Kuşlar Rüzgar Türbini Kanatlarından Kaçabiliyor

Danimarka’daki Kuzey Jutland’daki Klim Rüzgar Çiftliği’nde kuşlarla ilgili yeni bir araştırma, kuşların türbin kanatlarından kaçınmada daha önce düşünülenden çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Olumlu sonuçlar, doğa ve rüzgar çiftlikleri arasında daha büyük bir birlikte yaşama potansiyelini doğruluyor.

Klim Rüzgar Çiftliği ve Natura 2000 doğa koruma alanı Vejlerne’deki çalışma, tilkilerin ve benzer hayvanların kaldırmış olabileceği şeyleri ayarlayarak türbinlerin etrafında arama yaparak potansiyel çarpışan kuşların sayısını belgeledi.

Hem pembe ayaklı kazlar hem de vinçler için, iki çalışma yılı boyunca hesaplanan kaçınma tepkisi, sırasıyla 20-30.000 kaz ve birkaç yüz vinçten oluşan bir popülasyona dayalı olarak yüzde 99,9 idi.

Rüzgar türbinlerine çarpma sonucu öldüklerinin kesin olarak söylenebileceği ne pembe ayaklı kazlar ne de vinçler bulundu.

İhtiyatlılık adına çalışma, türbinlerin altında bulunan tüm kuşların veya kuş kalıntılarının bir çarpışmaya karışmış olabileceğini varsaydı.

Çarpışan kuşların potansiyel sayısı bölgede kayıtlı olanlar ile karşılaştırılarak, uluslararası kabul görmüş Band modeli kullanılarak ‘kaçınma tepkisi’ olarak adlandırılan şey hesaplandı.

Çalışma, Vattenfall için yerel profesyonel ornitologlar da dahil olmak üzere tanınmış üç danışmanlık firması tarafından yürütülmüştür.

Vattenfall için yerel ornitologlarla birlikte deneyimli üç danışmanlık firması tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma, bölgede uçan pembe ayaklı kaz ve vinçlerin yüzde 99’dan fazlasının rüzgar türbini kanatlarından kaçtığını gösteriyor.

Klim Rüzgar Çiftliği, uluslararası Natura 2000 kuş koruma alanı Vejlerne’nin hemen yakınında yer almaktadır. Her gün binlerce kuş, Vejlerne’deki tünek alanlarını terk ediyor ve yiyecek bulmak için yakındaki tarlalara uçuyor ve birçoğu rüzgar çiftliğini geçiyor.

“20-30.000 pembe ayaklı kaz ve birkaç yüz vinç burada tünediği için bölge önemli bir doğal alan ve oldukça sıra dışı. Binlerce kuş, kış döneminde hem sabah hem de akşam rüzgar çiftliğinin yanından uçuyor, bu yüzden Vattenfall Environment & Bioscience Lideri Jesper Kyed Larsen, kuşların türbinlerin etrafında ya da üzerinde bu kadar büyük ölçüde uçtuğunu öğrenmek çok olumlu. Türbinlere neredeyse hiç çarpmadı ve bu rakam daha önce tahmin edilenden çok daha düşük. ” Sürdürülebilirlik.

Çalışma kısmen, Klim Rüzgar Çiftliği’nin çevre iznine uygun olduğunu kanıtlamak için gerçekleştirildi; bu, çarpışmaların pembe ayaklı kaz ve turna popülasyonları için mevcut sürdürülebilir ölüm oranlarının yüzde 75’ini aşmaması gerektiğini şart koşuyor.

2015 yılında rüzgar çiftliğinin kurulmasından sonra sırasıyla bir ve üç yıl olmak üzere iki dönem boyunca yürütülmüştür ve Danimarka’nın bir rüzgar çiftliğinde kazların ve vinçlerin eğirme bıçaklarına nasıl tepki verdiğine dair bugüne kadarki en kapsamlı çalışmasıdır. Odak noktası, bıçaklara kaç kuşun çarpıştığını ve bölgede kaç kuşun uçtuğunu hesaplamaktı.

Hem birinci hem de üçüncü yılda bir aydan biraz fazla süren üç dönem boyunca, 11 türbinin etrafındaki alan ölü kuş, tüy veya diğer kuş kalıntılarının olup olmadığını görmek için her üç günde bir kontrol edildi. Çalışma alanındaki kuşların sayısı da lazer dürbünler, teleskoplar ve radar kullanılarak haritalandı, bu da mesafe ve uçuş yüksekliklerini sistematik olarak ölçmeyi ve ardından her bir kuşun 3 boyutlu bir yörüngesini oluşturmayı mümkün kıldı.

Araştırma sonuçları, özellikle doğa ve rüzgar türbinlerinin bir arada var olma potansiyeline işaret ettiği için, iklim değişikliğini engelleme çabalarının bir parçası olarak artan rüzgar türbinleri kurma ihtiyacının ışığında görülüyor.

“Sonuçlar, kuşların türbinlerin etrafında veya üzerinde uçmada şaşırtıcı derecede başarılı olduğunu doğruluyor. Bu, yalnızca çarpışmalarda neredeyse hiç kuş ölmediği için değil, aynı zamanda rüzgar türbinlerinin kurulumunun doğrudan yapılmasına gerek olmadığı anlamına geldiği için olumludur. Doğal alanlarla çatışıyor. Bu yeni bilgi, yeni rüzgar santrallerinin planlanmasıyla bağlantılı olarak dikkate alınmalıdır “diyor Jesper Kyed Larsen.

Çalışmanın sonuçları DOF BirdLife Danimarka’nın bilimsel dergisinde profesyonel konsolidasyon için bir ‘meslektaş değerlendirmesi’ ile birlikte yayınlanacak.

Kaynak: https://group.vattenfall.com/press-and-media/newsroom/2020/birds-are-good-at-avoiding-wind-turbine-blades