INBOX

28 ARALIK 2020


Tüm temiz enerji dostu okuyucularımıza, Solarbaba ekibi ve değerli üyelerimiz adına sağlık ve mutluluk dolu bir yeni yıl dileriz. Önümüzdeki sene ülkemizin başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kurulu gücünü hızla arttırmak ve birçok kişiye sektörde yeni istihdam yaratmak için yoğun bir çaba harcayacağız. Bu amaca hizmet eden birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmek temel hedefimiz. Bugüne kadar olan destekleriniz için tekrar teşekkür ederiz.

HABER ÖZETLERİ

GÜNSEL, Dünya basınında büyük ses getirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’in, MÜSİAD EXPO 2020’de küresel otomotiv piyasasının vitrinine çıkması dünya basınında geniş yer buldu. Aralarında Bosna Hersek, Kolombiya, Bolivya, Katar, Meksika ve Azerbaycan’ın yer aldığı birçok ülke medyasında GÜNSEL, “Türk Dünyasının Otomobili” olarak tanımlanarak büyük övgüler aldı.


CASC’ın uzay aracı Ay’dan Dünya’ya iniş yaptı. Çin devletine ait tek panel üreticisi HT Solar’ın ana şirketi CASC’ın Ay’a gönderdiği Chang’e 5 uzay aracı yolculuğunu tamamladı. China Aerospace Science and Technology Corporation’a (CASC) göre, 17 Aralık perşembe günü Pekin saatiyle 02:00 civarında, Ay taşlarını taşıyan Chang’e 5 uzay aracı, ülkenin kuzeyindeki İç Moğolistan’a güvenli bir şekilde indi. Çin’in Ay görevi, ülke için bir ilk olan uzay aracının Ay örnekleriyle dünyaya geri dönmesiyle sona erdi.


100 dönümlük araziyi güneş panelleriyle donattı.Erzincan’da bir kimya mühendisinin tarıma elverişsiz 100 dönümlük arazi üzerine kurduğu güneş panelleriyle 3 bin 600 hanenin ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik üretiliyor.Yörede güneş panelleriyle elektrik üretimi yapmaya karar veren mühendis İlker Taştan, yakınlarının, bölgenin iklim şartları nedeniyle bu işe girişmemesi yönündeki uyarılarına kulak asmayarak çalışmaya başladı. Üzümlü ilçesine bağlı Pişkidağ köyü yakınlarında bulunan tepenin yamaçlarında 100 dönümlük tarıma elverişsiz arazi üzerine yaklaşık 8 milyon dolarlık yatırımla güneş panelleri kuran Taştan, elde ettiği yüksek verimle önemli Güneş Enerji Sistemi (GES) projeleri arasında yer almayı başardı.


Kuveyt Türk ile Elin Enerji arasında iş birliği protokolü imzalandı. Yenilenebilir enerji alanındaki finansman desteğini artıran Kuveyt Türk ile enerji sektöründe 40 yıldır faaliyet gösteren ve yaptığı başarılı güneş enerjisi santrali projeleriyle tanınan Elin Enerji arasında, Çatı Güneş Enerjisi Santrali (Çatı GES) alanında iş birliği protokolü imzalandı. Çatı GES projelerine finansman desteği sağlanmasına yönelik imzalanan protokolle, hem yatırımcılar finansmana daha kolay ulaşabilecek hem de yenilenebilir enerji alanında ülkemizin enerji üretimine katkı sunulacak.


Kredi kartınızla GES yatırımı yapmanız artık mümkün. Yapı Kredi Leasing, e-ticaret gibi kredi kartıyla ara işlemler hiç olmadan ve otomatik olarak ekrana düşen taleplerle 2,5 kW’dan 20 kW’a kadar olan kurulumlarda finansman desteği sağlayacak. Küçük atölyeler, evler ve petrol ofisleri gibi pek çok küçük yatırım için ayrı ayrı paketlerin çalışıldığı belirtiliyor.


Rüzgar enerjisi 1.2 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan son rakamlara göre yenilenebilir enerji, dünya çapında sayısız istihdam yaratarak sosyo-ekonomik faydalar sağlamaya devam ediyor.


İtalyan enerji grubu Enel, Şili’de, yeşil hidrojen üretmek için ilk projesine başlamayı planlıyor. Şili’nin Magallanes bölgesinde kurulacak olan yeşil hidrojen üretim tesisi, bölgede bulunan ilk yeşil hidrojen tesisi olmakla kalmayacak, Latin Amerika’nın en büyük üretim tesislerinden biri haline gelecek. Tesisin 2022’de devreye alınması planlanıyor.

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter