Yeşil Hidrojen Yatırımlarının Artması Bekleniyor

IHS Markit’e göre, yeşil hidrojene (yenilenebilir kaynaklarla desteklenen hidrojen üretimi) yıllık küresel yatırımların 2023 yılına kadar 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Yükselen yatırım görünümü, düşen maliyetlere ve düşük karbonlu ekonomilere geçiş yapmak isteyen hükümetlerin politika desteğine bağlanıyor. IHS Markit Power-to-X izleyicisine göre, elektroliz teknolojisi (“Power-to-X” olarak da bilinir) yoluyla suyu hidrojen ve oksijene bölmek için çalışma kapasitesi şu anda 82 MW’da ve 23 GW’ın üzerinde bir boru hattıyla bulunuyor.

Bu boru hattı – ilan edilen, planlanan ve yapım aşamasında olan projeler dahil – 2019’un sonunda 8 GW’nin ve 2018’in sonunda 5 GW’nin altına yükseldi. Elektroliz üretimi, geliştirilmekte olan birden fazla “giga fabrikası” ile hızlanıyor.

2030’a kadar 23 GW’ın üzerinde yeşil hidrojen kapasitesi için boru hattı
“Elektrolize yatırım dünya çapında hızla artıyor. 2030’a kadar olan boru hattı, 23 GW’ın üzerinde kapasitenin geliştirilmesine yöneliktir – mevcut kapasitenin 280 katından fazla. IHS Markit, Hidrojen ve Yenilenebilir Gaz İcra Direktörü Catherine Robinson, “Artan ilginin, düşen elektroliz ve yenilenebilir enerji maliyetleri ve hükümetin yeşil hidrojene odaklanmasının artmasıyla sağlandığını söylüyor.

Yeşil hidrojen üretimi için daha büyük elektroliz projeleri
Elektroliz boru hattındaki büyüme, düşen maliyetler ve politika desteği tarafından yönlendirildi. Yeşil hidrojen üretim maliyetleri 2015’ten bu yana% 40 düştü ve 2025’e kadar% 40 daha düşmesi bekleniyor. Yenilenebilir enerji maliyetlerindeki düşüşler, 2015’ten bu yana görülen yeşil hidrojen maliyetindeki düşüşün üçte ikisini oluşturuyor ve üçte biri ödenecek elektroliz ekipmanının maliyetinde azalma. 2025 yılına kadar, yeşil hidrojen maliyetini düşürmenin ana nedeninin daha büyük elektroliz projelerinin geliştirilmesi olması bekleniyor. 2030’a kadar IHS Markit, yeşil hidrojen maliyetlerinin, karbon yakalama ile doğal gazdan üretilen hidrojenle rekabet edecek şekilde 2 $ / kg’ın altına düşmesini bekliyor.

Yeşil hidrojen için siyasi destek stratejileri
Hedefler ve destek çerçevesi tanımlanıyor. Düşük karbonlu hidrojen, birçok hükümetin COVID sonrası kurtarma planlarının ve uzun vadeli iklim stratejilerinin önemli bir bileşenidir. 6 Avrupa ülkesi, Avrupa Komisyonu, Rusya ve Şili, Mayıs 2020’den beri hidrojen stratejileri yayınladı. Stratejiler, düşük karbonlu hidrojen ve elektroliz için üretim hedeflerini ortaya koyuyor ve proje geliştiricilerine sağlanacak desteği tanımlamaya başlıyor.

Yeşil hidrojenin maliyeti 2030’a kadar 2 $ / kg’ın altında
“2030’a kadar IHS Markit, yeşil hidrojen maliyetlerinin 2 $ / kg’ın altına düşmesini bekliyor. IHS Markit, Enerji Teknolojileri ve Hidrojen Direktörü Soufien Taamallah, bu maliyet elektroliz için Kutsal Kase’dir, çünkü yeşil hidrojenin geleneksel hidrojen ile rekabet etmeye başladığı yer burasıdır.

Mevcut boru hattının gösterdiği ölçekte yeşil hidrojenin gelişimi tamamen yeni bir enerji talebi sektörü yaratacaktır. Mevcut elektroliz boru hattı, 2020’lerin ortalarına kadar elektrolizörlere sağlanan elektriğin Belçika’nın veya ABD’nin New Jersey eyaletinin toplam elektrik tüketimiyle eşit olabileceği anlamına geliyor.

Yeşil hidrojen için düşük karbonlu enerji üretiminin konuşlandırılması hızlanıyor
IHS Markit tarafından yapılan modelleme, 2040’ların başında yeşil hidrojen üretiminin endüstriyel elektrik kullanımını aşan en büyük elektrik kullanımı olabileceğini gösteriyor. Bu talebi karşılamak için, özellikle yüksek kaliteli yenilenebilir kaynaklara sahip bölgelerde düşük karbonlu enerji üretiminin konuşlandırılması hızlanacaktır