İskender Kökey WIND-ER’in Son Versiyonundaki Güncellemeleri Paylaştı

X-GEN Energy Kurucu Ortağı İskender Kökey, ArGe sürecini tamamladıkları düşey eksenli rüzgar türbini Wind-Er’in son versiyonundaki güncellemeleri paylaştı.

Geçtiğimiz kış ayları içerisinde, saha testleri sırasında karşılaştığı olağanüstü fırtına sırasında zarar görme anlarının güvenlik kamerası görüntülerini paylaşan Kökey, WIND-ER’in geliştirilen mekanik tasarımı ile çok daha güçlü, çok daha verimli olduğunu, ilk çalışan prototipi DEPARK-Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde geliştirildiğini sonrasında ise gerek mekanik gerekse elektronik taraftaki geliştirmeleri KOSGEB’in Ar-Ge Inovasyon Desteği ile birlikte kendi ekibiyle yürüttüğünü ifade etmişti.

İskender Kökey son yaptığı paylaşımda, “Aradan geçen sürede bir çok iyileştirme yaptık. KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon desteği kapsamındaki iş planımızla tam uyumlu şekilde yeni prototiplerimizin performans ölçümlerine tekrar başladık. İlk geliştirmesine yıllar önce DEPARK -Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi ‘da başladığımız küçük ölçekli, düşey eksenli rüzgar türbinimiz WIND-ER’in son versiyonundaki güncellemeler aşağıdaki gibi:

-NACA4418 profilindeki kanatlarımız artık kompozit bir kabukla çevrili ve çok daha dayanıklı
-Yeni kanatlarımız tasarım parametrelerimize en uygun olan 2 derecelik pitch açısına sahip
-PMG Jeneratörün mekanik yerleşimi major olarak değiştirildi, çok daha stabil ve düşük vibrasyonla çalışan yeni tasarıma sahip
-Düşey eksenli türbinlerimizin çalışma parametrelerini ve meteorolojik ölçüm verilerini (dönüş hızı, voltaj, akım ve üretilen güç değerleri, yük tüketimi, rüzgar hızı, yönü, sıcaklık, nem, basınç vb..) eş zamanlı olarak izleyebiliyor, kayıtlarına geçmişe dönük erişebiliyoruz. Bu aynı zamanda kullanıcılarımızın erişeceği arayüzün erken dönem bir versiyonu. Her zaman olduğu gibi olumlu/olumsuz tüm gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.