Mini 2030’a Kadar Tamamen Elektrikli Olacak

Mini, 2030 yılına kadar benzinli araba satışını durduracak. Marka ayrıca 2025 yılında son gaz modelini tanıtmayı ve satışlarının yarısının 2027 yılına kadar elektrikli olmasını planlıyor.

Spiegel’in raporuna göre resmi yol haritası önümüzdeki hafta sunulacak. Plan, Mini’yi BMW Group’ta tamamen elektrikli olan ilk marka yapacak.

Araba modeli hatları, emekliye ayrılmadan veya yenilenmeden önce genellikle yaklaşık yedi yıl dayanır; bu, Mini’nin son 2025 gaz modeline, 2030’daki görünürde emekliliğinden önce kısa bir zaman çizelgesi verir.

Mini, yalnızca Cooper, Clubman ve Countryman ve çeşitli aktarma organları / dönüştürülebilir seçenekleriyle nispeten odaklanmış bir markadır. Bu, nispeten az sayıda model sattığı için tüm markanın elektriğe geçmesini kolaylaştırıyor.

Mini şu anda hem Seth’in hem de benim incelemeyi eğlendiğimiz bir elektrikli araç olan Mini Cooper SE’yi yapıyor. Şirket yakın zamanda elektrikli bir geçit üretmeyi planlıyor ve bir otonom elektrikli minibüs konseptini sergiledi.

BMW’nin anavatanı Almanya’nın 2030’dan itibaren gazla çalışan araç satışlarına son vermeyi planladığı göz önüne alındığında, tamamen elektrikli araçlara geçme kararı önemlidir. 2035’ten 2030’a kadar yasak. Avrupa’nın geri kalanının çoğu, bazı ABD eyaletleri gibi aynı yıl içinde birleşiyor. BMW’nin en büyük pazarı olan Çin (ABD ve Almanya # 2 ve # 3’tür), 2035’ten itibaren hibrit olmayan araçları yasaklamayı planlıyor, ancak bu plan hala ülkenin yeni otomobillerinin yarısının geleneksel hibritler gibi benzinle çalışmasına izin verecek.

Ancak bu zaman çizelgelerine rağmen, BMW Group 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara geçme taahhüdünde bulunmadı. Bu, BMW’nin 2030’dan sonra gazlı araçları satmayı planladığı soruları gündeme getiriyor – kesinlikle kendi bölgeleri veya o zamana kadar elektrikli olabilecek çeşitli ABD eyaletleri değil. Belki Çin’de benzinli araba, evde elektrikli araba satacaklar.

BMW, 2009’dan itibaren orijinal Mini E’yi (öncelikle bir test aracı olarak) üreten elektrikli otomobillerde ilk liderdi. Bunu, elektrikli sürücüye uyarlanan bir BMW 1 serisi olan ActiveE ve son olarak da BMW i3 izledi. BMW’nin sıfırdan yapılan ilk elektrikli otomobili.

Şirket, i3 2013’te çıktığında eğrinin önünde görünüyordu, ancak daha sonra yıllarca durdu. BMW, 2018’de 2025 yılına kadar 12 tamamen elektrikli modele sahip olacağına söz verdi. O zamandan bu yana üç yıl içinde, BMW’nin piyasaya sürdüğü tek EV’ler, yeni elektrikli Mini Cooper SE ve yeni piyasaya sürülen BMW iX3 (gaz olarak da mevcut , dizel, plug-in hibrit veya tamamen elektrikli), önümüzdeki dört yıl içinde 10 tane daha gidecek – önümüzdeki oldukça yoğun program.

Diğer üreticiler de yakın zamanda benzer duyurular yaptılar. Daimler, 2019’da içten yanmalı Ar-Ge’yi durdurdu. Jaguar, 2025’te tamamen elektrikli hale gelecektir. Volvo kısa süre önce, 2030’dan itibaren yanmalı motorlu araçlar üretmeyeceğini açıkladı. Ve GM, 2035 yılına kadar tamamen elektrikli olmayı “hedefliyor”.

Kaynak: https://electrek.co/2021/03/14/mini-will-introduce-last-gas-model-in-2025-go-all-electric-by-2030/