Yerli Yüzer Güneş Santrali Görücüye Çıktı

GTC Güneş Sanayi ve HSB Marine 4 yıldır birlikte ARGE çalışmaları sonucunda tasarımı, mühendisliği, üretimi yerli yüzer güneş enerji santrali adasını Pendik Marina’da kurdular.
• Ada 375 m2 su alanı kaplıyor, toplamda 41 KWp gücünde güneş paneli barındırıyor.
• Adanın yapım teknolojisi ve tasarımı dünyada uygulanan yüzer Ges teknolojilerinden çok farklı ve yeni buluş içeriyor:
GTC Güneş Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen’in açıklamaları:

• Plastik yerine fiber yüzdürücü
Çin ve Japonya’daki yüzer GES’lerin yüzdürücü aksamı yüksek yoğunluklu plastikten yapılıyor, delinmediği sürece batmıyor ancak çok ince gövdeli. O nedenle sudaki yabancı cisimler tarafından delinme riski var. Ayrıca çok hafif, tek panel taşıyan ufak hafif yüzdürücü parçaların birbirlerine çoklu sağlanmasıyla oluşuyor, bu nedenle çok oynak. Dalgaya ve rüzgara dayanımı sınırda.

Yerli Sistemde yüzdürücüler fiber ve gerektiğinde beton. Fiber plastikten daha kalın, delinmeye karşı daha dayanıklı. Ayrıca yerli sistemde bu birbirinden bağımsız uzun fiber yüzdürücüler paneller taşıyan bir üst çelik karkas tarafından birbirlerine bağlanıyorlar ve en fazla her 3 m de birleşim yerleri esnek, tek ve stabil bir ada oluşturuyorlar. Sistemin rüzgara ve dalgalara karşı dayanıklılığı yüksek, alabora olma riski çok daha az.

• Daha Fazla Eğim, yüksek elektrik verimi Yüzer platformun üzerinde kullanılan çelik mekanik altyapı sayesinde güneş panellerini bu platformun üzerine aynen karada uygulandığı şekilde yüksek verim sağlayacak 25 derece eğimde yerleştirebildik.

Çin ve Japonya’da uygulanan sistemde güneş panelleri 5-15 derece arasındaki açılarda konabiliyor. Çok hafif yüzdürücülerin düşük Rüzgar yükü kat sayısı nedeniyle çoğu zaman en fazla 12 dereceye garanti veriliyor. 12 derece eğimde bir güneş paneli bizim boylamlarımızda 25 derece eğimde konulan aynı güneş paneline göre yıl bazında yaklaşık %2.5 daha az elektrik üretebiliyor.

• Sudan Daha Yüksek Panel Yerleşimi
Yaygın kullanılan plastik yüzdürücüler sudan maksimum 20-25 cm yüksek, onların üstüne yatay konan güneş panellerinin su yüksekliği de aynı- en gazla 25 cm. Halbuki bizim sistemimizde paneller sudan en az 60 cm yükseklikte. Suyun panellere değmesi çok daha az. Bu sistemin yıllar içindeki dayanımını ve verimini ciddi olarak arttırıcı bir faktör

• Çift Yüzlü Paneller ve Elektrik Verimi
Çin ve Japonya’da uygulanan sistemlerde kullanılan güneş panelleri tek yüzlü ve arkaları plastik kaplı standart paneller. Haliyle bir tek önden topladıkları ışıkla elektrik üretiyorlar . 375m2 ye sığabilen tek yüzlü panellerle 12 derece eğimdeki plastik yüzdürücülü sistem 41 kw gücüyle İstanbul koşullarında en iyi panelle en fazla yılda 54 MWs elektrik üretir.
Tasarladığımız sistemde kullanılan tüm güneş panelleri arkadan da ışık alarak elektrik üretebilen çift yüzlü ve çift camlı paneller. Bu nedenle çift yönlü panellerini kullanıldığı bu sistemin elektrik verimliliği tek yüzlü panellerin kullanıldığı yüzer GES’lere göre m2 de en az yüzde 8 daha fazla. 375m2 ye sığabilen çift yüzlü panellerle 25 derece eğimdeki karma yüzdürücülü bu sistem İstanbul koşullarında yılda en az 58 MWs elektrik üretir.

• Çift Yüzlü Paneller ve Santral Ömrü
Çin ve Japonya’da uygulanan sistemlerde kullanılan güneş panelleri tek yüzlü ve arkaları plastik kaplı standart paneller. Haliyle iklime karşı dayanıklılıkları sınırlı ve yaşlanma testlerinden maksimum 3000 saat, tuz testinden seviye 4 olarak geçebiliyorlar.
Tasarladığımız sistemde kullanılan tüm güneş panelleri çift camlı paneller. İklime karşı dayanıklılıkları yüksek, 6000 saat nem ve yaşlanma testlerinden, tuz testinden de seviye 6 olarak geçmiş paneller. Ayrıca panellerimizin çerçevesiz olması korozyon problemini de ortadan kaldırıyor. En az 25 yıl su üzerinde çalışabilecek paneller.

• Yüzer GES te yangın riski
Japonya’da Kyocera panelleriyle Ciel et Terre firmasının hafif yüzdürücüleri üstüne inşa edilmiş bir yüzer GES santralinda 2019 yılında 150 km,saat e yükselen rüzgar sonucu paneller koptu, savruldu, birbirlerinin üstüne yığıldılar ve tutuşarak yandılar.
Tasarladığımız sistemde kullanılan tüm güneş panelleri arazideki 150 km/saat rüzgara dayandıkları şekilde monteleniyor, hiçbir fark yok. Kopma riskleri daha az. Üstelik kopsalar dahi, kullanılan cam cam paneller AA yangın sertifikalı, üstüste yığılsalar da tutuşma ve yanma riskleri CC yangın sertifikalı standart panellere göre çok daha az.

• Yüzer GES te kuş pisliklerinin etkisi
Yüzer GES i kuş pisliklerinden korumak yüksek bakım bütçeleri gerektiriyor.
Tek yüzlü panellerin önüne kuş pisliği düştüğünde panelin o noktasına gölge yaptığı için panelin o noktada çalışması engelleniyor ve sıcak nokta dediğimiz hatalar oluşuyor, paneller bir süre sonra tüm dizinin verimini düşürüyor.
Çift yüzlü paneller önden gölgelenseler dahi arkadan çalışmaya devam ettikleri için sıcak nokta oluşması zor ve dizideki verim kaybı da daha az gerçekleşecektir.

Yüzer GES te maliyet
Yerli tasarım ve yerli üretimle yerli istihdamı arttırarak dünyadaki uygulamalara göre üstün teknolojik
avantajlar sağlayan buluşumuz, yaygın kullanılan yüksek yoğunluklu plastik sistemden %10 daha yüksek ilk maliyeti olsa da:
o m2 de ürettiği en az %8 fazla elektrik geliriyle ilk maliyet farkını ilk 3 yılda geri kazandırarak, ilk 5 yılda, ilk 10 yılda ve de santral ömrü süresince açık ara baraj ve gölet yatırımcılarına ek gelir sağlamaktadır
o Kaza ve yıpranmalardan gelebilecek maliyetler çok daha azdır
o Bakım maliyetleri daha düşüktür
o Santral ömrü daha uzundur
o Ürettiği elektriğin maliyeti diğer sistemlere göre kWs bazında en az 0.5 cent daha düşüktür. 40 MW gücünde Pendik ‘teki ada gibi 1000 adadan oluşan bir sistemde bu fark yıl bazında 4GWs elektrik fazla üretiminin yanısıra yıl bazında en az 290.000 USD tasarruf, 20 yılda 5.800.000 USD elektrik maliyetinde tasarruf demektir.