Talesun Solar’dan 5GW’lık Hücre ve Panel Montaj Üretim Merkezi

Entegre PV üreticisi Talesun Solar’ın da dahil olduğu teknoloji ve bilim grubu Jiangsu Zhongli Group, Çin’in Jiangsu Eyaleti, Shuyang İlçesi, Siyang Ekonomik Kalkınma Bölgesi’nde yeni bir PV üretim merkezi planlıyor.

Entegre hücre ve panel montaj tesisi, başlangıçta 5GW’lık bir güneş hücresi ve panel montaj kapasitesine sahip olacak şekilde planlanmaktadır. Çerçeve anlaşması Yangyang Ekonomik Kalkınma Bölgesi ile imzalandı.

Talesun’un gelişmiş geniş alanlı yonga plakası, yarı kesilmiş panel teknolojisinin 5 GW kapasitesine tekabül eden son büyük panel montajı genişletmesi, 2020 yılında yaklaşık 2 milyar RMB (307 milyon ABD $) yatırımla çevrimiçi oldu. Son derece otomatik üretim hatlarına sahiptir ve Shandong eyaleti, Zibo şehrinde bulunmaktadır.

Şirket ayrıca 2020 yılında eski güneş hücresi (1.7GW) ve panel montajı (2.4GW) üretim ekipmanı için daha geniş alanlı waferlara ve yeni panel dizisi yoğunluğu paketleme formatlarına hızlı endüstri geçişine yanıt olarak yaklaşık 56,4 milyon ABD Doları tutarında değer düşüklüğü ücreti almıştır.

Ayrıca Talesun, Changshu genel merkezinde 1.5GW ad plakası hücre kapasitesi ve 2.5GW panel montaj kapasitesine sahip gelişmiş hücre ve panel üretim ekipmanı ile tesislerin büyük bir tadilatını üstlendi.

Tayland’da yaklaşık 1,5 GW’lık bir isim plakası kapasitesine sahip bir panel montaj fabrikasının da 2020’de güneş hücresi ekipmanının yükseltilmesinin ardından 2021’de daha geniş alanlı wafer panelleri için güncellenmesi bekleniyor.

Şirket, gerekli sermaye harcamaları veya yeni entegre hücre ve panel projesi için zaman çizelgeleri ile ilgili ayrıntıları açıklamadı.

Talesun ayrıca bir 1GW heterojunction (HJ) üretim tesisi ve 1GW N-tipi mono TOPcon tesisi için planlar yapıyor.

Kaynak: https://www.pv-tech.org/talesun-solar-planning-new-5gw-cell-and-module-assembly-manufacturing-hub-in-jiangsu-province/