Eken Çağ Enerji “SOL-GEN” Ürününü Tanıttı

2017 yılında kurulan Eken Çağ Enerji, taşeronluk ve EPC firması olarak hizmet veriyor. 2019 yılında ‘’Solar Doctors’’ firmasını bünyesine katarak test, yazılım ve AR-GE çalışmalarını başlatarak kazandığı tecrübe ile günümüzün en değerli ihtiyacı enerji depolama anlamında yaklaşık 2 yıldır sürdürmekte olduğu AR-GE çalışmaları başarılı sonuçlar verdi. Tüm kart tasarımları; AC charger, DC charger, bys, 2 kW güce sahip Off Grid İnverter kart ve en önemlisi yazılımları ve sistem entegrasyonu endüstriyel tasarımı da kendisine ait olmak üzere test evresini tamamladı.

Eken Çağ Enerji’nin Haziran ayında seri üretime başlayacağı bu özel ürünü, Sivas OSB’de üretecek. ‘’SOL-GEN’’(solar jeneratör) marka adıyla piyasaya sürülecek ürün, dünya pazarında muadillerinden birçok önemli farkla öne geçmeyi hedefliyor. Bütün iklim şartlarına uygun olacak şekilde kesintisiz güç sağlayacak olan ürünün, enerjisi de tamamen güneş olacak. Bilgisayar kasası büyüklüğünde olacak olan ürün aynı zamanda 2000Ah/4000Ah güç seçenekleriyle sunulacak olan ve batarya ürününe özel tasarımı akü paketi ile 3+1 hanenin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya uygun şekilde tasarlandı.

2020 yılında Türkiye’de yine ilk olma özelliğini taşıyan 30 haneli bir köyün Hibrit İnverter ve 85 kW lityum batarya ile beslenmesini sağladı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Bütün parametrelerin dijital ekrandan izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanmış olup, son teknoloji, şık tasarım ve kalitesi dışarıdan hiç bir teknoloji satın alınmadan %100 yerli ve milli olması için yapılan AR-GE çalışmalarını bizzat Eken Çağ Enerji CEO’su Çağrı Eken üstlendi.