INBOX

21 ARALIK 2020


HABER ÖZETLERİ

2020 içinde Almanya kapasitesini 4.8 GW artırarak en çok güneş enerjisi santrali kurulumu yapan AB ülkesi oldu. Almanya’yı 2.8 GW artışla Hollanda takip ederken, İspanya 2.6 GW ile üçüncü sırada yer aldı. SPE-TEİAŞ’ın verilerine göre Türkiye’nin ise seneyi 0.6 GW ile kapatması bekleniyor.


Vestel Elektronik, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde kurulacak elektrikli araç şarj istasyonları için 50 bin adet şarj cihazı sağlamayı planladığını açıkladı. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ (Vestel Elektronik), İspanyol enerji şirketi Iberdrola S.A. (Iberdrola) için başta İspanya, İngiltere ve İtalya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde kurulacak elektrikli araç şarj istasyonları için 50 bin adet EVC04 EV şarj cihazı sağlamayı planlıyor.


Solar3GW 2020 sonrası büyüme için öneri iş modellerini açıkladı. Solar3GW 2020 sonrası büyüme için gerekli öneri iş modellerini açıkladığı paylaşımlara göre “Güneş enerjisinde yeterli ve sürdürülebilir yeni kapasite yaratılması, ancak daha modern, daha esnek ve daha serbest iş modelleri ile mümkün olabilir. Zaten, güneş enerjisinin, herhangi bir sabit fiyat garantisine ihtiyacı kalmadığı günümüzde, kanun yapıcı, üretici ile tüketici arasına girmeyerek; hem ekonomik hem de ekolojik refah için gerekli güneş yatırımlarının önünü açmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.


Solarra’nın Black Solar Çatı GES temizleme robotu hizmete girdi. Robot, ağırlıklı olarak sanayi bölgelerinde bulunan çatı GES’lerde, PV panelin cam yüzeyi üzerinde oluşan toz tabakasını temizleyerek kullanım ömrünü uzatmayı hedefliyor.


Çatısına GES kuracak olan yatırımcının karşılaşabileceği teknik sorunlardan biri de, öncelikle hangi mevzuat kapsamında kurulumun yapılacağının doğru belirlenememesi. Kullanılacak teknik ekipmanların doğru seçilmesi de santralin verimliliğini etkileyen en önemli maddelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki yatırımcılar çatısına GES kurmak için seçim yaparken öncelikle nelere dikkat etmeli?


Finlandiya’daki en büyük güneş projesi olan Lemene Projesi, yıllık 3.600 MWh üretim kapasitesine sahip. 2020’nin ilk yarısındaki enerji üretimine göre, güneş enerjisi santralinin CO2 emisyonunu yılda yaklaşık 3.500 ton azaltması bekleniyor.


Hollanda ve Portekiz, iki ülke arasında yeşil hidrojenin taşınmasını kolaylaştırmak için yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya, yeşil hidrojeni Portekiz’in Sines kentinden Hollanda’nın Rotterdam limanına taşımak için birlikte çalışmayı hedefliyor.


McDonald’s Italia ve Enel X arasında, 2021’in sonunda İtalya’daki 100 McDonald’s otoparkında elektrikli araçlar için 200 şarj noktası kurulmasını hedefleyen yeni bir ortaklık kuruluyor.McDonald’s Italia ve Enel X arasında, 2021’in sonunda İtalya’daki 100 McDonald’s otoparkında elektrikli araçlar için 200 şarj noktası kurulmasını hedefleyen yeni bir ortaklık kuruluyor. Anlaşmaya göre McDonald’s’a gelen müşteriler maksimum 30 dakika, yani ortalama bir yemek süresi kadar araçlarını elektrikli şarj noktalarında şarj edebilecek.

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter