INBOX

11 OCAK 2021


2021’de yenilenebilir enerji sektörü adına güzel haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kömür sektörünün önemli kalelerinden biri olan Hindistan’da 30 GW kapasiteli güneş-rüzgar hibrit yenilenebilir enerji santralinin açılacağı duyuruldu. Kömürden çıkış için en önemli alternatif olan yenilenebilir enerji teknolojileri, önümüzdeki yıllarda tüm dünyada etkisini artırarak gündemde kalmaya devam edecek.

HABER ÖZETLERİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin yaklaşık 5 yıl önce güneş enerjisi yatırımlarını hayata geçirmeye başladığını ve bugün itibarıyla güneş enerjisi kapasitesinin 6 bin 500 megavatı geçtiğini bildirdi. Yılmaz, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği (GENSED) tarafından dijital ortamda ilki düzenlenen Güneş Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, güneş enerjisinin enerji bağımsızlığını sağlamak için en önemli kaynaklar arasında yer aldığını söyledi. Türkiye’deki güneş enerjisi yatırım kültürünün tabana yayılacak şekilde geliştiğini kaydeden Yılmaz, “Biz, güneş yatırımlarına 5 yıl önce başladık. Bu sürede ülkemizdeki güneş enerjisi kapasitesi 6 bin 500 megavatın üzerine çıktı. Türkiye’nin güneş enerjisinde yatırımlarına daha önce başlayan ülkelere göre daha fazla kapasite oluşturduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.


Hidroelektrik santrallerinden elektrik üretimi yüzde 11.5 azaldı. Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinden elektrik üretimi geçen yıl 2019’a göre yüzde 11.5 geriledi. Ana havza barajlarına gelen toplam su miktarı 2019’da 80,4 milyar metreküp seviyesinde bulunurken, bu rakam yüzde 27 azalarak geçen yıl 58.5 milyar metreküpe düştü. Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Cem Aşık, “Hidroelektrik ve linyitten elektrik üretiminde yaşanan düşüşler doğal gaz ve yenilenebilir kaynaklardan telafi edildi” açıklamasında bulundu.


Fenerbahçe enerjisini artık güneşten alıyor. Çevreyi koruyan yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelen Fenerbahçe Spor Kulübü, Serkan Acar Resort&Sports Topuk Yaylası Tesisleri’nde güneş enerji sistemi kurulması için Aksa Elektrik ile anlaşma yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü, bugüne kadar yaptırdığı 2 adeti Fenerbahçe Stadyumu’nda, 2 adeti Samandıra’da, 1 adeti Topuk Yaylası’nda olmak üzere 5 adet elektrikli şarj istasyonuyla daha önce de temiz enerji kaynaklarını tercih etmişti. Serkan Acar Resort&Sports Topuk Yaylası Tesisleri’nde yapımı süren Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi (ÇATIGES) projesinin anahtar teslim uygulamasını Solarçatı firması yaptı. Türkiye’nin en büyük 2. ahşap yapısı olan binaya özel projelendirme yapıldı.


Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, gelişmiş Avrupa ülkelerinin ulaşım ağına elektrikli araçlarıyla katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 2 adet Atak Electric otobüs, Belçika’nın Ghent şehrinde bulunan ve kente özel taşımacılık çözümleri sunan Keolis şirketine teslim edildi. Geçtiğimiz yılın aralık ayında gerçekleşen teslimat ile Keolis şirketi, toplu taşıma hizmetini 63 bin metrekarelik bir alanda ofis kompleksi bulunan Zuiderpoort ofis kompleksi çalışanları için vermeye başladı. Karsan’ın Fransa bayisi HCI tarafından gerçekleşen bu teslimat; Atak Electric’in ilk kez Belçika’da kullanıma başlaması açısından önem taşıyor.


Güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından Türkiye’nin en önemli illerinden Van, hayata geçirilen GES projeleriyle güneş enerjisi üretiminde önemli kentlerden biri haline geldi. Devletin sağladığı olanaklarla son yıllarda güneş enerjisinden elektrik üretimi için büyük tesislerin kurulduğu Van, bu potansiyeliyle yatırımcıların tercih ettiği en önemli illerden biri haline geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının belirlediği güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasında en yüksek ikinci kotayı alan Van, son yıllarda önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaya başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) yürüttüğü tanıtım faaliyetleri, ülkede enerji üretimi alanında söz sahibi olan firmaların kentte Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesisleri kurmasını sağladı.


Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında MAtchUP Antalya ekibiyle birlikte düzenlediğimiz Akıllı Şehirlerde Enerji Verimliliği Projesi etkinliğini 14 Ocak 2021 saat 10.00’da YouTube kanalımız üzerinden canlı izleyebilirsiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi “Horizon 2020 MAtchUP Projesi ve Aksiyonları”ndan bahsedilecek olan etkinlikte aynı zamanda “Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Kentlere Entegrasyonu”, “Kamu Binalarında Enerji Verimliliğinin Önemi”, “Güneş Enerjisi Santrali (GES)”, “Sisteme Entegre Enerji Depolama Sistemi” konuları ele alınacak.


Sungrow Şili’de 1 GW PV İnvertör sevkiyatını geçti. Yenilenebilir enerjiler için dünyanın lider invertör çözümü tedarikçisi Sungrow, Şirketin Şili’ye 1 GW PV inverter kümülatif sevkiyat gerçekleştirdiğini ve bu yıl Şili’deki sevkiyat sıralamasında ilk sırada yer aldığını ve Şili’nin yenilenebilir enerji dağıtımına ve ulusal kömür enerjisinin kullanımdan kaldırılmasına katkıda bulunduğunu açıkladı. Şili şu anda fosil yakıtlardan yeşil enerjiye enerji geçişinin ortasında. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, yerel sürdürülebilir ekonomide bir patlama yaratarak Şili’nin yenilenebilir enerji piyasasını sular altında bıraktı. Ülke, LATAM’ın tarife garantisi olmaksızın kurulu güneş enerjisi kapasitesi açısından ilk üç ülkesi arasında yer alırken, düşen PPA fiyatı daha düşük bir sistem maliyeti talep etmeye hazırlanıyor.


Hindistan’da, Münih ve Köln’ün toplamından daha büyük bir alanda devasa bir yenilenebilir enerji projesi inşa ediliyor. Proje, 30 gigawatt’lık rüzgar ve güneş kapasitesiyle şu anda dünyanın en büyük hibrit enerji santrali olacak. Hindistan’ın en batısında bulunan Gujarat eyaleti, geçmişte Alang’daki gemi söküm tesislerinde yaşanan iş kazaları ile manşetlere taşınsa da birkaç yıl içinde dünyanın en büyük yenilenebilir hibrit enerji santraline ev sahipliği yapmasıyla gündeme gelecek.

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter