Fosil Gazının Geleceği Yok

AB iklim başkanı Frans Timmermans, Avrupa’nın 2050 yılına kadar karbondan tamamen arındırılması için net bir hedef belirlediğini, yenilenebilir enerjiye dayalı elektriğin baskın enerji taşıyıcısı haline geleceğini ve bunun da fosil gazının uzun vadede “yalnızca marjinal bir role” sahip olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Anlaşmadan sorumlu başkan yardımcısı Timmermans, 2050 yılına kadar Avrupa’nın enerji sisteminin bugünkünden on kat daha fazla güneş ve kara rüzgar enerjisi ile temelden değişeceğini söyledi.

Ve bir endüstri ticareti olan Eurogas’ın yıllık konferansında yaptığı açılış konuşmasında, “Bu yolun sonunda kömür için daha fazla yer kalmayacak, petrol için çok az yer olacak ve fosil gazı için sadece marjinal bir rol olacak” dedi. bağlantı.

“Bu nedenle, kaçınılmaz olanı beklemek ve her zamankinden daha yüksek geçiş maliyetleriyle yüzleşmek yerine, yeni sürdürülebilir iş modellerini uyarlamak, hazırlamak ve benimsemek daha iyidir,” dedi ve uyararak: “Ne kadar uzun beklerseniz, o kadar pahalı olur.”

Çevre grupları, Avrupa Komisyonu’nu gaz konusundaki kararsız tavrından ötürü eleştirdi. Hollandalı geçen yıl düzenlediği basın toplantısında, fosil gazını enerji geçişinde “bir uyarı” olarak nitelendirdi ve “doğal gazın kömürden sürdürülebilir enerjiye geçiş için muhtemelen gerekli olacağını” söyledi.

Komisyon’un görüşleri o zamandan beri temelde değişmedi, ancak Timmermans yine de bazı ek açıklamalar getirmenin gerekli olduğunu düşündü.

Elektrifikasyon oyunun sonudur

Eurogas etkinliğine katılanlara, “Açık olmak istiyorum: fosil yakıtların yaşayabilir bir geleceği yok” dedi. “Ve bu, uzun vadede fosil gazı için de geçerli.”

“Gelecek,” diye devam etti, “karbonsuz elektrik ve karbondan arındırılmış gaz sektöründe, bir enerji taşıyıcısı olarak hidrojeni ve nihai hedef olarak yeşil hidrojeni kucaklıyor.”

Timmermans, acil önceliğin kömürden çıkış sürecini hızlandırmak olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta AB, yeni istatistiklerin kıtanın kömür santrallerinin yarısının 2030’dan önce kapandığını veya emeklilik tarihlerini açıkladığını gösterdiğinde bir kilometre taşına ulaştı.

Hollandalıya göre bu, Avrupa’nın kömürden temiz enerjiye hemen sıçrayabileceğini gösteriyor.

Elektrifikasyonun çoğu sektör için “karbondan arındırmaya giden en hızlı yol” ve “birçok son kullanım sektöründeki en verimli çözüm” olarak nitelendirdiği “Elektrifikasyonun birçok alanda son oyunumuz olduğunu ara sıra net bir şekilde ortaya koyduğumuzu düşünüyorum” dedi. ”.

Ancak, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji dağıtımının, AB’nin dekarbonizasyon hedeflerini karşılamak için gerekli ölçek ve hızda her zaman her yerde mümkün olmadığını da kabul etti.

Timmermans, fosil gazının devreye girebileceği yer burasıdır. Timmermans, “Temiz enerjinin ihtiyaç duyulan ölçekte kullanılamadığı durumlarda ve kullanılamadığı sürece, fosil gazı kömürden sıfır emisyonlu elektriğe geçişte hala rol oynayabilir” dedi.

Doğal gaz, enerji santrallerinde yakıldığında kömüre göre ortalama% 50 daha az karbondioksit açığa çıkaran fosil yakıtların en temizidir. Elektriğinin yaklaşık% 80’i için kömüre dayanan Polonya, Baltık’ta açık deniz rüzgârını geliştirmeye yönelik agresif bir planın yanı sıra, iklim hedeflerine ulaşma yolunda bir basamak olarak gaz türbinlerine yatırım yapmayı planlıyor.

Bununla birlikte, daha ucuz yenilenebilir enerji teknolojileri geniş ölçekte kullanıldığından, bu gaz varlıklarının sınırlı bir ekonomik ömrü olacaktır.

Timmermans, “Devre dışı bırakma zaman çizelgelerinin bir yükümlülüğe ve hükümetlerin kirli elektrik santrallerini vergi mükelleflerinin parasıyla çevrimiçi tutma yükümlülüğüne dönüşmemesi de önemli,” diye uyardı. “Hesaplamanız gerekiyor: Kimsenin satın almak istemediği kömürü üreten bir çukuru açık tutmanın maliyeti nedir?”

Kaynak: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/fossil-gas-has-no-viable-future-eus-timmermans-says/