GTC Enerji Tiryaki Yeşilküre Projesi

Güneş paneli sektörünün önde gelen firması GTC her kurum ve tesis için, olumsuz hava koşullarında bile yüksek performans sağlayan çözümler sunuyor. Tiryaki Yeşil Küre ile gerçekleşen işbirliği de, temiz bir gelecek için atılan büyük bir adım oldu.

Türkiye’de güneş enerjisi ile elektrik üretimi her geçen gün artarken, sektörün öncü firması GTC de geliştirdiği inovasyonlarla bu büyümeye önemli katkı sağlamaya devam ediyor. GTC üretimi fotovoltaik modüller, nem, bulut, kirlilik gibi hava koşullarından etkilenmeden üstün performans sağlıyor.

Vizyonunu güneş santralleri ile sınırlı tutmayarak her türlü çatı, otopark, bina cephesi vb noktalar için çözümler sunan GTC, organik tarım ve hayvancılık girişimi Tiryaki Yeşil Küre ile işbirliğine gitti. Sürdürülebilirliği esas alarak iyi bir gelecek için çalışan iki firmanın işbirliği ortaya çok verimli sonuçlar ortaya çıkardı.

Tiryaki Yeşil Küre’nin Samsun Bafra’daki tesisi için, her biri 310W’lık güce sahip 16 bin 720 adet çift camlı panel kullanıldı. Azotlu gübre yoğunluğu ve de kömür kullanımı yüksek bir ortam olan bu tesiste dahi GTC panelleri yine üstün performans sağladı ve Yeşil Küre’nin temiz enerji kullanımına
destek oldu. Üstelik hem tutuşmazlık hem de yavaş yanma konusunda uluslararası standartları karşılayan, AA sınıfı yangın güvenliğiyle tesisin emniyetine de katkıda bulundu.

Dört mevsim boyunca karşılaşılabilecek bulutlu, yağmurlu ve nemli ortamlarda da gücünü koruyan 5.2 MW’lik çatı kurulumu, elektrik üretimini üst seviyede tuttu. Böylece Yeşil Küre’yi 8 aylık süre boyunca 4.96 GWh’lik elektrik üretimi yaparak maliyetlerini düşürdü. Böylece tüketiciler de organik ürünlere daha uygun fiyata ulaşma imkanı buldu.

Bu sürede, GTC’nin kömür kirliliği ve azotun etkisi hesaplanmadan Pvsyst simulasyonu ile öngördüğü üretimden yüzde 5.19 daha fazla elektrik üretimi gerçekleşti. Yani beklentiler aşılmış oldu.

Bu işbirliği, GTC panellerinin olumsuz koşullarında dahi yüksek verim sağladığını teyit etmiş oldu.