İngiltere’de Yıl Sonuna Kadar Tek Bir Kömürlü Termik Santral Kalacak

Boris Johnson, Birleşik Krallık’taki kömür enerjisi üretimini 2024 yılına kadar sona erdirme sözü verdi

İngiltere, önümüzdeki yılın sonuna kadar tek bir kömür yakan elektrik santraliyle kalacak ve ülkeyi 2024 yılına kadar elektrik üretiminde fosil yakıt kullanımını sona erdirme hedefine yaklaştıracak.

Fransız enerji şirketi EDF Pazartesi günü, Nottinghamshire’daki West Burton A adlı kömür santralini gelecek yıl Eylül ayına kadar kapatmayı planladığını duyurdu.

Bu, Alman enerji şirketi Uniper’in sahibi olduğu ikinci bir Nottinghamshire santralini 2022’nin sonunda İngiltere’de elektrik için hala kömür yakan tek istasyon olarak bırakacak.

EDF’nin nesil işletmesi genel müdürü Matt Sykes yaptığı açıklamada, “West Burton A ve sadık işgücü, bu son kış da dahil olmak üzere 55 yıldır İngiltere’ye güç sağlamada kritik bir rol oynadı. 1966 yılından bu yana, istasyon dört yıldan fazla bir süredir tüm Birleşik Krallık evlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar elektrik üretti ve bu gerçekten inanılmaz bir başarı.

EDF’nin elektrik üretim stratejisi sıkı bir şekilde nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklandığından – ve iklim değişikliği konusunda Birleşik Krallık liderliği için bu önemli yılda – şimdi çalışanlarımıza ve siteye bağlı olan herkese netlik sağlamanın doğru zaman olduğuna inanıyoruz. ”

Aşırı sağ, göçmenlik karşıtı ve Yahudi karşıtı görüşleri haklı çıkarmak için çevreciliği benimsiyor
Koronavirüs pandemisinin neden olduğu emisyonlardaki düşüş nedeniyle İngiltere “net sıfıra yarı yolda”
Bitcoin çevre için gerçekten ne kadar kötü?
İklim değişikliği orantısız bir şekilde kadınları etkiliyor – ancak aynı zamanda çözümü de sağlayabilirler
İngiltere, son on yılda kömürle çalışan enerjiden hızla uzaklaştı. 2012’de kömür, ülke elektriğinin yüzde 41’ini üretti. 2019’a kadar sadece yüzde 2 tedarik etti.

Kuzey Yorkshire elektrik santrali Drax, kalan iki kömür ünitesinde ticari üretimi bu ayın başlarında sonlandırdı ve bunları Eylül 2022’ye kadar tamamen kapatması bekleniyor.

Kuzey İrlanda’nın Kilroot kömür santrali, 2023 yılına kadar gazla çalışan bir istasyona dönüştürülecek. Bu istasyon, National Grid ağının bir parçası değil ve İrlanda ağının bir parçası.

Kömür, fosil yakıtları en çok kirleten unsurdur. Hükümet, tüm ülkeleri bu yıl Glasgow’da düzenlenecek bir iklim konferansı olan Cop26’da yeni kömür yakıtlı elektrik santralleri inşa etmeyi bırakmaya ikna etmeyi umuyor.

BM başkanı Antonio Guterres ayrıca tüm ülkeleri “ölümcül kömüre bağımlılıklarını” sona erdirmeye çağırdı.

Bu ayın başlarında düzenlenen bir zirvede, 2015 yılında ülkelerin yaptığı tarihi iklim anlaşması olan Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için elektrik üretiminde kömürün kullanımına son vermenin “en önemli tek adım” olduğunu belirtti.

Bir iklim düşünce kuruluşu olan Ember’in baş işletme sorumlusu Phil MacDonald, The Independent’a şunları söyledi: “Kömürden çıkışın neredeyse tamamlanması harika bir haber ve kömürün büyük kısmının rüzgar ve güneş enerjisiyle değiştirilmesinin değil fosil gazı.

“İngiltere’deki kömürden çıkış, tüm dünyada kömürden çıkış taahhütlerine yol açan bir domino etkisi başlattı.

Ancak, Birleşik Krallık hükümetinin odağı, işi gazdan çıkarılarak bitirmek olmalıdır. İklim Değişikliği Komitesi, 2035 yılına kadar gazın kullanımdan kaldırılmasını tavsiye ediyor ve bu konudaki bir hükümet taahhüdü, Birleşik Krallık’ın iklim lideri konumunu güçlendirecek. “