İskender Kökey Rüzgar Sektör Hedeflerini Anlattı

Rüzgar Sanayisi Sektör Temsilcisi ve XGEN Energy Kurucu Ortağı İskender Kökey TRT Haber mikrofonuna konuşarak, İzmir’in rüzgar sektöründeki önemiyle ve rüzgar sektörünün gelişimiyle ilgili bilgiler verdi.

Türkiye’nin ve İzmir’in rüzgar enerjisindeki yeri belirten Kökey, “Türkiye 90’ların 2.yarısı itibariyle tanıştığı rüzgar enerjisi sektöründe bugün sadece kurulu gücüyle enerji arz güvenliğine destek vermekle kalmıyor, aynı zamanda sahip olduğu imalat kabiliyetiyle de topyekûn bir endüstri haline gelmiş durumda. İzmir ve Türkiye sahip olduğu ve çektiği yatırımlarla bugün birçok öncü türbin üreticisinin üretim tesisine sahip. Biz bu tesislerde, binlerce kişinin istihdamıyla, yerli kaynaklarla üretilen türbinleri dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor ve aynı zamanda iç pazarda da kullanıyoruz. İzmir özelinde konuşmak gerekirse, İzmir aslında çok özel bir kümelenmeye sahip durumda. Bugün İzmir’in merkezinden çıktığınız zaman sadece bir saat uzaklıkta dünyanın en gelişmiş türbinlerinin üretildiği kule fabrikalarına, jeneratör fabrikalarına ve kanat fabrikalarına ulaşabilir durumdasınız bu anlamda da İzmir gerçekte çok özel bir konumda.” dedi.

Rüzgar sektörünün hedefleri ve rakamsal büyüklüğü ile ilgili açıklamalarda bulunun Kökey “Bugün Türkiye’de 3300’ün üzerinde türbine, 8 GW üzerinde kurulu güce sahibiz. Her yıl %20-30 aralığında genişleyen bir kurulu güce sahip olmuş olduk. Bugün hala sahalarda yeni santrallerin kurulumu devam etmekte ancak şöyle bir bilgiyi de paylaşmak gerekiyor. Hali hazırda pandemi sebebiyle 2020’ye yetişmeyen santrallerimizin bir kısmı 2021 de tamamlanacak. Sonrasında ise çok kısa vadede kurulacak bir projeksiyon olmadığını öngörüyoruz. Dolayısıyla sektörde yaratılan bu imalat kabiliyetinin, yetişmiş elemanın istihdamın ve ihracat potansiyelinin korunması artırılması ve ekonomiye daha fazla katma değer sağlanabilmesi için bizim sürdürülebilir, öngörülebilir ve finanse edilebilir bir proje mekanizmasına ve yeni proje girdisine ihtiyacımız var. Eğer bu proje girdisi ve mekanizma kurulursa Türkiye gerek iç pazardaki kurulu gücünü artırmaya devam edecek, gerekse ihracat kabiliyetlerini hızla artırarak ekonomiye çok daha fazla katma değer sağlayacaktır diye düşünüyorum.” dedi.