INBOX

4 OCAK 2021


Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel iklim krizi, Türkiye’de de farklı bölgelerde kendisini hissettirmeye devam ediyor. Özellikle 2020’nin ikinci yarısından sonra kendisini hissettiren kuraklık, Türkiye’nin en çok yağış alan Karadeniz Bölgesi de dahil olmak üzere pek çok bölgesinde alarm veriyor. Azaltım ve uyum politikalarının ve adil enerji dönüşümünün gerek tarım politikalarında gerekse enerji politikalarında uygulanması, Türkiye’nin iklim kriziyle mücadelesinde önemli bir basamak teşkil ediyor.

HABER ÖZETLERİ

Kuraklığın ağır etkisi altında olan Türkiye’de, milyonlarca ton su kullanan kömür santrallerinde elektrik üretimi risk altına girdi.Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kuraklık, elektrik üretiminde risk yaratmaya başladı. Kömürün yakılarak su buharı elde edilmesiyle elektrik üretilen termik santraller, genellikle büyük su kaynaklarının yanına kuruluyor. Nehirlerde su debisinin azalmasıyla, santrallerin su ihtiyaçları da sıkıntıya girdi. EPDK verilerine göre Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 35’ten fazlası kömürden elde ediliyor. CAN Europe (Avrupa İklim Eylem Ağı) Türkiye İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Özlem Katısöz, Elbistan gibi büyük termik santrallerde risk oluşmaya başladığını söyledi. Bu durumun kömürden çıkışı yeniden hatırlattığını belirten Katısöz, yenilenebilir enerjiye daha hızlı geçilmesi gerektiğini vurguladı.


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Güneş Enerji Santrali projesinde çalışmalar başlıyor. 29 Aralık Salı günü saat 15.00’te Karaman Atıksu Arıtma Tesisi’nin hemen yanında bulunan alanda gerçekleştirilen program ile çalışmaların resmen başlayacağını aktaran Başkan Ekrem Yüce, yatırımın Sakarya’ya hayırlı olmasını temenni ederek, ülkenin milli enerji politikalarına katkı sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.


FIMER Türkiye yeni tanıtım filmini paylaştı. FIMER TÜRKİYE hazırladığı tanıtım filmiyle çalışmaları hakkında kısa bir bilgi vererek geleceğin enerjisiyle daha yakından tanışmak isteyen herkesi tesislerine davet ediyor.


Avustralya’nın en büyük hibrit rüzgar ve güneş santralinin inşaatı başladı.İspanyol enerji devi Iberdrola, şirketin Avustralya’daki ilk yeşil alan projesi ve ülkedeki en büyük rüzgar ve güneş hibrit projesi olan Port Augusta yakınlarındaki 317 MW’lık hibrit santralinin inşaatına başladığını duyurdu. 500 milyon dolarlık Port Augusta Yenilenebilir Enerji Projesi – 207 MW rüzgar üretimi ve 110 MW güneş enerjisi ile birlikte – 220 MW Bungala güneş enerjisi santrali ve 126MW Lincoln Gap rüzgar ve bataryası ile birlikte Güney Avustralya’nın kömürle çalışan son elektrik santralinin eski yerinin yakınında yer alıyor.


Almanya’daki belediyede blockchaine dayalı elektrik ticareti başlıyor. Siemens, Allgäuer Überlandwerk (AÜW – Güney Almanya’da bölgesel bir hizmet) ve bazı yerel ortaklar, blockchain’e entegre elektrik ticaret platformunu başlattı ve kullanıcıları blockchaine dayalı optimize edilmiş elektrik ticareti için ilk yerel pazarı oluşturmaya bir adım daha yaklaştırdı. Platform, Almanya’nın Bavyera Allgäu bölgesindeki Wildpoldsried kasabasında kullanılacak. Platformun tanıtım aşamasında, özel üreticilerin, pazarlamacılardan veya geleneksel şebeke operatörlerinden geçmeden elektriğini doğrudan yerel tüketicilere pazarlamak için bir uygulama kullanabileceği belirtildi.


BP Rafinerisinde hidrojen üretim tesisini rüzgar enerjisi çalıştıracak. Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden ikisi olan BP Plc ve Orsted A/S, Almanya’daki büyük bir petrol rafinerisinde yeşil yakıt olarak hidrojen üretmek için endüstriyel ölçekte bir elektrolizör geliştirmek üzere çalıştıklarını söyledi. Mali destek alırsa, BP’nin kuzeybatı Almanya’daki Lingen rafinerisindeki tesis, hidrojen üretmek için Kuzey Denizi rüzgar çiftliklerinden 50 megawatt elektrik çekecek. Gaz, tesisin enerji ihtiyacının % 20’sine enerji sağlayacak ve şimdiki fosil yakıtlarla yapılan hidrojen akışlarının yerini alacak.


BMW, yeni nesil elektrikli aracı iX’i duyurdu. BMW, NextGen 2020 etkinliğinde, daha önce iNext olarak bilinen yeni tamamen elektrikli amiral gemisi olan BMW iX’in 2021 sonunda piyasaya çıkacağını duyurdu. BMW’nin beşinci nesil eDrive teknolojisine dayanan iX, yeni bir görünüm vaadediyor ancak boyutları mevcut X5 veya X6 SUV’lara benzer olacak. Yaklaşık 300 mil menzil ve beş saniyenin biraz altında 0-60 mil süreleri ile piyasaya sürülecek olan araç için herhangi bir fiyat açıklanmadı. Bu yılın başlarında söylentiler ise araç fiyatının 100.000 dolara yakın olduğunu söylüyor.

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter