HIS Solar Türkiye Ülke Müdürü Güven Altun İle Röportaj

HIS Solar Türkiye Ülke Müdürü Güven Altun İle Röportaj

HIS Solar Türkiye; ana merkezi Almanya’da bulunan HIS Renewables GmbH çatısı altında 2016 yılında İzmir’de kurulmuş bir aile firmasıdır. Fotovoltaik know-how sürecinde 15 yılı aşkın deneyimimiz ve geniş çeşitliliğe sahip ürün portföyümüz ile 60 farklı ülkede bulunan müşterilerimize güneş enerjisi sistemleri projelerinde optimum çözümler sunuyoruz.

HIS Solar, bugün globalde 250 kişiyi aşkın mühendis, teknik ve idar i kadrosu ile dünya çapında yıllık yaklaşık 2.7-3.2 GW’lık güneş enerjisi projesine ürün tedariği sağlıyor. Bu süre zarfında, yüksek üretim kalitemiz ile de marka bilinirliliğimizi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Ürün portfoyümüzde; üretim olarak, fotovoltaik sistemlerde kullanılan düşük kayıplı ve uzun dayanımlı HIKRA® markalı solar kablolarımız, endüstriyel bileşenlerden oluşmuş sistemlere özel tasarlanılarak üretilen HISbox® sigorta panolarımız, GES’ler için kablo kesimi en aza indirgenmiş montaja hazır özel HISkon® kablo takımlarımız ve satışta, çeşitli markaların konnektör ve aksesuarları bulunuyor.

“Türkiye’nin mega projelerine ürün tedariğinde bulunuyoruz”

Yoğun geçen bir 2017 yılının ardından, Türkiye güneş enerjisi sektöründe yaklaşık yüzde 30’luk bir pazar payımız bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen mega projelerine, ürün portföyümüzde yer alan bağlantı ekipmanlarından solar kablo HIKRA® , konnektör (çeşitli markalar) ve AC / DC sigorta pano HISbox® tedariğinde bulunduk. Ayrıca, ince film teknolojisi olan paneller için ise kablolamada gerekli olan bağlantı kabloları olarak HISkon® ürünlerimizle yaklaşık yüzde 80’lik bir pazar payımız da bulunuyor. Bu bağlamda, ilgili oranlarla destek sağladığımız projelerde, başarımızı bir kez daha kanıtladığımızı görüyor ve sürdürülebilirliğini tekrar görmek için çalışıyoruz.

“HIKRA® model solar kablomuz, uluslararası standartlara uygun”

Üretimini gerçekleştirdiğimiz olduğumuz HIKRA® model solar kablomuz, en son 2014 yılında yayınlanan güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan fotovoltaik kabloların EN 50618 standardına sahip olup, Avrupa kalite standartlarına göre uygunluk sağlıyor. Sektör içerisindeki kurulum ve denetim firmalarının, bu gibi önemli detayları göz önünde bulundurmalarını öneriyoruz. HIS Solar olarak; tüm bu önemli ek detayların farkındalığında olup tüm faaliyetlerimizde, uluslararası standartlara uyum ve sürekli gelişim amacını gözeterek, 2014 yılından beri Türkiye pazarında başarılı işbirliklerine imza atıyor ve ayrıca bulunduğumuz sektörün dilini konuşarak, sürdürülebilirlik ilkesiyle birlikte güçlü işbirliklerimizin devamlılığını hedefliyoruz.

“Solar enerji teknolojilerindeki yenilikler ülkemiz için uzun vadeli katkı sağlayacak”

Güneş enerjisi sektörü, Türkiye için gecikmeli gelişen bir sektör oldu. Dünya çapında ciddi anlamda kurulumlar yapılırken, Türkiye içerisinde bu durum daha yavaş ilerledi. Yine de son 2 yıla baktığımızda, sektör paydaşları ciddi anlamda tecrübeler kazanırken aynı zamanda sektörel gelişim ivmesini de artırdılar. Gerek yurtdışına açılım gerekse yurtdışındaki büyük projelerde yapılan ticari ilişkiler, ülkemiz için önemli ve iyi gelişmelerden sayılabilir. Tüm bu önemli gelişmelere nazaran, güneş enerjisi uygulamalarının önünün yasalar ile daha da açılması gerektiğinin bilincindeyiz. Çünkü; dünya çapında en uygun elektrik enerjisi üretimi, solar enerjiden karşılanabilir bir hale geldi ve bu tür uygulamaların Türkiye’de daha popüler hale gelmesi gerekiyor. Kısaca; solar enerji teknolojisinde yapılan yenilikler ile beraber çatı sistemleri daha hızlı bir şekilde tabana yayılırken aynı zamanda yeni istihdamlar da doğacak ve bu durum ülkemiz için uzun vadeli katkılar sağlayacaktır. Ülke içerisinde bulunan diğer sektörlerde ticaret yapan firmalar gibi bizler de bu ekonomik dalgalanmalardan etkilendik. HIS Türkiye ve tüm sektör paydaşları için başarılı ve yoğun geçen 2017 yılının ardından bu yıl karşılaştığımız durgunluğun Türkiye için en kısa zamanda düzelmesini umut ediyoruz.

Röportajın devamını okumak için lütfen tıklayınız