Uluslararası Uzay İstasyonu Yeni Güneş Panellerine Hazırlanıyor

NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) Aralık 2000’den beri istasyona hizmet veren yaşlanan diziyi desteklemeye yardımcı olacak yeni bir güneş paneli setinin gelişine hazırlamak için yedi saatlik zorlu bir uzay yürüyüşünü tamamladı.

ISS, yirmi yılı aşkın süredir hizmet vermektedir . Bu sürekli kullanım süresi boyunca, karakolun gücü, 112 feet (34 m) uzunluğundaki sekiz silikon güneş enerjisi dizisi tarafından sağlandı. Bununla birlikte, uzayda geçen uzun yıllardan sonra, dayanıklı güneş panelleri bozulmaya başladı ve NASA ve ortaklarını altı yeni diziyle güçlendirmeye teşvik etti . ISS’ye yapılan yeni eklemeler, aslında Haziran 2017’de yörünge karakolunda test edilen Roll Out Solar Array (ROSA) teknolojisi göstericisinin daha büyük versiyonlarıdır.

Diziler, mevcut altı güneş panelinin önüne yerleştirilecek ve bir kez çalıştırıldığında uzay istasyonunun enerji üretim kapasitesini 160 kilovattan 215 kilovata çıkaracak. Bununla birlikte, diziler istasyona takılmadan önce, özel braket yapılarının ISS’nin dış gövdesine kurulması gerekir. Bu parantezlerin montajı, 28 Şubat’taki bir uzay yürüyüşü sırasında astronot Kate Rubins ve Victor Glover’a üzerinde çalışmak üzere verilen temel görevdi.

7 saatlik 4 dakikalık çalışma, 2B olarak adlandırılan mevcut liman tarafındaki güneş enerjisi dizilerinden birinin tabanına bir dirsek yapısının ve destek kirişlerinin kurulumunu gördü. Bununla birlikte, yeni gövde modifikasyonundaki sabitleme cıvatalarından biri tam olarak devreye girmeyi reddetti ve Rubens’i bir mandallı anahtar kullanarak bir kez daha sabitlemeye çalışmadan önce onu geri çekmek için bir elektrikli matkap çıkarmaya yönlendirdi.

Normalde bu bir cakewalk olurdu, ancak Rubens’in bu görevi, 5 mil hızla Dünya’nın etrafında dönen bir yapıya asılıyken, kullanışsız bir 280 lb (127 kg) uzay giysisiyle tamamlaması gerektiğini hatırlamak çin biraz zaman ayırmaya değer.Rubins ve Glover daha sonra 4B güneş enerjisi dizisi çiftine ikinci bir özdeş dirsek takmaya başladılar. 4B üzerindeki çalışmalar, Rubins ve JAXA astronotu Soichi Noguchi tarafından yürütülecek olan 5 Mart uzay yürüyüşünde tamamlanacak.

NASA’ya göre, ilk iki dağıtım paneli, SpaceX’in 22’nci ikmal hizmetleri misyonunun bir parçası olarak ISS’ye taşınacak, ancak altı dizinin tamamı teslim edilmeden önce iki lansman daha yapılacak.

Kaynak: https://newatlas.com/space/astronauts-nasa-spacewalk-iss-power/