Enegix Brezilya’da Yeşil Hidrojen Fabrikası Kuracak

Singapurlu/Avustralyalı Enegix Energy şirketi, Brezilya’nın kuzeydoğu kıyısında devasa bir temiz hidrojen fabrikası kurma planlarıyla ilerliyor. 5,4 milyar ABD Doları tutarındaki Temel Bir projesi, güneş ve rüzgar enerjisini yıllık 600 milyon kg’dan fazla yeşil H2’ye dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

1.200 dönümlük (485 hektar) bir saha, Ceara eyaletindeki Pecém Limanı’ndaki ticari arazi üzerinde tarandı ve Enegix’in dünyanın en büyük karbon emisyonu azaltma projesi olarak tanımladığı şeye tahsis edildi. Enerwind’den halihazırda sözleşmeli 3.4 GW’lık güneş ve rüzgar enerjisi ile Base One’ın üç ila dört yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bir derin deniz limanına çok yakın konumu, uluslararası ihracatı kolaylaştıracaktır. Ortam sıcaklığı ve basıncı altında sıvı halde kalan Sıvı Organik Hidrojen Taşıyıcı (LOHC) taşıyan tankerler sekiz gün içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyılarına, dokuz gün içinde Avrupa’ya veya beş gün içinde Afrika’ya ulaşabilecek. Asya pazarına ihracat yapmak bir aydan fazla sürecek.

Yenilenebilir enerji kaynakları için sahanın yakınındaki yerel koşullar avantajlıdır; Enegix, Base One’ın potansiyel olarak ilk 3.4-GW enerji kaynağından 100 GW’ın üzerine çıkabileceğini ve hidroliz tesislerinin uygun şekilde genişletilmesiyle, tesisin sonunda başlangıçta üreteceğinin 30 katından fazla hidrojen üretebileceğini söylüyor.

Bir mühendislik ve inşaat firması, bir enerji tedarikçisi ve Ceara Eyalet Hükümeti ile imzalanan Mutabakat Muhtıraları ile şu anda fizibilite çalışması ve sermaye artırma aşamasında olan bu gelişme, bugün faaliyette olan en büyük yeşil hidrojen santralinden 20 kat daha büyük olacaktır – Air Liquide Quebec’te yeni açılan 20 MW hidrojene operasyon.

Base One, 2025 yılına kadar 3.4 GW ile çalışıyor ve çalışıyorsa, gerçekten de dünyanın bu türden en büyük tesisi olabilir. Ya da olmayabilir; Çin, devasa sermaye dağıtma ve olağanüstü bir hızda dev projeler inşa etme yeteneğine sahip ve Beijing Jingneng Power Co., geçtiğimiz Mart ayında 5 GW rüzgar ve güneşten hidrojene ve depolama tesisine inşaatına başladığını duyurdu. Moğolistan’da, 2021’de açılması planlanıyor. Projenin nerede olduğu bilinmiyor; Bloomberg bile telefonda Jingneng’i bulamıyor.

Her iki durumda da, boru hattında başka boklar var. Suudi Arabistan, 2028’de açılması planlanan 500 milyar dolarlık “gelecekteki mega kenti” Neom için 4 GW’lık bir proje duyurdu, NortH2, 2040 için Hollanda kıyılarında 10 GW’lık açık denizden H2’ye devasa bir proje üzerinde çalışıyor. 2030’dan sonra açılacak ve Asya bölgesine hidrojen ve amonyak ihraç edecek 26 GW’dan fazla üretim kapasitesine sahip bir Batı Avustralya projesi olan Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi tarafından hepsi cüceleştirilebilir.

Enegix’in bunun dünyanın en büyük atmosferik karbon azaltma projesi olacağı iddiasını değerlendirmek zor, ancak şirket Base One’ın CO2 eşdeğeri emisyonları elbette küresel alımına bağlı olarak yılda 10 milyon tona kadar azaltma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. hidrojen enerjisi kullanım projeleri ve müşteri tarafında bu hidrojenin tam olarak ne yerine geçtiği.

Yılda on milyon ton kesinlikle kulağa çok benziyor, ancak size sorunun ölçeğini anlamak için şu anda her yıl yaklaşık 50 milyar ton CO2’ye eşdeğer sera gazı faaliyetinden insan faaliyeti sorumludur – bu hızla artacak bir rakamdır. Önümüzdeki yıllarda ciddi bir eylem olmadan. O halde, Üs Bir büyüklüğündeki öncü bir proje, en uygun şekilde kullanılırsa, sorunun yüzde birinin yaklaşık yüzde 1 / 50’sini – tüm insan emisyonlarının 1 / 5.000’ini – telafi etme potansiyeline sahiptir.

Bu, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak ve işler hız kesmeden devam ederse beklenen daha kötü iklim senaryolarından bazılarını atlatmak için dünyanın karşı karşıya olduğu muazzam zorluktur.

Kaynak: https://newatlas.com/energy/worlds-biggest-green-hydrogen-brazil/