Hizmet Dışı Bırakılan Nükleer Santral Sahasına GES Planlanıyor

NextEra Energy, 700 milyon dolarlık sermaye yatırımı ve yaklaşık 300 inşaat işi getirebilecek bir güneş enerjisi santrali inşa etmek için yakındaki arazi sahipleriyle sanal bir toplantıda planlar yaptı.

Proje yöneticisi Kimberly Dickey toplantıda yaptığı açıklamada, güneş enerjisi çiftliğinin Palo’da şu anda hizmet dışı bırakılmış olan nükleer santralde ve yakınında 3.500 dönümlük bir alanda planlandığını söyledi.

Üretilen tek üniteli nükleer santralden bile daha fazla olan 690 Megawatt’a kadar güneş enerjisi üretmesi bekleniyor.

NextEra, Duane Arnold çalışırken 615 megavatlık tesisin 600.000 ev için yeterli elektrik üretebileceğini söyledi.

Dickey, “Ayrıca bu güneş enerjisi projesine 60 Megawatt’a kadar AC-bağlı pillerle eşlik etmeyi umuyoruz” dedi.

Pil depolama, bir şirketin, yoğun zamanlarda müşteri talebi daha düşük olduğunda yakalanan enerjiyi depolamasına olanak tanır.

Dickey ve NextEra web sitesine göre, güneş enerjisi projesi yaklaşık 41,6 milyon dolar vergi geliri yaratacak ve inşa edildiği yerdeki arazi sahiplerine 50 milyon dolarlık ödeme yapılmasına neden olacak.

Dickey, “Proje inşa edildikten ve çalıştırıldıktan sonra ölçülemez toplum faydaları sağlayacak” dedi.

NextEra bu yaz arazi sahipleriyle kira görüşmeleri yapacak ve önümüzdeki kış inşaata başlayacak. Şirketin hedefi, güneş çiftliğini 2023 yılında faaliyete geçirmektir.

Bir Duane Arnold fabrika müdürü 2019 tarihli bir makalede Gazete’ye, yaklaşık 600 kişiyi istihdam eden tesisin, Iowa’nın giderek artan şekilde rüzgar ve güneşten oluşan enerji portföyüne artık uymadığını söyledi.

Tesisin – Iowa’nın 45 yıl önce faaliyete geçen tek nükleer santrali – Ekim 2020 sonunda hizmetten çıkarılması gerekiyordu.

Ancak 10 Ağustos 2020’den itibaren tesise gelen ‘kapsamlı’ hasar, derecho NextEra’yı erken kapatmaya zorladı.

Sözcü Peter Robbins Ağustos ayında Gazete’ye verdiği demeçte, “NextEra Energy Resources, son şiddetli hava koşullarının yol açtığı hasarı tam olarak değerlendirdikten sonra reaktörü yeniden başlatmama kararı aldı” dedi.

Kaynak: https://www.thegazette.com/business/huge-solar-farm-planned-for-decommissioned-duane-arnold-nuclear-plant-site/