te atılan ve kısa süre içerisinde ABD ve Avrupa’ya yayılan uluslararası teknoloji firması VSight ile Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamalarının güneş enerji santrallerinde kullanılması için iş birliği protokolü imzaladı. İki firma ilk olarak bir araya geldi ve birkaç demoyla uygunluğu test etti ve başarılı sonuçlar aldı. Denemelerin ardından iş birliğine gidilmesi ve uygulamanın OzEnergy’nin hem Türkiye hem de Avrupa’daki projelerinde yaygınlaştırılması kararı çıktı.


Solarian, Enerji Bakanlığı’nın nihai faydalanıcısı olduğu YEVDES Projesi için çalışmalarına başlıyor. Solarian, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın nihai faydalanıcısı olduğu, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH liderliğindeki Konsorsiyum tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen YEVDES PROJESİ projesi kapsamında Türkiye’nin her bir köşesinde bulunan belediye ve üniversitelerde enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji üretimini artırmak için çalışmalara başladı.


Kotra Sigorta, güneş enerjisi santrallerine özel tarımsal sulama sistemleri için sigorta ürününü tüm paydaşların ve yatırımcıların hizmetine sundu. Kotra Sigorta’nın hazırladığı sigorta ürünü ile tarımsal sulama sistemlerinde kullanılan 5 kW ve üstündeki GES Sistemleri, doğal afetler, hırsızlık, vandalizm ( Avcı kurşunları vb. zararlar), kötü niyetli hareketler ve arıza vb. hasarlara karşı sigorta güvencesine kavuştu. Çiftçilerin, mali kayıp yaşamamaları için sulama sistemlerine yaptıracakları bu sigorta poliçesi ile, hasar neticesinde yaşayacakları gelir kayıplarına da güvence alabilir hale geldi.


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter