Suudi Arabistan Yenilenebilir Enerjide Öncü Olmayı Hedefliyor

Krallık birçok ülke ile yeşil ve mavi hidrojen projeleri üzerinde çalışıyor

Suudi Arabistan, Almanya’nın başarısını yenilenebilir enerji ile taklit etmek ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ekonomisini çeşitlendirmeye çalışırken hidrojen üretiminde öncü olmak istiyor.

Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Çarşamba günü Riyad’daki Future Investment Initiative konferansında bir panelde “Yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda başka bir Almanya olacağız” dedi. “Biz öncü olacağız.”

Krallık, yeşil ve mavi hidrojen projeleri ve karbon emisyonlarını yakalamak için birçok ülke ile çalışıyor.

Yakıldığında yalnızca su buharı üreten yakıtın yeşil versiyonu, tipik olarak güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji ile yapılır. Mavi tür, doğal gazdan üretilir ve sera gazı emisyonları atmosfere kaçamayacak şekilde yakalanır.

Hidrojen, petrol ve gazdan daha temiz yakıtlara geçiş için çok önemli görülse de, onu yapacak teknoloji hala pahalı.

Neom Fabrikası
Devlet enerji devi Saudi Aramco, ülkenin çabalarına mavi hidrojenle liderlik ediyor. Yeşil hidrojen söz konusu olduğunda, Pennsylvania merkezli Air Products & Chemicals ve yerel ACWA Power International firması, Kızıldeniz kıyısındaki Neom’da dünyanın bu türden en büyük fabrikasını inşa ediyor.

Prens Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın elektrik sektörünün yarısını gaza dönüştürmeyi planladığını, geri kalanının ise yenilenebilir enerji ile besleneceğini söyledi. Şu anda, krallık elektrik santrallerinde bol miktarda petrol yakıyor.

Ülkenin karbon nötrlüğüne bağlı olduğunu, bunu başarmak için bir zaman çerçevesi vermeden söyledi. Ve Paris iklim anlaşmasında belirlenen hedeflere ulaşmak, Suudi ekonomisinin petrole daha az bağımlı hale gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerji üretimini artırmaya yönelik geçmiş çabaları çok az başarılı oldu. Güneşli hava ile tanınmayan bir ülke olan Almanya, büyük ölçüde endüstriyi canlandıran ağır devlet sübvansiyonları sayesinde dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden biri haline geldi.

OPEC Vigilance
Petrol şimdilik ekonomi için çok önemli ve Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) tedarikleri kısıtlama ve fiyatları artırma çabalarına öncülük ediyor.

Prens Abdulaziz, aynı konferansta ayrı bir röportajda yaptığı açıklamada, krallığın son koronavirüs dalgasının petrol talebi üzerindeki etkisinden endişe duymadığını söyledi.

“Bizi daha endişelendirecek bir şey henüz yok” dedi.

Almanya ve Çin dahil olmak üzere birçok büyük ekonomiye, son haftalarda sıkılaştırılan kilitlemelere rağmen, petrol stokları düşmeye devam ediyor.

Bakan, bu “iyiye işaret” dedi. Ve umarım bu kilitlenmeler daha ciddi hale gelmez. Ama biz hazırız. Vigilance bizim sloganımızdır. ”

Suudi Arabistan ve diğer OPEC üyeleri, Riyad’ın bu ayın başlarında, Şubat ve Mart aylarında ham petrol üretimini tek taraflı olarak günde 1 milyon varil kısma kararından fayda sağladığını söyledi.

Bu hareket, Brent petrol fiyatlarının bu yıl yüzde 7’den fazla artarak varil başına yaklaşık 55 dolara yükselmesine yardımcı oldu.

Prens Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın ve Irak’ın açıkladığı arzların azalmasının, Şubat ayında her gün 1,4 milyon varil petrolün piyasadan çekilmesini sağlayacağını söyledi.

Mart ayında rakamın günlük 1,85 milyon varile çıkacağını söyledi.

Kaynak: https://gulfbusiness.com/saudi-arabia-aims-to-become-next-germany-of-renewable-energy/