Avustralya’nın En Büyük Hibrit Rüzgar ve Güneş Santralinin İnşaatı Başladı

İspanyol enerji devi Iberdrola, şirketin Avustralya’daki ilk yeşil alan projesi ve ülkedeki en büyük rüzgar ve güneş hibrit projesi olan Port Augusta yakınlarındaki 317 MW’lık hibrit rüzgar ve güneş santralinin inşaatına başladığını duyurdu.

500 milyon dolarlık Port Augusta Yenilenebilir Enerji Projesi – 207 MW rüzgar üretimi ve 110 MW güneş enerjisi ile birlikte – 220 MW Bungala güneş enerjisi santrali ve 126MW Lincoln Gap rüzgar ve bataryası ile birlikte Güney Avustralya’nın kömürle çalışan son elektrik santralinin eski yerinin yakınında yer almaktadır. değiştirilmesine yardımcı olan projeler.

Ayrıca, devletin 2030 yılına kadar “net yüzde 100 yenilenebilir enerji” hedefine ulaşmasını isteyen devlet enerji bakanı Dan van Holst Pellekaan’ın da kalbinde yer almaktadır. Bu hedef, önerilen yeni bağlantı ile hızlanacaktır. NSW, Project EnergyConnect, planlandığı gibi inşa edildi.

Iberdrola ülke müdürü Fernando Santamaria yaptığı açıklamada, “Zor zamanlarda hızlı ilerleme kaydettik, bu yüzden Avustralya’daki ilk projemizde şimdiden maça oynamamız harika,” dedi.

“Port Augusta, hem Avustralya yenilenebilir enerji pazarı hem de Iberdrola’nın küresel proje portföyü için yatırım ve temiz enerji kapasitesi açısından önemli bir taahhüt.”

Iberdrola, A100 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip önemli ölçekli küresel bir şirkettir ve Enel Green Power, Total Eren, BP gibi Avustralya’da büyük ölçekli yenilenebilir enerji üreten çok uluslu şirketlerden biridir. ve Shell.

Iberdrola ayrıca, Avustralya’da 800MW’den fazla işletme portföyü – çoğu rüzgar ve Lake Bonney büyük bataryası – ve 1.000MW’den fazla geliştirme boru hattı verecek olan listelenen yenilenebilir enerji şirketi Infigen’i satın almayı tamamlıyor.

Santamaria, “Avustralya yenilenebilir enerji sektörü bir bütün olarak büyük bir potansiyel sunuyor ve uzun vadeli bir operatör olarak bu amiral gemisi proje, temiz enerjinin büyümesi için iyi koşullar gördüğümüz ülkelere yatırım yapma taahhüdümüzü vurguluyor” dedi.

Etkinliğe hem van Holst Pellekaan hem de eyalet Liberal başbakanı Steven Marshall katılacak ve Singapur merkezli Nexif, Lincoln Gap rüzgar projesinin sonunda 364MW’a çıkacak 86MW ikinci aşamasının yapımına yeni başladığını belirtti.

Marshall, hazırlanan yorumlarında, “Bu projeler, Güney Avustralya’nın Covid sonrası ekonomik toparlanmasında kritik bir destek sağlıyor ve onlara yeni ihracat fırsatları sağlayan SA-NSW ara bağlantısı tarafından teşvik ediliyor” dedi.

Van Holst Pellekaan, Port Augusta’nın gün boyunca daha eşit bir şekilde öngörülebilir güç sağlamak için tasarlanmış yeni nesil yenilenebilir enerjileri sergileyeceğini söyledi.

“Projenin birleşik güneş ve rüzgar enerjisi üretiminin, Güney Avustralya’nın elektrik talep profiliyle yakından eşleşmesi ve elektrik fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı olurken, aynı zamanda şebekenin güvenliği ve güvenilirliğine de yardımcı olması bekleniyor” dedi.

“Bu bölgesel yenilenebilir enerji projeleri, Eyalet Hükümeti’nin 2030 yılına kadar% 100 net yenilenebilir enerji elde etme vizyonunu Güney Avustralya’ya nasıl ulaştırdığının bir örneğidir.”

Güney Avustralya Liberal hükümetinin coşkusu ve katılımı, son birkaç yıldır Avustralya’da inşa edilen yenilenebilir enerji miktarıyla övünmesine rağmen – öldürmeye çalıştığı bir politikadan – federal hükümetin tam tersi. Görevde olduğu yedi yıl içinde herhangi bir Koalisyon başbakanını veya enerji bakanını rüzgar veya güneş enerjisi santralini ziyaret etmeye göndermedi.

Şu anki enerji bakanı Angus Taylor, kendi seçmenlerinde büyük bir rüzgar santrali olan Crookwell 2’nin açılışını bile yapmadı, bu da karşıt rüzgar gelişmeleri konusundaki uzun geçmişine bakıldığında şaşırtıcı değil.

Iberdrola, 2021 yılında inşaat tamamlandıktan sonra yerinde 20 tam zamanlı iş ile Port Augusta projesinin inşaatı sırasında yaklaşık 200 işin destekleneceğini söylüyor. 180.000 Avustralya evine eşdeğer enerji sağlayacak kadar temiz enerji üretecek.

Santamaria, “Güney Avustralya Hükümeti, inşaat planlaması sırasında bizimle yakın bir şekilde çalıştı ve bugün sahada Başbakan ve Enerji Bakanı’na ilerlemeyi gösterebilmekten mutluluk duyduk” dedi. “Proje, yerel bölge için istihdam ve önemli ekonomik değer sağlıyor.”

Iberdrola, projeyi yıllardır geliştirmek için çalışan DP Energy’den satın aldı ve tamamlanana kadar sürece dahil olmaya devam edecek. Port Augusta projesinin iki ana tedarikçisi, 4,2 MW kapasiteli 50 rüzgar türbini kuracak olan Vestas ve yaklaşık 250,000 güneş PV paneli sağlayacak olan Longi’dir.

Elecnor, depolama alanları ve erişim yollarının yanı sıra ihracat iletim hattı, trafo merkezi ve rüzgar santrali Balance of Plant teslim edecek. Hindistan’ın Sterling & Wilson’ı güneş enerjisi santralini inşa edecek.