INBOX

14 ARALIK 2020


INBOX her hafta bir kez temiz enerji dostlarına e-posta ile yollanmaktadır. Önümüzdeki haftalarda içeriğimiz giderek zenginleşecek.

Burada yayınlanmasını istediğiniz içerikleri lütfen bize yollayın.

Solarbaba ekibi ve değerli üyelerimiz adına sizlere mutlu ve sağlıklı bir hafta dileriz.

HABER ÖZETLERİ

Kasım ayında Türkiye toplam güneş enerji santrali (GES) kurulu gücü 6503 MW değerine ulaştı. 2020 senesi içinde bugüne kadar 508 MW GES kuruldu.

Her yıl düzenlediğimiz Solarvizyon etkinliği, bu yıl 9 Aralık 2020 Çarşamba günü FIMER, Gumbel Group, Solitek ve Türkiye İş Bankası sponsorluğunda COVID-19 önlemleri kapsamında online olarak gerçekleşti. IEA’nın gerçekleştirdiği Uluslararası Yenilenebilir Enerji Raporu Lansmanı ile birlikte dört oturumda toplamda on altı konuşmacı etkinlikte yer aldı.
https://www.solarbabatr.com/solarvizyon/

Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikası kuruluyor. Ford Otosan, Kocaeli fabrikalarında “Batarya Montaj Fabrikası” yatırımını hayata geçirmek için çalışmalara başlandığını açıkladı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford Otosan olarak, Kocaeli Fabrikalarımızdaki elektrikli araç üretim ve yatırım çalışmalarımızı şimdi de ‘Batarya Montaj Fabrikası’ ile bir adım öteye taşıyoruz” dedi.
https://www.solarbabatr.com/haber-turkiyenin-ilk-batarya-montaj-fabrikasi-kuruluyor/

Zorlu Enerji’nin yüzde 75, Jerusalem District Electricity Co (JDECO) şirketinin yüzde 25 ortaklığıyla kurulan ZJ Strong girişim şirketi, Filistin’in Jericho bölgesindeki Dead Sea Güneş Enerji Santrali’ni devreye aldı.Anlaşma kapsamında Filistin’in Jericho bölgesinde toplam 1998 MW kurulu güce sahip Dead Sea Güneş Enerji Santrali’ni devreye alan Zorlu Enerji, ZJ Strong şirketiyle güneş santralinden üretilen elektriği 25 yıl boyunca garantili fiyattan JDECO’ya satılacak.
https://www.solarbabatr.com/haber-zorlu-enerjinin-dead-sea-gesi-devreye-alindi/

Universal Hydrogen ve Magnix dünyanın en büyük hidrojen yakıtlı ticari uçağını hayata geçirmeyi hedefledikleri projenin çalışmalarına başladı.
https://twitter.com/solarbabaTR/status/1337049435793190934

Japonya’nın en büyük elektrik üreticisi JERA, tüm verimsiz kömür santrallerini 2030 yılına kadar kapatma planlarını açıkladı.JERA, yenilenebilir enerjiyi artırma, amonyak ve hidrojen gibi daha çevreci yakıtları kullanma sözü verdi.
https://twitter.com/solarbabaTR/status/1337411825361678337

Dünya taşımacılığında bir çığır açması beklenen Virgin Hyperloop projesinde bir kritik aşama daha geride bırakıldı. Projede insanlı denemelerin ilki başarıyla gerçekleştirildi.
https://twitter.com/solarbabaTR/status/1338151697709854720

HAFTANIN VİDEOSU

Güneş enerjili araba yarışları, biraz temiz enerji sektörü ile ilgilenen herkesin bildiği etkinlikler. Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen bu yarışlara farklı şirketlerin sponsorlukları ile üniversiteler ekip kurarak katılıyor.

Güneş enerjili tekne yarışları ise daha da zor bir ortamda gerçekleşiyor. Bu haftaki videomuz her yaz Monaco’da düzenlenen yarışlardan bir kesit sunuyor. Tatil planlarının yapılmaya başladığı bu zor günlerde, sizlere keyifli seyirler dileriz. Umarız önümüzdeki senelerde ülkemizde de benzer bir yarış düzenlenir.
https://youtu.be/GHrfrHfm6ow

İLETİŞİM

facebook | instagram | linkedin | twitter | youtube | whatsapp | e-posta


Solarbaba
Güneşli Bir Gelecek, Güneş Enerjisiyle Gelecek
#güneşbizeyeter