LINAK Solar Park

LINAK, hem çeşitli aktüatör çözümlerini çalışırken göstermek hem de çevreye verdiği önemden yola çıkarak, Guderup’taki LINAK merkezindeki solar parkı için LA35 ve LA36 aktüatörlerini temel alan bir güneş takip çözümü geliştirdi.

Solar Park 2011’den beri başarılı bir şekilde çalışırken ve alınan olumlu dönüşler ışığında 2014’te kurulan yeni fabrikanın çatısına da 5.000 metrekarelik bir fotovoltaik (PV) panel eklendi.

Güneşin hareketlerini takip eden sistemler sayesinde, Güneş ve Dünya`nın hareketinden dolayı güneş enerjisinden sürekli faydalanamama konusunu ortadan kaldırarak, sabit takip sistemlerine kıyasla panellerden %30’a kadar ekstra verim alınabiliyor. Sistem, hepsi tek eksenli ve tümü Modbus iletişimi kullanan üç farklı izleyiciden oluşuyor.

Entegre Modbus sayesinde, aktüatörleri birbirleriyle zincirleme bağlandı- kablolamayı ve genel montajı kolaylaştırıldı. Ayrıca, Modbus iletişimi her güneş panelinin durumunu uzaktan izlenmesine ve mevsimlere ve hava koşullarına göre otomatize edilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu noktada, tüm PV tesisi yaklaşık toplam güç tüketimimizin %12’sini karşılamaktadır.