Yüzer Rüzgar Türbinleri Evlerimize Güç Sağlayabilir Mi?

Uzmanlar, denizde kilometrelerce yüzen rüzgar türbinlerinin bir gün evlerimize elektrik sağlayabileceğine inanıyor.

Galler şu anda ihtiyacının yaklaşık% 50’sini güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor.

Başbakan Boris Johnson, sabit açık deniz rüzgar çiftliklerinin 2030 yılına kadar Birleşik Krallık’taki evlere enerji sağladığını görmek isterken, Plaid Cymru Galler’in o zamana kadar yenilenebilir enerji yoluyla kendi kendine sürdürülebilir olabileceğine inanıyor.

Ama Galler kıyılarında yüzen türbinlerin rolü ne kadar büyük olabilir?

2027 yılına kadar Pembrokeshire’ın 28 mil (45 km) açıklarında bir deniz alanı için 90.000 eve güç sağlayabilen 96 megavatlık (MW) bir rüzgar çiftliği önerildi.

Ancak, diğer gelişmeler ışığında bu, buzdağının sadece görünen kısmı olabilir.

İskoçya’daki başarılı denemeler, yüzer türbinlerin maliyet ve çevresel etki de dahil olmak üzere diğer yenilenebilir enerji türlerine göre avantajları olabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, Cardiff Üniversitesi yenilenebilir enerji profesörü Nick Jenkins’e göre, gelgit lagünleri, inşa etmek için gereken büyük ön yatırım nedeniyle yerden kalkmanın zor olduğunu kanıtladı.

Önerilen 1,3 milyar sterlinlik Swansea Bay projesi maliyet nedeniyle rafa kaldırıldı.

Kırsal Galler’de güneş panelleri ve rüzgar türbinlerini geniş bir ölçekte yerleştirmek, kampanyacıların ve yerel halkın peyzaj üzerindeki etkiyle ilgili itirazları nedeniyle zor olabilir.

Galler yaklaşık 1.680 mil (2.704 km) sahile sahip olduğundan, elektrik üretmek bariz bir çözüm olabilir.

Yüzen rüzgar çiftliği planı “gerçekten heyecan verici”
Küresel enerji şirketi Equinor’dan Rhodri James, “Bu (yüzen) türbinlerin denizin çok uzağında olması onları daha az görünür hale getiriyor” dedi.

“Bazı bölgelerdeki bazı insanlar onları görmek istemediği için yardımcı oluyor. Ve Pembrokeshire Ulusal Parkı gibi korunan alanlarda onları kıyıya yaklaştırmak zor olabilir. ”

Deniz tabanına 60 metre su altında türbinleri sabitlemek için çelik masraflarından tasarruf etmek ve denize doğru daha yüksek rüzgar hızları ve potansiyel olarak daha fazla güç üretmek gibi başka faydalar da vardır.

Küresel enerji şirketi Equinor, ilk olarak 2001 yılında, Norveç sularındaki açık deniz petrol ve gaz platformlarına enerji sağlamak için yüzer türbin fikrini ortaya attı.

Bunlar, pahalı ve çevre için kötü olduğu kanıtlanan dizelden tükendi.

Başlangıçtaki amaç düşük maliyetle temiz enerji sağlamak iken, Bay James, Equinor’un çabucak bunun yüzeyi tırmaladığını fark ettiğini belirterek şunları ekledi: “Bir kamu hizmeti ölçeğinde yapılırsa Ulusal Şebekeye besleme potansiyeli vardı.”

James, daha fazla türbin eklemenin daha fazla enerji üretilmesi nedeniyle maliyetleri düşürdüğünü ve megawatt başına harcamanın% 40 daha fazla kesinti umuduyla% 70 oranında azaldığını gördü.

Sabit platformlar genellikle 60 m derinliğe kadar yerleştirilir ve yüzer türbinler 1.000 m’ye kadar sulara gidebilir.

“Pembrokeshire, derin sulara sahip olduğu için Galler’in en uygun bölgesi. Kuzey Galler açıklarında epeyce açık deniz üretimi var, ancak bunlar sığ sularda sabit platformlar, ”diye ekledi Bay James.

“Galler, Cornwall, İrlanda ve Kelt Denizi gibi daha ileriye bakılacak bir alan olarak iyi bir konuma sahip, ancak şu anda daha fazla test ve gösterinin yapılacağı İskoçya’da daha kapsamlı ve tam ölçeğe geçme konusunda çok eminiz.

media captionWorld’ün İskoçya’daki ilk yüzen açık deniz rüzgar çiftliği.
Şu anda, İngiltere açık deniz çiftlikleri 2030 yılına kadar 40GW hedefle yaklaşık 10 gigawatt (GW) güç üretiyor.

Yakın tarihli bir Galler Hükümeti raporu, sadece iki veya üç çiftliğin bir milyondan fazla eve yetecek kadar 2GW güç sağlayabileceğini söyledi.

Energy Saving Trust’tan Graham Ayling, altyapı oluşturma potansiyelinin “umut verici” göründüğünü ve Galler’in on yıl içinde yeşil enerjiden kendi kendine yeterli olabileceğini söyledi.

“Yenilenebilir teknolojilerin yayılma ve geliştirilme hızı ve son yıllarda görülen maliyet düşüşleri göz önüne alındığında, Galler’in 2030’a kadar elektrik ihtiyacının% 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılaması mümkündür” dedi.

2020’lerin sonunda yenilenebilir enerjide kendi kendine sürdürülebilir olmak, Plaid Cymru’nun 2019 Genel Seçim manifestosunda önerdiği bir şeydi.

Çevre sözcüsü Llyr Gruffydd, Pembrokeshire açıklarındaki, Kelt Denizi’ndeki ve Anglesey dışındaki dalga ve gelgit kaynaklarının “dünyadaki en iyi potansiyel yenilenebilir enerji kaynaklarından bazıları” olduğunu söyledi.

Bunlardan yararlanmanın “stratejik bir öncelik” olması gerektiğini, ancak aynı zamanda yenilenebilir enerjinin en umut verici biçimlerinin yeni teknolojiler olduğunu ve on yılın sonuna kadar tam olarak kullanılmayacağını söyledi.

Bu arada, Bay Gruffydd işgücünde araştırma, geliştirme ve geliştirme becerilerine yatırım görmek istiyor, böylece ülke yüzer rüzgar teknolojisi gibi alanlarda avantaj sağlamaya hazır.

Galler Muhafazakarlarının enerji sözcüsü Janet Finch-Saunders, Galler’in doğal kaynaklarının “uzun vadeli yeşil yakalı işler” yaratarak ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olma fırsatı sağladığını söyledi.

Kaynak: https://www.evwind.es/2020/11/15/could-floating-wind-turbines-power-our-homes/78123