YEO Solar Ukrayna GES Projesini İki Ayda Tamamladı

YEO, Ukrayna’da 16MW güneş enerjisi santrali projesini komple anahtar teslim imzaladığında, Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına almaya başlamış ve bir çok ülke pandemi ile mücadele doğrultusunda çok sıkı tedbirler almaktaydı.

Böylesi büyük ve anahtar teslimi bir projeyi 2 ay gibi bir sürede bitirme sözü veren YEO, pandeminin yoğun hissedildiği Mart ayında projeye başlamış ve Mayıs ayında projeyi başarıyla tamamlayarak geçtiğimiz hafta resmi açılış törenine davet edildi.

Açılışı Zhytomyr Bölge Belediye Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Kramorenko Sergey Mikhailovich, Zhytomyr Bölge Belediye Meclisi üyesi Raisa Hula ve YEO Group Yönetim Kurulu Üyesi Özbey Yıldız birlikte gerçekleştirdiler. Kurdele kesimiyle başlayan törende tesis Ukraynalı yerel halkın da katılımıyla büyük bir coşku ile açıldı.

YEO’nun aynı bölgede ikinci projesi olmakla birlikle ilk proje 11MW olarak başarılı bir şekilde yine çok kısa bir süre zarfında tamamlanmıştı. Açılışı yapılan ikinci projede ise Güneş enerjisi santrali 26,5 hektarlık bir arsa üzerinde yer almakta inşası bu yıl 15 Mart’da başladı ve malzeme temini, montaj, test ve devreye alma çalışmaları ile 25 Mayıs’ta sona erdi.

Ignatpil Köy konseyine göre, yeni girişimin işletmeye alınması 20’den fazla yeni kalıcı iş istihdamı yarattı.

Açılış töreninde Zhytomyr Bölge Belediye Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Kramorenko Sergey Mikhailovich,

“Yeni iş alanları yaratıldığında, sosyal kalkınmaya, endüstri gelişimine katkıda bulunan projeleri gerçekten takdir ediyorum. Fabrikalar kurarak, yeni fabrikalar inşa ederek ve yeni güneş enerjisi santralleri kurarak yeni bir yaşam standardına ulaşmanın mümkün olduğuna derinden inanıyorum. Dürüst olmak gerekirse, Zhytomyr bölgesinde bu tür projeleri destekledim ve desteklemeye devam edeceğim ve bu projeyi Türk ortaklarımızla gerçekleştirebildiğimizden açıkça memnunum.

Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hazır bulunduğu ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki iş birliğinin arttığı bir forumu ziyaret ettim.

Farklı projelerin gerçekleştirilmesine tanık oluyoruz. Keşke bölgemizde onlarca proje olsaydı. YEO gibi profesyonel ve güvenilir Türk ortaklarımız, nasıl iş birliği yapılacağını, inşa edileceğini ve yönetileceğini bilen insanlar. Bu nedenle, tüm Türk meslektaşlarımıza teşekkür etmek, onarla el sıkışmak ve projenin başarılı bir şekilde tamamlanması için teşekkür etmek istiyorum!” diye konuştu.

Açılışta YEO adına bir konuşma yapan Özbey Yıldız ise, bu projenin aynı bölgede gerçekleştirdikleri 2. Proje olduğunu, tüm pandeminin etkilerine rağmen 2 ay gibi bir kısa sürede böylesi büyük bir projeyi tüm sağlık ve güvenlik önlemlerini alarak tamamlamaktan mutluluk duyduğunu ayrıca Türkiye ve YEO adına tesisin açılışına katılmaktan dolayı da büyük gurur duyduğunu söyledi.