Masfen Enerji Türkiye’de ki İlk Enerji Depolama Sistemli Çatı Ges Kurulumuna Başlıyor

Masfen Enerji, Antalya Büyükşehir Belediye Hizmet Binası ve Antalya Ulaşım A.Ş. binasının çatılarına GES kurulum çalışmalarına başlıyor. Sisteme entegre ‘Enerji Depolama Sistemi’ ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin kendi elektriğini üreten ve depolayan ilk belediyesi olacak.

Türkiye ve Avrupa’da yenilenebilir enerji yatırımları bulunan ve bununla birlikte mühendislik, tedarik, projelendirme ve AR-GE hizmetleri sunan MASFEN bir ilke imza atıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla yerel yönetimde Avrupa’da öne çıkan şehirler arasında yer alan Antalya’da Büyükşehir Belediyesine iki farklı lokasyonda Çatı GES kurulumuna başlıyor. Güçlü ekibi ile belediyenin başlattığı bu vizyoner projede her detay uzman yerli mühendislerce çalışılmış ve ülkemizde örnek teşkil edecek bir proje tasarımı gerçekleştirilmiş olacak. İklim değişikliğiyle mücadele için yürütülen çalışmalara aktif katılım sağlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, enerji verimliliğinde alışkanlıkları temelden değiştirmeyi ve düşük karbon salınımı ile insanlara daha yüksek yaşam kalitesi sunabilen şehirler arasına girmeyi hedefliyor. Uzun vadede bu proje, tamamen yenilenebilir enerji eldesi ve emreamadelik sağlayarak başta elektrikli araçlarda olmak üzere en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Proje ile yılda ortalama 1 TWh enerji temiz olarak üretilip kullanılarak doğrudan 500 ton CO2 salınımı önlenmiş olacak. Santral iki farklı lokasyonda 260 kW/249kWe Üretim, 250 kWh Depolama ve 81,25 kW/80kWe Üretim, 150kWh Depolama olarak tasarlandı.

Doğrudan yatırım miktarı 64 MW ve 17 farklı şehirde toplam 153 MW kurulu güce sahip olan Masfen, 2021 yılında Çatı GES kurulumlarına ara vermeden devam ediyor.