SunRoof Alman Pazarına Girdi

2’si 1 arada akıllı çatı ve güneşten elektrik üreten yenilikçi cephe çözümleri oluşturan İsveçli bir start-up olan SunRoof, Almanya’da bir şube açtı.

SunRoof kendi teknolojisini geliştirdi ve İsveç, Norveç, Polonya ve İsviçre’de şimdiden 100’den fazla projeyi tamamladı. Almanya, SunRoof’un güneş enerjisi yenilikleri sayesinde müşterilere enerji açısından akıllı ve kendi kendine yeten bir ev yaratma fırsatı verilen bir başka Avrupa pazarıdır.

Güneş enerjisini bir çatıya entegre etme başarısı, temel avantajlarıyla belirlenir: Ek fotovoltaik kurulumlar olmadan güneşten elektrik üretirken bir çatı işlevi görür ve modern çatı kiremitleri gibi görünür. Standart bir çatı ve fotovoltaik tesisata kıyasla daha az parçaya ihtiyaç vardır. SunRoof’un bir güneş çatısı, kategorisindeki en küçük CO2 ayak izini oluşturarak bizi iklim nötrlüğüne yaklaştırıyor.

Neden fazladan bir katman?
Ekim 2016’da Tesla, Güneş Çatısını tanıttı ve dünya çapında dikkat çekti. O zamandan beri, ABD’de sadece birkaç eyalette Solar Çatı kurulumları var. Avrupa ve Avustralya için başka bir zaman çizelgesi eksik. Soru veya talep açıktır, eğer yeni bir bina veya bir çatı tadilatı güneş enerjisi istiyorsa, neden ikinci bir çatı kiremitine ihtiyaç duysun?

SunRoof bu boşluğu kapatacak. Entegre SunRoof’un hedef grubu yalnızca birinci sınıf bir tavan arayan kişiler değildir; çatı entegrasyonunun tasarım yönleriyle ilgilenen herkes için bir çözümdür. Üç seviyede düzenlenmiştir. Taban su geçirmezdir, orta kısım ahşap iskeleti oluşturur ve kapak, güneş ışığını elektriğe çeviren ve aynı zamanda su taşıyan tabaka olan cam-cam güneş modülleri ile oluşturulur. SunRoof’un örtü tabakası, çatı kiremitlerinin ve standart bir fotovoltaik sistemin işlevini üstlenir.

SunRoof, bir solar çatıdan, bir güç izleme ve yönetim uygulamasından Avrupa çapında enerji pazarında benzersiz bir çözüme kadar, güneş çatılarından fazla enerjinin satışını sağlayan akıllı enerji yönetimini desteklemek için eksiksiz bir çözüm ekosistemi oluşturmaya devam ediyor.

SunRoof hızla büyüyor
Şirket, modern görünen, ev mimarisiyle uyumlu ve herkesin sürdürülebilir enerjiye erişimini sağlayan bir çatı oluşturma misyonuyla 2013 yılında İsveç’te kuruldu. İlk yıllar esas olarak kendi teknolojisini geliştirmek ve test etmek için harcanırken, SunRoof, Lech Kaniuk’un şirkete katılmasının ardından 2018’de ivme kazandı. Lech Kaniuk, birçok tanınmış şirketi başarıyla kurdu, yatırım yaptı ve yönetti ve Delivery Hero’nun kurucularından biri oldu. Tecrübeli girişimci ve yatırımcının şirkete katılmasından bir yıl sonra SunRoof, yurtdışına açılmaya başlamadan önce, yıldan yıla yüzde 500 büyüme kaydetti. Geçtiğimiz ay, yeni pazarlara açılmak için harcamak istediği Avrupa’nın önde gelen VC fonlarından 2 milyon Euro’luk fon satın aldığını duyurdu. Teknolojiyi ülke bazında yaygınlaştırmak için 2021 Q1 / Q2 için bir dizi A finansmanı planlanıyor.

Enerji öncüsü Almanya
“Almanya, enerji devriminin uygulanmasında öncüdür. Entegre çözümler, ekolojik yapının geleceğidir, bu nedenle İskandinav teknolojisini Alman pazarına tanıtıyoruz. İnovasyonu ve iyi tasarımı birleştirerek, geleceğin sürdürülebilir şehirlerini yaratmaya ve yenilenebilir enerjiye geçişe aktif olarak katılmak istiyoruz. Almanya’daki ticari faaliyetlerden sorumlu olacak ve temiz teknolojilerin geliştirilmesinin bizim için ne kadar önemli olduğunu anlayan Robert Bruchner ile birlikte, yeşil enerji geçişine katılımımızı güçlendirebileceğimize inanıyorum ”diyor CEO Lech Kaniuk SunRoof.

Robert Bruchner, SunRoof’ta Almanya Ülke Müdürü olacak. 13 yıl boyunca farklı şirketlerde ve güneş ve depolama endüstrisinde farklı rollerde önemli deneyimler kazandı. Robert Bruchner, 2007 yılında güneş enerjisi endüstrisindeki ilk işine başlamadan önce, uygulamalı deneyim elde etmek için ebeveynlerinin evine bir PV sistemi kurdu. Son dört yıl içinde, Sertifikalı Kurulumcu ağını sıfırdan oluşturduğu pozisyonda Tesla Kanal Satış Müdürü olarak görev yaptı.

Bu makale de ilginizi çekecek: Tamamen elektrikli bina tedariki için hibrit depolama konsepti

“SunRoof gibi pek çok faydası olan böyle bir ürünü piyasaya sürmeyi dört gözle bekliyorum. Çatı ve fotovoltaikler, gereksiz çatı kiremitleri, kancalar ve güneş enerjisi montaj sistemi olmadan kurulacaktır. Dizi invertörleri veya optimizasyon modüllerinin yanı sıra depolama, ısı pompaları ve duvar kutuları kombinasyonu mümkündür. Bir teklif alan herkes, çatı entegre çözümünün fiyatının ne kadar rekabetçi olacağına şaşıracak, ”diyor Robert Bruchner.

Kaynak: https://www.pveurope.eu/installation/roof-integration-sunroof-enters-german-market