INBOX

25 OCAK 2021


Türkiye güneş enerji santrali (GES) toplam kurulu gücü 2020 sonunda 6667 MW değerine ulaştı, rüzgar enerji santrali (RES) toplam kurulu gücü 2020 sonunda 8832 MW sınırını geçti. 2020, son 5 senenin en az GES kurulan dönemi oldu.

HABER ÖZETLERİ
EPDK çok sayıda mevzuat ve yönetmelik ile ilgili değişiklik taslaklarını görüşe açtı. Elektrik depolamanın birçok mevzuata entegre edileceği öngörülüyor.


Elektriğini güneş enerjisinden üreten kobilere destek Garanti BBVA’dan geldi. Garanti BBVA Güneş Enerjisi Kredisi ile, güneş enerjisinden lisanssız elektrik üretimi projelerinin finansmanında uygun koşullar ve 2 yıla varan geri ödemesiz dönem fırsatı sunuyor. Lisanssız elektrik üretim projeleri, yasal düzenlemeler ile devlet tarafından da destekleniyor; üretilip kullanılmayan fazla elektrik için, 10 yıl süre ile belirlenen tarifeden ilgili görevli tedarik şirketi tarafından satın alım garantisi bulunuyor.


Sunvital, Türkiye’nin en büyük çatı üstü GES projelerinden birine imza attı. Sunvital Enerji Mali İşler Direktör Murat Kılıç, “31 bin 200 metrekare uygulama alanı kullanılarak 15.793 adet fotovoltaik panel montajı yapılan projede 5.034 kW kurulu güce ulaşılmıştır. Böylece proje, Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş santrallerinden biri olmuştur” dedi. Sunvital Enerji’nin, Çankırı’da Gelal Çorap fabrikası çatısına 5.034 kW gücünde güneş enerji santrali kurarak, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük çatı GES projelerinden birini gerçekleştirdiği bildirildi. Proje’nin ayrıca, 100 yıllık Alman firması olan Viessmann’ın, Avrupa’da çatı üzerinde kurulmuş en büyük çatı GES projesi olduğu da ifade edildi.


Yeşil Hidrojen üretiminde yeni bir çağ başlıyor. Siemens Gamesa ve Siemens Energy, iklim krizini çözebilmek için ekonominin karbonsuzlaştırılması konusunda güç birliği yapıyor. Şirketler, rüzgâr gücüyle hidrojen üretmeye yönelik geliştirme çalışmalarını birleştirme planları kapsamında, beş yıl içinde toplam yaklaşık 120 milyon Euro tutarında bir yatırım hedefliyor. Siemens Gamesa ve Siemens Energy, Paris Anlaşması hedefleri çerçevesinde gelecek dönemde dünyanın yüksek miktarda yeşil hidrojene ihtiyacı olacağı ve yeşil hidrojen üretimi için gereken enerjinin büyük kısmının da rüzgârdan sağlanacağı prensipleri çerçevesinde; iklim krizini çözebilmek için ekonominin karbonsuzlaştırılması konusunda güç birliği yaparak rüzgâr ile hidrojen üretmeye yönelik geliştirme çalışmalarını birleştireceklerini açıkladı.


Güneş enerjisiyle çalışan yeşil hidrojen projesi için anlaşma imzalandı. Enel Green Power, ABD’deki güneş enerjisi projelerinden birinin biyo-rafineriye tedarik edilmek üzere yeşil hidrojene dönüştürülmesini sağlayacak bir anlaşma imzaladı. Şirket, 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis için mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) yüklenicisi olacak Maire Tecnimont iştiraki NextChem ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Yeşil hidrojen kapasitesini 2030 yılına kadar 2GW’nin üzerine çıkarmak hedefiyle Enel, daha fazla gelir kaynağından yararlanabilecek entegre tesisler oluşturmaya yardımcı olmak için ABD geliştirme hattında elektrolizörleri birlikte konumlandırma potansiyeline baktığını söyledi. Yeni proje için hangi güneş enerjisi tesisatının kullanılacağı belirsiz olsa da şirket, Teksas, Utah ve Kuzey Dakota gibi mevcut operasyonel varlığının olduğu eyaletlere odaklandığını söyledi.


SMA sizleri, büyümekte olan ticari çatı pazarına ve öztüketim projelerine yönelik çözümlerini anlatacağı webinarına davet ediyor. 26 Ocak 2021 Salı günü Saat: 15.00’te gerçekleştirilecek webinara kayıt olmak için üstteki bağlantıyı kullanabilirsiniz.


TÜREK@home Online Fuarı ve ‘Küresel Görünüm: Yenilikler ve Fırsatlar’ konulu ikinci paneli 27 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşecek. Kayıt ve kongre hakkında detaylı bilgi için : www.turek.org.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz. Son tarih: 25 Ocak 2021


İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter