Güneşten ve Rüzgardan 30 GW Hibrit Enerji Santrali

Hindistan’da, Münih ve Köln’ün toplamından daha büyük bir alanda devasa bir yenilenebilir enerji projesi inşa ediliyor. 30 gigawatt’lık rüzgar ve güneş kapasitesiyle şu anda dünyanın en büyük hibrit enerji santrali olacak.

Hindistan’ın en batısında Gujarat eyaleti var. Geçmişte Alang’daki gemi söküm tesislerinde yaşanan iş kazaları bu bölgeden manşetlere taşındı. Ancak birkaç yıl içinde Gujarat, dünyanın en büyük yenilenebilir hibrit enerji santraline ev sahipliği yapmasıyla ünlü olacak.

Indian Financial Express’in bildirdiğine göre Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kısa bir süre önce toplam 30 gigawatt gücünde rüzgar ve güneş sistemlerinin 72.600 hektarlık bir alana kurulacağını duyurdu. Bu, parkın alan olarak iki Köln ve Münih şehrinden daha geniş olacağı anlamına geliyor.

Eyaletin kuzeyindeki sistem, birkaç pil depolama sistemi ve günde 100 milyon litreye kadar işleyebilen deniz suyu tuzdan arındırma sistemi ile destekleniyor. Sahil kasabası Mandvi yakınlarında inşa ediliyor ve 800.000 kişiye su sağlaması bekleniyor.

Hibrit santralin odak noktası olan enerji güvenliğinin yanı sıra su temini de iyileştiriliyor. Modi’ye göre her iki hedef de hayati önem taşıyor. Proje önümüzdeki beş yıl içinde uygulanacak.

2030’a kadar 450 gigawatt yenilenebilir enerji

Böylece Hindistan, 2030 yılına kadar 450 gigawatt yenilenebilir enerji inşa etme hedefine doğru büyük bir adım atıyor. Ek olarak, hidroelektrik santralleri tarafından yaklaşık 60 gigawatt üretilecek ve bu da yenilenebilir enerjinin payını mevcut on yılda yüzde 60’a çıkarabilir.

Megaproje sadece büyük ölçekli yatırımları çekmeyi değil, aynı zamanda yaklaşık 100.000 kişiye istihdam yaratmayı da amaçlamaktadır. Hükümet ayrıca sanayi sektörü ve sera gazı emisyonları üzerinde 50 milyon ton CO2 azaltılacak olumlu etkiler umuyor.

Ancak Hindistan bir zıtlıklar ülkesi olmaya devam ediyor. Geçen yılın yazında Modi, devlet kömür sektörünü özel yatırımcılara açacağını duyurdu. Madencilik hakları ihalelerde verilen devasa kömür yatakları, ekolojik olarak değerli orman alanlarının altında uyuyor.

Kaynak: https://www.energiezukunft.eu/erneuerbare-energien/solar/30-gigawatt-hybridkraftwerk-aus-sonne-und-wind/?fbclid=IwAR3sTGDFg3nhY4KRmW_qnIjcggT-xok8XwZq4_NnIWxCTxImKiFRFJod6ZE