Morro Körfezi’nde Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Sistemi

Dünyanın en büyük enerji depolama sistemi yakında Morro Körfezi’nde yükselebilir. Teksas merkezli Vistra Energy, eski tank çiftliğinin bulunduğu yere 600 megawatt lityum iyon pil kurulumu yapmayı öneriyor.

Vistra Community Affairs Direktörü Brad Watson, “Tüketicilere temiz emisyonsuz, uygun fiyatlı elektrik sağlamak,” dedi. Proje 100 dönümlük bir arazinin 22 dönümlük alanını kaplayacaktı. 30 fit yüksekliğinde ve 273.000 fit kareyi kaplayan üç yeni bina olacaktı.

Ülkedeki en büyük COVID-19 cüppe üreticilerinden biri Paso Robles’de Vistra Kurumsal Gelişim ve Strateji Kıdemli Direktörü Eric Cherniss, “Bu projenin büyüklüğünü anlamak için, yaklaşık 450.000 eve güç sağlayacak kadar enerji taşıyacaktır” dedi.

Şirket, mevcut altyapının çoğunun kullanılacağını ve herhangi bir yeni iletim hattına ihtiyaç duymadan mevcut PG&E trafo merkezine bağlanabileceğini söylüyor. Pil tesisi, Kaliforniya ve Orta Sahil’e yenilenebilir enerji konusunda yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Cherniss, “Piller, güneşin parladığı gün ortasında olduğu gibi bol miktarda olduğunda şebekeden yenilenebilir enerji depolayarak yardımcı olur, piller daha sonra bu fazla enerjiyi ihtiyaç duyulana kadar depolar.” Dedi.

Vistra, zirvede 300 işçi ile tüm proje için yaklaşık 100 yerel inşaat işçisinin sahada olacağını söyledi. Siteyi 15 kadrolu çalışan işletecek.

Şehir Müdürü Scott Collins, konu gelirZ olduğunda, kilovat saatlik satış fiyatına dayandığı için bunun hareketli bir hedef olduğunu söylüyor. “Nihayetinde bu, mülkün değerinin ne olduğunu belirler, bu nedenle bu noktada, en iyi tahmin yaklaşık 450.000.000 $ ‘lık bir projedir ve tüm matematiği yaptığınızda şehre yeni vergi geliri olarak yılda yaklaşık 450.000 $ gelir,” Collins açıkladı.

Onaylanırsa hedef, inşaatın gelecek yıla kadar devam ettirilmesidir.

Cherniss, “Plan, Diablo Canyon nükleer üretim istasyonunun emekliye ayrılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde 2024 sonunda yeni pil tesisini çevrimiçi hale getirecek” dedi. Şirket yakın zamanda Moss Landing’de önerilen bu projenin yaklaşık yarısı büyüklüğünde 300 mega watt’lık bir pil projesi inşa etti. Şehir, planlama sürecinden geçmenin yaklaşık bir ay süreceğini söylüyor. Önerilen proje daha sonra planlama komisyonuna gidecektir. Süreç boyunca topluluk forumları olacak, ardından belediye meclisine ve Kıyı Komisyonu’na gidecek. Tarihler henüz kesinleşmedi, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde planlama komisyonunun gündeminde olması bekleniyor.

Kaynak: https://www.ksby.com/news/local-news/worlds-largest-energy-storage-system-proposed-in-morro-bay