Huawei İrlanda Kelt Denizi’ndeki Deniz Koruma Çalışmasını Destekliyor

İrlanda’nın deniz memelileri türlerinin (balinalar, yunuslar ve domuzbalığı) ilk gerçek zamanlı akustik izleme projesi, bu türler için neredeyse gerçek zamanlı bir algılama modeli oluşturmak ve yükselen okyanus etkisini incelemek amacıyla bu hafta İrlanda’nın Güney Kıyısı açıklarında başlatıldı. Gürültü kirliliği İrlanda’nın deniz yaşamını etkilemektedir.

Aylarca süren geliştirmenin ardından, projenin bir parçası olarak, Baltimore, Co. Şamandıraya bağlı, balina türlerini gerçek zamanlı olarak kaydedecek ve farklı tür çağrılarını tanımlamak için gelişmiş makine öğrenimi modellerini eğitecek otonom bir hidrofon (su altı mikrofonu) olacak. Veriler, dünya çapındaki diğer projelere uygulanma potansiyeline sahip bir deniz yaban hayatı algılama ve sınıflandırma modeli oluşturmak için kullanılacaktır.

Akıllı Balina Sesleri projesi, Rainforest Connection ile ortaklaşa ve Huawei Ireland tarafından desteklenen, Cork merkezli “etki amaçlı” kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ocean Research & Conservation Association Ireland tarafından üstleniliyor.

İrlanda Okyanus Araştırma ve Koruma Derneği Deniz Memelileri Ekolojisti baş araştırmacısı Emer Keaveney, projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Konteyner gemileri, gezi tekneleri, sürat tekneleri ve eko-tur operatörlerinden kaynaklanan artan deniz trafiği seviyeleri, önemli bir gürültü kirliliği sorunu yarattı. Ses kirliliği deniz yaşamına aşırı avlanma, kirlilik ve iklim değişikliği kadar zarar verir ve hayvanların sağlığına ve hayatta kalmasına müdahale eden davranış değişikliklerine neden olduğuna inanılmaktadır. Bilgilendirilmiş tahminler, okyanus gürültü seviyelerinin birkaç on yıl öncesine göre bugün en az 10 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.”

Akıllı Balina Sesleri projesi, okyanus tabanlarında neler olup bittiğini çok daha iyi anlayacak – özellikle İrlanda sularındaki türlerin tanımlanmasına ve sınıflandırılmasına, dağılımlarına ve davranışlarına ve gürültü kirliliğinin bu modelleri nasıl değiştirdiğine yardımcı olacak. Uzun vadede, potansiyel olarak, balina gemisi çarpma riskini azaltmak için gemilerin zaman içinde hızlarını azaltmalarını sağlayacak bir erken uyarı sisteminin geliştirilmesine yol açabilir.

Huawei Ireland, küresel TECH4ALL girişiminin bir parçası olarak teknolojik destek ve yardım sağlayacak. TECH4ALL, her yerde insanları ve kuruluşları güçlendirmek için teknolojiyi, uygulamaları ve becerileri kullanan Huawei’in dijital katılım girişimidir. Smart Whale Sounds, İrlanda’da başlatılan ve küresel olarak okyanus ve deniz yaban hayatına odaklanan ilk TECH4ALL projesidir.

Huawei Ireland CEO’su Tony Yangxu lansmanla ilgili olarak şunları söyledi: “Huawei, İrlanda’da 16 yılı aşkın süredir güvenilir bir ortak ve ORCA Ireland tarafından yapılan harika çalışmayı desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Akıllı Balina Sesleri projesi, İrlanda’nın deniz yaşamını daha iyi anlamak ve potansiyel deniz koruma alanlarını en iyi şekilde nasıl yöneteceği konusunda bilgilendirmek için teknoloji ve verileri kullanmada öncü olduğunu görecek. ”

“Huawei Ireland, dijital katılımın şirketimizin kapılarının ötesine geçmesini ve İrlanda’nın her köşesine ulaşmasını sağlamak için yatırım yapıyor ve ORCA Ireland ekibiyle bu yolculuğa çıkmayı dört gözle bekliyor.”

Rainforest Connection CEO’su Topher White şunları söyledi: “Dünyanın neresine bakarsak bakalım, hayat ses aracılığıyla kendini ifade eder ve ortaya koyar. Ekolojinin inceliğinden ve özünden yararlanmanın, doğanın kendisini nasıl çağırdığından daha iyi bir yolu yoktur.

Okyanuslarımızda bunu geniş ölçekte yakalamak ve ekolojik içgörü toplamak için bulut-yapay zeka ve büyük veri analizinin gücünden yararlanmak, benzeri görülmemiş bir iddialı bilimsel keşif ve kritik koruma çalışmaları çağının başlangıcıdır.”

Kaynak: https://www.huawei.com/uk/news/uk/2021/huawei_ireland_marine_conservation