İklim Değişikliği Nedeniyle Ağaçlar Yapraklarını Daha Erken Kaybediyor

Gezegen ısındıkça ağaçların yapraklarını daha erken dökmeye başlayacaklarını öne süren yeni bir çalışma, ısınma sıcaklıklarının düşüşün başlangıcını geciktirdiği şeklindeki önceki varsayımlarla çelişiyor.

Her yıl, yaşlanma olarak bilinen bir süreçte, yaprak döken ağaçların yaprakları, büyümeyi askıya aldıkça ve kışın önce ağaçtan düşmeden önce yapraklardan besin maddeleri çıkardıkça sarı, turuncu ve kırmızıya döner. Yaprak yaşlanması ayrıca bitkilerin fotosentez yoluyla karbondioksiti emdiği dönemin sonunu da işaret eder.

Araştırmacılar, küresel ısınmanın daha uzun büyüme mevsimleriyle sonuçlandığını söyledi – ilkbahar yapraklarının Avrupa ağaçlarında 100 yıl öncesine kıyasla yaklaşık iki hafta önce ortaya çıktığını söyledi.

Ekosistem ekolojisti Constantin Zohner, “Önceki modeller, sonbaharların önümüzdeki yüzyılda daha ılık ve ılıman olacağı için sonbaharın erteleneceğini, büyüme mevsimlerinin genel olarak daha uzun süreceğini ve sonbaharın iki ila üç hafta gecikeceğini varsaydı” dedi. Ancak Zohner ve bir araştırma ekibi, bulgularının bu tahmini tersine çevirdiğini söyledi.

Science dergisinde Cuma günü yayınlanan gazetede ilgili yazarlardan biri olan Zohner, “Aslında yüzyılın sonuna kadar yaprakların üç ila altı gün önce düşebileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Alan gözlemleri, laboratuvar testleri ve modellemenin bir kombinasyonunu kullanan uzmanlar, son altmış yılda altı Avrupa yaprak döken ağaç türünü (Avrupa at kestanesi, gümüş huş ağacı, Avrupa kayını, Avrupa karaçam, İngiliz meşesi ve üvez) izleyen verileri inceledi.

Uzmanlar, yükselen karbondioksit, sıcaklık ve ışık seviyelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ilkbahar ve yaz verimliliğindeki artışların aslında ağaçları yapraklarını daha erken kaybetmelerine neden olduğunu buldu.

Zohner, ağaçların yapraklarını kaybetmesine neden olan temel çevresel faktörlerin düşme sıcaklıkları ve gün uzunluğu olduğu varsayıldığını söyledi. Şimdi, araştırmacılar üçüncü bir faktör belirlediler – “kendi kendini sınırlayan” bir verimlilik.

“Şu anda gördüğümüz şey, devam eden bu üçüncü büyük mekanizma – (ağaç) üretkenliği kendi kendini sınırlıyor. İlkbahar ve yaz aylarında daha fazla şey varsa – bitki sentez yoluyla daha fazla CO2 emerse ilkbahar ve yaz yapraklarını daha erken kaybediyorlar “dedi.

“Bu, insanlarda da gördüğümüz bir mekanizmadır – daha erken yemeye başlarsanız, daha erken doyarsınız” dedi. Zohner, bulguların ağaçların verimlilik kısıtlamaları olduğunu gösterdiğini söyledi. “Atmosfere daha fazla CO2 koyamayız ve ağaçların çok daha fazlasını yapacağını (bekleyemeyiz) – sınırlar var” dedi.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/11/27/europe/fall-leaves-intl-scli-climate-scn/index.html