INBOX

18 OCAK 2021


Solarbaba ekibi olarak Telegram kanalımızı da yayına aldık. Temiz enerji sektöründeki güncel haberleri Telegram kanalımız üzerinden takip etmek isterseniz yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

HABER ÖZETLERİ
Türkiye enerjide 2 yılda 1 milyar dolara yakın tasarruf sağladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye’de 2017-2019 yıllarında enerji verimliliğinden elde edilen tasarruf miktarının 1 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Belediyelerde Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulamaları Toplantısına video konferans yöntemi ile katıldı. Dönmez, enerji verimliliğinin toplumsal algıda enerji kaynağı gibi görünmediğini fakat verimliliğin dünyanın birçok yerinde bir kaynak olarak kabul edildiğini söyledi.


Ege’nin kurulu güneş enerjisi gücü 1369 MW’a ulaştı. Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücü katlanarak artıyor. 2014’te 40 megavat olan güneş enerjisinde kurulu güç, 2020’de 6 bin 630 MW’a çıktı. Desteklemelerin büyük etkisinin olduğu yenilebilir enerji sektöründeki artış tüm bölgelere yayıldı. Rüzgarıyla Türkiye’ye enerji veren Ege’de, son yıllarda artan güneş enerjisi yatırımları da dikkati çekti. Bölgede 2015’te 40 megavat olan kurulu güç, 2020’de 1369 megavata ulaştı. Ege’de güneş enerjisinde kurulu güçte ilk sırada 273 megavatla İzmir yer aldı. İzmir’i 238 megavatla Afyonkarahisar ve 214 megavatla Manisa takip etti.


Niğde’de Bor Belediyesi’nin kurduğu GES elektrik üretimine başladı. Niğde’de Bor Belediyesince yaklaşık 6 milyon 500 bin lira maliyetle kurulan güneş enerjisi santrali, düzenlenen törenle hizmete girdi. Bor Belediyesinin yaklaşık 22 yıllık gelir kapısına kavuştuğunu ve çevreci bir projenin hayata geçirildiğini belirten Şimşek, şunları kaydetti: “Türkiye, enerji alanında dışa bağımlı bir ülke. Petrolün, doğal gazın ve kömürün büyük çoğunluğunu ithal ediyoruz. Bu da cari açık olarak karşımıza çıkıyor. Ancak büyük bir potansiyelimiz var, o da güneş enerjisi. Özellikle Niğde ve çevresi bu anlamda çok önemli bir potansiyele sahip. Biz de bu gerçekten yola çıkarak, Valilik olarak 2015 yılında Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni hayata geçirmiştik. 2018 yılında da bu bölge, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan edildi. Bölge, yaklaşık 2 bin 500 hektarlık, 1500 megavat kapasiteli bir alan. Burası hayata geçirildiğinde 1250 kişiye istihdam sağlayacak.”


İş Leasing, Ege Bölgesi’nin en büyük GES yatırımını finanse etti. İş Leasing, Akça Holding bünyesinde yer alan Menderes Tekstil’in Denizli Sarayköy İlçesinde bulunan üretim tesislerinin çatısına kurulan 7.87 MW gücündeki Ege Bölgesinin en büyük Güneş Enerjisi Santrali yatırımını finanse etti. EPDK tarafından 08/03/2020 tarihli ve 31062 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01/07/2020 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında Enerji sektöründe bir ilk olarak birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisi tanımına göre devreye alınacak bu yatırımla, şirkette ihtiyaç duyulan enerjiye destek hedeflendi ve Menderes Tekstil bünyesinde GES kaynaklı enerji üretimi yatırım süreci başlamış oldu.


Türkiye’nin ilk lisanslı hibrit çatı üstü GES projesinin kurulumu başladı. IBT Solar ve Denizli Bölge franchisee Fons Solar, Türkiye’nin ilk lisanslı hibrit çatı üstü GES projesi olacak olan Menderes Tekstil GES projesinin ilgili tüm onaylarını alarak anahtar teslim kurulumuna başladı. Akça Holding bünyesinde bulunan Menderes Tekstil GES projesi, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en büyük çatı projesi olacak. Yürütülen projenin Nisan ayında devreye alınması planlanıyor.


HT SOLAR, 2021 yılında 1 GW panel üretimi hedefliyor. HT Solar, pandemiye karşın 2020 yılında Türkiye fabrikasından yaklaşık 650MW’lık teslimat gerçekleştirdi. Artan talep ile birlikte birçok uluslararası firma ile işbirliği yapan HT Solar, ABD’ye en çok güneş paneli ihracatı gerçekleştiren enerji şirketi oldu. Türkiye’deki referans projelerin de çözüm ortağı olan HT Solar, İstanbul Tuzla’daki fabrikasında yıllık 800 MW güneş paneli üretim kapasitesi ile bu yıl da önemli yatırımlara imza attı. 2020’de Türkiye’de hayata geçirilen projelerde kullanılan güneş panellerinin yaklaşık %40’ının HT Solar’a ait olduğunu söyleyen HT Solar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler; sektörün ve HT Solar’ın 2021 hedefleriyle ilgili konuştu.


Asunim, 31 MW’lık dev GES projesini dört ayda teslim etti. Asunim Türkiye’nin Antalya’da ANTGES Enerji Üretim A.Ş. için gerçekleştirdiği 31,15 MW güce sahip lisanslı Küçükköy GES projesinin geçici kabulü gerçekleşti. Rekor denebilecek kadar kısa bir sürede Türkiye’nin en büyük ve en prestijli güneş enerjisi santrallerinden bir tanesinin devreye alınmasını sağlayan ASUNİM Türkiye, projenin geliştirilmesinden kurulumuna kadar tüm süreci Türkiye’deki yetkin ekibi ve Avrupa’daki uzman mühendisleri ile gerçekleştirdi.


Elektrikli araçlar Adalar’da hizmete başladı. Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen uygulama kapsamında, çevre dostu elektrikli araçlar İstanbul’un Adalar ilçesinde kullanılmaya başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, PTT’nin İstanbul’un Adalar ilçesinde yenilikçi bir uygulamayı hayata geçirdiğini ve bu kapsamda çevre dostu elektrikli araçların hizmet vereceğini açıkladı. Elektrikli araçlar Burgazada, Büyükada, Heybeliada ve Kınalıada olmak üzere toplam 4 adada hizmet verecek.

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter