Güneş Enerjisiyle Çalışan Yeşil Hidrojen Projesi için Anlaşma İmzalandı

Enel Green Power, ABD’deki güneş enerjisi projelerinden birinin biyo-rafineriye tedarik edilmek üzere yeşil hidrojene dönüştürülmesini sağlayacak bir anlaşma imzaladı.

Şirket, 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis için mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) yüklenicisi olacak Maire Tecnimont iştiraki NextChem ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Yeşil hidrojen kapasitesini 2030 yılına kadar 2GW’nin üzerine çıkarmak hedefiyle Enel, daha fazla gelir kaynağından yararlanabilecek entegre tesisler oluşturmaya yardımcı olmak için ABD geliştirme hattında elektrolizörleri birlikte konumlandırma potansiyeline baktığını söyledi. Yeni proje için hangi güneş enerjisi tesisatının kullanılacağı belirsiz olsa da şirket, Teksas, Utah ve Kuzey Dakota gibi mevcut operasyonel varlığının olduğu eyaletlere odaklandığını söyledi.

Enel Green Power’ın CEO’su Salvatore Bernabei, şirketin hem Avrupa’da hem de Amerika’da yeşil hidrojen projeleri geliştirmek için “aktif olarak fırsatları araştırdığını” söyledi. “Azaltılması zor sektörlerin dekarbonizasyonunda yeşil hidrojenin temsil ettiği önemli potansiyelden en iyi şekilde yararlanmak için Maire Tecnimont gibi ortaklarla güçlerimizi birleştirmeyi dört gözle bekliyoruz” diye ekledi.

Teksas’ın en büyük PV projesi olan Roadrunner güneş enerjisi santralinin 245MW’lık ikinci aşamasını kısa süre önce tamamlamış olan Enel Green Power’ın Kuzey Amerika’daki operasyonel yeşil enerji portföyü, toplam kapasitesi 6GW’den fazla olan yaklaşık 70 tesisten oluşmaktadır.

Firmanın yeşil hidrojen hamlesi, yedi şirket (ACWA Power, Iberdrola, CWP Renewables, Envision, Ørsted, Snam ve Yara) ile aynı hafta gerçekleşiyor – yeşil hidrojen üretimini 50 kat artırmayı amaçlayan yeni bir girişimin kurulduğunu duyurdu. önümüzdeki altı yıl.

Yaklaşık 110 milyar ABD doları tutarında bir yatırım gerektiren sözde Yeşil Hidrojen Katapult, yakıt üretim maliyetini 2 ABD $ / kg’ın altına düşürmek amacıyla, 2026 yılına kadar 25 GW yenilenebilir enerjiye dayalı hidrojen üretiminin konuşlandırılmasını hedefleyecektir.

Kaynak: https://www.pv-tech.org/news/enel-pens-deal-for-us-solar-powered-green-hydrogen-project