Gelgit Enerjisiyle Çalışan Elektrikli Araç Şarj Noktası Kuruldu

Nova Innovation, Shetlands’daki Yell adasında bulunan, gelgit enerjisiyle çalışan ilk elektrikli araç şarj noktasının kurulduğunu duyurdu.

Evrim şarj noktası Cullivoe limanında, Unst ve Yell’in kuzey Shetland adaları arasındaki Bluemull Sound kıyılarında kuruldu. İskoç Hükümeti tarafından sahip olunan ve işletilen ulusal elektrikli araç şarj ağı ChargePlace Scotland tarafından işletilmektedir.

New Atlas’a konuşan şirket, “Shetland Tidal Array’deki gelgit türbinleri, şarj noktası için elektriğe dönüştürülen enerjiyi sağlıyor” dedi. “Her 100 kW’lık türbin, iki adet 50 kWh pil Tesla’yı bir saatte şarj etmeye yetecek kadar elektrik sağlayabilir.”

Nova Innovation’ın gelgit türbinleri, Shetland evlerine ve işyerlerine beş yıldan uzun süredir elektrik sağlıyor. Bluemull Sound’a kurulan ilk 30 kW’lık türbin Nisan 2014’te faaliyete geçti. Bu türbin, iki yıl sonra hizmet dışı bırakıldı ve Ağustos 2016’da yerel şebekeye bağlanan 100 kW’lık bir gelgit türbini ile değiştirildi.

Shetland Tidal Array’de şu anda dört adet 100 kW türbin var ve toplanan enerji karadaki Tesla akü bankalarına yönlendiriliyor. Bölgedeki gelgitin gelgitinin her altı saatte bir tekrarladığı, gelgit dönüp yön değiştirdikçe aralarında kısa bir boşluk olduğu görülmüştür. En yoğun üretim sırasında depolama ve gevşek dönemlerde dışa aktarma, yerel şebekeye sürekli temel yük dağıtımına izin verir.

Nova Innovation, önümüzdeki yıllarda iki tane daha eklemeyi planlıyor ve altı türbin çalışmaya başladığında, yılda 30.000’e kadar EV şarjını kolaylaştırabileceklerini söylüyor.

Cullivoe EV şarj noktasının kurulumu, temiz enerji geçiş programının bir parçası olarak Transport Scotland tarafından finanse edildi ve İskoç Hükümeti, yalnızca benzinli veya dizel yanmalı motorlarla çalışan yeni otomobillerin satışının 2032’de sona ereceğini duyurdu.

Ulaştırma, Altyapı ve Bağlantıdan Sorumlu Kabine Sekreteri Michael Matheson, “Nova Innovation’ın İskoçya’nın sıfır emisyonlu taşımacılık çözümlerindeki gelişmelerin ön saflarında olduğunu bir kez daha gösterdiğini görmek harika,” dedi. “İskoç Hükümeti finansmanının, Shetland’da tamamen yenilenebilir gelgit enerjisiyle çalışan yeni bir şarj noktasının kurulmasını sağladığından memnunum. Bu tür bir inovasyon, küresel iklim acil durumuna yanıt vermede kilit önem taşıyor ve burada gerçekleştirilebilecek fırsatları vurguluyor İskoçya’da net sıfır ekonomiye geçerken. ”

Kaynak: https://newatlas.com/energy/nova-innovation-tidal-powered-ev-charging-point-shetland-islands/