YEO Solar Bölüm Başkanı Sami Serin Merak Edilen Soruları Yanıtladı

YEO Solar Bölüm Başkanı Sami Serin hibrit enerji sistemleri, pandemi süreci ve ileriye dönük hedefler hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

YEO solar olarak sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Mühendislik projelerinde ağırlık olarak hangi segmentlerde hizmet veriyorsunuz?
YEO Solar, YEO Grup’a bağlı, Türkiye’de ve tüm Dünya’da tamamen Güneş Enerjisi Santralleri alanında faaliyet gösteren komple entegre bir EPC firmasıdır. Türkiye’deki Güneş enerjisi pazarında anahtar teslim kurulum hizmetlerinin yanı sıra, Ukrayna, Avrupa ve Afrika kıtasında proje geliştirme ve EPC hizmetleri ile aktif rol alıyoruz.

Türkiye’de güneş enerjisinin kullanımına yönelik taleplerde artışlar olduğu gözlemlenmesinin sebebi nedir? Bu artışlarda ne gibi hizmetlerde rol alıyorsunuz?
1 Temmuz’da yürürlüğe giren ve Hibrit yönetmeliği olarak da bilinen lisans yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte, artık yatırımcılar birden çok farklı kaynaktan enerjilerini üretebiliyorlar. Böylelikle ana kaynaklarındaki dengesizlik veya iç tüketimlerinden kaynaklanan kayıpları minimum hale getirebiliyorlar. Dolayısıyla bu yönetmelik, güneş enerjisinden elektrik üretimine olan talebi artırdı. Bundan dolayı sektör olarak büyük memnuniyet duyuyoruz.
Ayrıca, Çatı Üzeri güneş enerjisi santrali uygulamaları da ülkemizde git gide artış göstermektedir. 12 Mayıs 2019’da yürürlüğe giren yeni yönetmelikle beraber güneş çatılardan yükseldi diyebiliriz. Yayınlanan mevzuatla birlikte sürdürülebilir enerjiye olan ilgi arttı. Endüstriyel ve ticari tesislerinin çatısına uzman kadromuz ve endüstrideki tecrübemizle yatırımcılarımıza optimum çözümler sunuyoruz.
YEO Solar olarak her iki alandaki enerji santrallerinde analiz ve mühendislik çalışmalarından, kurulum ve işletme & bakım hizmetlerine kadar uçtan uca anahtar teslim olarak hizmet veriyoruz.

Hibrit enerji sistemlerinin avantajları nelerdir? Neden ana kaynağa yardımcı olarak güneş enerjisi santrali kurulmalıdır?
Yatırımcılar, mevcut lisanslı elektrik santrallerinizde ikincil kaynak güneş enerjisi kullanarak hibrit bir sistem kurabiliyorlar, santral üretiminizi arttırabiliyorlar ve bu sayede mevzuatta belirlenen fiyattan elektrik satışınızı arttırarak ekstra kazanç sağlayabiliyorlar. Bir hibrit santral dizaynında en önemli ve değiştirilemez noktalar anlık güç üretiminin santralin lisans gücünü geçmemesidir. Diğer bir yandan her bir tür enerji santralinin kendine özgü kritik özellikleri vardır ve dizaynlar bu konular dikkate alınarak yapılmalıdır.
Özellikle Termik Enerji Santrallerinin iç tüketimleri oldukça fazla ve iç tüketim ihtiyacını karşılamak amacıyla yatırımcılarımız tesislerinin lisanslı alanlarına güneş enerjisi santrali kurarak karşılayabiliyorlar. Biyogaz/Biyokütle Enerji Santralleri yılın belli zamanlarında yeterli hammadde bulamayabiliyorlar veya tesis verimlilikleri istenilen yüzeyde olmayabiliyor. Bu nedenle oluşabilecek enerji üretim düşüklerini yatırımcılarımız, tesislerine güneş enerjisi santrali kurarak giderebilirler.
Rüzgâr Enerji Santrallerindeki enerji üretimi rüzgâr hızına bağlı olduğu için yıllık kapasite oranları %35 civarındadır. Kapasite oranını artırmak amacıyla yatırımcılara, tesislerine güneş enerjisi santrali kurmalarını öneriyoruz ve yatırımcılar da bu konuda oldukça istekli. Genel olarak ana kaynak olarak yer alan hidroelektrik, jeotermal ve kojenerasyon enerji santrallerine, yatırımcılarımız yardımcı kaynak olarak Güneş Enerjisi Santrali kurarak enerji üretimlerini artırabiliyorlar ve yenilebilir enerjiden daha fazla yararlanabiliyorlar.

Hibrit enerji sistemleri haricinde başka ne tür uygulamalarınız bulunmaktadır?
Çatı Üstü Güneş Enerjisi Santralleri projelerindeki tüm ekipmanları en yüksek kalite ve teknolojiye sahip güvenilir tedarikçilerinden sağlayarak projenin her adımında yatırımcıya güvenilir hizmet sunmaktayız. Uzman mühendislik kadrosu, dijital gelişmelerle güncellenen son teknoloji yapılanmasıyla yenilenebilir enerji üretimine katkıda bulunuyoruz. 2020 yılı içerisinde 15 MW kurulu güçte ve toplamda 17 projeyi 6 farklı ilde gerçekleştirerek temiz enerji üretimine katkı sağladık. Sandviç panel, kenet çatı, membran, şıngıl ve diğer çatılarda iş bitirmelerine sahip olduk.
Ayrıca, uzman kadromuz ve yaptığımız ulusal ve uluslararası iş birlikleri ile yüzer güneş enerji santrallerinin analiz, planlama, entegrasyon ve işletme bakımı konusunda yakında yaptığımız sözleşmeleri duyuracağız.

Pandemi süreci YEO Solar’ı nasıl etkiledi? 2020 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pandemi sürecinde de kurulumlara ara vermeden Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji kapasitesine katkı sağlamayı sürdürdük. Bu süreçte Ukrayna’da 16 MW Arazi Tipi Güneş Enerjisi Santrali projesine anahtar teslimi EPC hizmeti verdik ve sözleşme imzalanmasından itibaren iki ay gibi kısa bir sürede tesisi devreye aldık. Proje tamamlanırken tedarikten devreye alma sürecine kadar olan tüm çalışmaları başarılı bir şekilde yürüttük. Türkiye’de ise çatılarda toplamda 15 MW’lık kurulum gerçekleştirdik. 2020 yılı bizim için yurtiçi ve yurtdışında birçok güneş enerjisi santrali projelerini gerçekleştirmiş olduğumuz bir yıl olarak geçiyor. Temiz enerji dostu yatırımcılarımızın, rekabet gücünü artırmak isteyen temiz enerji dostlarının yanında olmaya devam edeceğiz.

İleriye dönük hedefleriniz ve 2021 yılından beklentileriniz nelerdir?
İlerleyen süreçlerde hem Türkiye pazarında yükselmek için çevik yapılanmamızla çalışmalarımıza devam edeceğiz hem de yurtdışında anahtar teslim hizmetlerimizi sürdüreceğiz. 2021 yılında Afrika pazarına açılarak depolama sistemleri konusunda çözümler sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda İtalya’da geliştirme aşamasında olduğumuz projelerin de kurulumlarına 2021 yılının sonunda başlamayı hedefliyoruz. Solar ekosisteme global anlamda katkı sağlamaya devam edeceğiz.