IEA’ya Göre Yenilenebilir Enerji Üretimi 5 yıl İçinde Kömürü Geçecek

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yeni raporu, COVID19 salgınının ortaya çıkmasına kadar yenilenebilir enerji büyümesinin inanılmaz direncine ışık tuttu. Mevcut neslin yaşadığı aksiliklerle birleştiğinde, bu, dünyanın enerji sektöründeki karbonsuzlaştırma hızını artırdı ve önümüzdeki on yılda dünyayı daha iyi bir yola koydu.

Ajansın başkanı Dr. Fatih Birol Salı günü bir web seminerinde, “2025’ten hemen önce, yenilenebilir enerjiler kömürü geçecek ve elektrik üretiminin bir numaralı kaynağı olacak” dedi. “Yenilenebilir Enerji 2020” raporu, yenilenebilir enerjilerin, bu yıl meydana gelen fiyat değişikliklerine maruz kalmayan uzun vadeli sözleşmelerle çalışan birçok enerji projesi nedeniyle COVID19 etkilerine karşı dirençli olduğunu vurguluyor. Rapor aynı zamanda yeni inşa edilen yenilenebilir enerji kaynaklarının öz sermaye performansını da ölçüyor ve genel olarak azalan bir enerji sektörüne kıyasla rüzgar ve güneşe yönelik yatırımcı iştahının artmaya devam ettiğini tespit ediyor. Aslında, küresel olarak müzayedeye çıkarılan toplam yenilenebilir enerji kapasitesi, 2019’a göre Ocak-Ekim 2020 döneminde arttı.

IEA’nın güneş enerjisini bu yılın başlarında enerji sektörünün ‘yeni kralı’ olarak taçlandırmasının ardından, rapor aynı zamanda güneş enerjisi büyümesindeki ciddi artışların hemen köşede olduğunu tespit ediyor ve çatı için iyi bir finansman temelinde 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesini tahmin ediyor. PV ve büyük ölçekli PV için şebeke bağlantı zorluklarının çözümü. Rüzgar ve güneş enerjisinin kurulu kapasitesi, 2023’te gazı, 2024’te ise kömürü geçecek. En önemlisi, yenilenebilir enerji kaynakları 2025 yılında hem üretim açısından geçecek. Bunlar, geçmiş birkaç rapora göre çok kısa vadeli tahminlerdir. aylar ve yakın vadeli tahminlerde yüksek düzeyde bir güven olduğunu gösterir.

IEA’nın başkanı Fatih Birol, “Enerji sektörü ikinci dünya savaşından bu yana en kötü yılını yaşıyor” dedi. “Görünüşe göre yenilenebilir enerji kaynakları güçlü büyümelerine bağlı olarak COVID’e karşı bağışık.” Avustralya’nın bu küresel eğilim içindeki konumu da raporda vurgulanmaktadır. Şebeke bağlantı gecikmeleri, COVID19 yoluyla sağlanan dayanıklılığa rağmen, 2022’de yenilenebilir enerjideki büyümenin azalmasının temel nedenidir.

Düşen toptan satış fiyatları (birçok eyalette FiT oranlarını karşılaştırmaya rehberlik eder), bazı eyaletlerdeki pazar doygunluğu (ör. Yeni Güney Galler ve Victoria) ve küçük ölçekli sertifikaların daha düşük değerlerinin tümü 2021 ve 2022’de daha hızlı büyümeye meydan okuyor ”, diye yazıyor IEA. Yukarıdaki grafikteki “hızlandırılmış” durum, hükümetin politika belirsizliklerini ele alması nedeniyle her zamanki gibi işten sapmaktadır. Avustralya’da, rüzgar enerjisi için, her zamanki gibi işler ile “hızlanma” arasındaki fark çok sert:

Rapor, yukarıdaki grafiği oluşturmak için kullanılan nispeten ayrıntılı bir “veri gezgini” arayüzüyle birlikte gelir. Bu, Avustralya’da yeni güneş enerjisine yönelik hassasiyetlerin çoğunun kamu hizmeti ölçeğindeki bağlantı sorunlarında yattığını gösterirken, konut PV’si her zamanki gibi işler ile ‘hızlandırılmış’ durum arasında çok daha az fark görüyor. Avustralya’nın kısa vadeli yenilenebilir enerji tahmininde çok açık bir şekilde, “Yenilenebilir enerjiler Covid-19 krizine dirençlidir ancak politika belirsizliklerine karşı değildir” diye yazıyorlar.

Rapor aynı zamanda Avustralya’nın fosil yakıt ihracatı için ana müşterilerinde yenilenebilir enerjinin artan etkisini detaylandırıyor; yani Çin, Japonya ve Güney Kore. Çin’in 2021-25 için politika çerçevesi önümüzdeki yıl açıklanacak, ancak ülkedeki yenilenebilir enerjinin büyümesi şimdiden önemli. Bu ülkelerdeki teşviklerin devam etmesiyle, Avustralya’nın ihracat endüstrileri önümüzdeki birkaç yıl gibi erken bir zamanda bile baskı görmeye başlayabilir.

IEA’nın yenilenebilir dayanıklılık raporu, NSW’nin yenilenebilir enerji kaynakları için ayrıntılı yeni bir planı duyurması, COVID19’un güçlendirilmesi için aşı umutlarının güçlendirilmesi ve ABD’nin başkanlığa Demokrat Joe Biden’ı seçmesiyle birlikte geliyor.

Kaynak: https://reneweconomy.com.au/renewable-energy-generation-will-overtake-coal-within-5-years-says-iea-27813/