Stantec Entek Elektrik’e Enerji Danışmanlık Hizmetleri Verecek

Stantec, Türkiye’nin önde gelen elektrik şirketlerinden biri olan Entek Elektrik ile enerji danışmanlığı sözleşmesi imzaladı. Entek, iş ortakları ile beraber, müşterilerine Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) hizmeti sağlamayı hedeflemektedir. Baş Mühendis Dr. Mesut Avcı yönetimindeki Stantec enerji mühendisleri; çeşitli hesaplama araçları, taslaklar ve kılavuzlar geliştirerek Entek’in bir EPS çerçevesi geliştirmesine destek olacak ve Entek ve iş ortaklarına eğitimler verecektir. Ekip aynı zamanda EPS hizmetlerinin doğru bir şekilde sağlandığından emin olmak için enerji etütlerine katılacak, enerji etüt rarporlarının teknik değerlendirmesini gerçekleştirecek ve bağımsız Ölçme ve Doğrulama (M&V) hizmeti sağlayacaktır.

Entek Elektrik, Türkiye’nin en büyük sanayi holdingi olan Koç Holding’in bir iştirakidir. 362 MW kurulu güç kapasitesi ile sekiz hidroelektrik santrali ve bir doğalgaz termik santrali işleterek 1995 yılından bu yana elektrik tedarik etmektedir. Devam eden enerji dönüşümüne cevaben, şirket stratejik olarak Türkiye’deki sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji yatırımlarında portföyünü güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Dr. Mesut Avcı “Stantec olarak, enerji mühendisliğindeki zengin tecrübemizle, Entek gibi önemli bir pazar oyuncusu için ESCO (Energy Service Company) çerçevesi oluşturup Türkiye’deki EPS pazarının geliştirilmesine katkıda bulunmak gurur verici. Bu çalışma, danışmanlık ve Ö&D hizmetleri ile Entek’in kurumsal kapasitesi güçlendirilerek tamamlanacaktır” ifadelerini kullandı. “İş süreçlerinde ve enerji tüketimlerinde iyileştirmeler için birçok endüstriyel müşteriyle çalışıyoruz ve Entek Elektrik’in hedeflerini gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Stantec, yerel ve uluslararası bankalar ve her büyüklükteki işletmeye kapsamlı enerji danışmanlık hizmeti sunan, Türkiye pazarında lider bir enerji mühendisliği danışmanlık firmasıdır. Son 10 yıl içinde ekip, ülkenin başlıca sürdürülebilir enerji finansmanı programlarının uygulanmasından sorumlu olup ve aynı zamanda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri için tasarım incelemesi, fizibilite değerlendirmesi ve enerji etütleri ile teknik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.