Sıcaklık Artışı ile Panellerin Verimliliği Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Şekilde Ankara’daki üretim tesisimizin çatısında bulunan fotovoltaik panelli sistemden alınan sıcaklık değerleri verilmiştir. Gördüğünüz gibi dış ortam sıcaklığı 37°C civarında iken panellerin çalışma sıcaklıkları 70°C’ye ulaşmaktadır.

Panellerin güneş ışınlarını alması ile birlikte elektrik üretimi başlar. Güneşten gelen enerjinin bir kısmı elektrik enerjisine dönüşürken bir kısmı da ısı olarak ortaya çıkar. Güneş hücrelerinin ısınmasıyla akım artarken gerilim düşer. Bu durum çıkış gücündeki düşüşle sonuçlanır. Özellikle sıcak yaz günlerinde panellerin gücü %15 hatta %20’ye varan oranlarda azalır.

Sıcaklık katsayısı, panel gücünün sıcaklıkla değişimi hakkında bilgi verecektir. Panel seçiminde sıcaklık katsayısına dikkat etmek önemlidir ancak kesinlikle yeterli değildir. Çünkü verimlilik; hava akışı, panellerin yerleşimi gibi pek çok parametreye bağlıdır.

Tüm bunları hesaba katmak; FV sistemin performansını, yaşam ömrünü ve ürettiği enerji miktarını etkileyen parametreleri optimize ederek doğru tasarımı yapmak oldukça karmaşık mühendislik becerileridir. Tesis kurulumunda deneyimli ve uzman EPC firmalarıyla çalışmak bu açıdan çok kritiktir.