Katar Eko-Yüzen Otelle Elektriğini Üretecek

Türk mimari tasarım stüdyosu Hayri Atak’a göre, güneş, rüzgar ve gelgit enerjisiyle kendi elektriğini üretmek için çok yavaş dönecek yüzen bir eko-otel, Katar açıklarında yükselecek.

Stüdyo (HAADS), enerji kaybını en aza indirmek ve sıfır atık ilkesiyle tasarlanmış 152 odalı “eko-yüzen otel” tasarımını paylaştı.

Otel, dikey düzlemde VAWTAU veya dikey eksenli rüzgar türbini ve şemsiyesine sahip olacaktır. Bu bir rüzgar türbini olarak çalışır, yatay düzlemde ise güneş şemsiyesi görevi görür. HAADS, bu sistemin 55 VAWTAU modülünün her birinden 25 kW enerji elde edebileceğini söylüyor.

Otel, yeşil enerji üretmenin yanı sıra yağmur suyu hasadı da içermektedir. Girdaptan esinlenen çatı, gri su olarak işlenip kullanılabilen veya otelin yeşil alanlarını sulamak için kullanılabilen yağmur suyunu toplar. Deniz suyu arıtılarak temiz su elde edilecek ve atık su çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacaktır. HAADS ayrıca gıda atıklarını çevre düzenlemesi için gübreye dönüştürmek amacıyla atık ayırma birimleri geliştirmeyi planlıyor.

Konuklar otele arabayla, tekneyle veya yüzer iskelede bulunan helikopter ve drone ile helikopterle ulaşabilirler. Otel, 700 metrekarelik devasa bir lobiye sahiptir ve 152 odanın her birinin kendi balkonu vardır ve bina döndükçe konuklara farklı bakış açıları sunar. Programda ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna, spa, spor salonu ve mini golf sahası bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.qatar-tribune.com/latestnews-article/mid/506/articleid/4866/qatar-plans-to-build-floating-hotel-that-spins-to-produce-its-own-electricity