Dünyanın En Büyük Yüzer GES’lerinden Biri Singapur’da

Singapur şu anda dünyanın en büyük yüzer GES’lerinden birine ev sahipliği yapıyor ve potansiyel olarak yılda 4.000 tondan fazla karbondioksit denkleştirme kapasitesine sahip.

Bu, kabaca yılda 900’den fazla yolcu aracından kaynaklanan sera gazı emisyonlarına eşdeğerdir.

Sürdürülebilir enerji sağlayıcısı Sunseap Group 23 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, Covid-19 kilitlenmesi sırasında kısıtlamalar göz önüne alındığında, Woodlands açıklarındaki Johor Boğazı’ndaki deniz suyunda güneş enerjisi santrali kurmanın yaklaşık bir yıl sürdüğünü söyledi.

Yedi futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılmış toplam 13.312 panel, 40 inverter ve 30.000’den fazla şamandıra içeriyordu.

5 MW’lık en yüksek sistem kurulumunun yılda tahmini 6 milyon kW-saat enerji üretmesi bekleniyor. Potansiyel olarak tahmini 4.258 ton karbondioksiti dengeleyerek ülkeyi dekarbonizasyona yaklaştırabilir.

Kara kıtlığı olan Singapur’da, böyle bir deniz temelli yüzer sistemin başarısı, bu tür projelerin burada ve bölgede güneşten enerji çekmesine yol açabilir.

Güneş enerjisi santral elektrik panelleri, kontrol sistemleri ve 22 kilovolt trafo ile donatılmıştır.

Aynı zamanda, üretilen gücü ulusal şebekeye ileten deniz altı kablosunun iniş noktasıdır. Yüzer sistem, değişen hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve platformu ve tüm operasyonel ekipmanı gemide sabit tutar.

Bir ziyaretçi merkezi ve görüntüleme galerisi olarak ikiye katlanan klimalı ikinci bir güverte de var.

Sunseap Group’un kurucu ortağı ve CEO’su Bay Frank Phuan şunları söyledi: “Bu, Sunseap için önemli bir kilometre taşıdır çünkü deniz, rezervuarlar, göller gibi açık deniz alanlarının kara kıtlığı ve yoğun olarak heyecan verici fırsatlar sunduğuna inanıyoruz. Güneş enerjisinden yararlanmak için nüfuslu şehirler. Güneşten korunmayan ve vandalizm veya hırsızlık riski düşük yerlerdir. ”

Sunseap, projenin açık denizin öngörülemeyen doğası, nakliye yollarından kaçınma ihtiyacı ve midye varlığı nedeniyle diğer kara tabanlı veya çatı üstü kurulumlara kıyasla daha zorlu olduğunu söyledi.

Demirleme kurulumu ve sistem tasarımı için denizcilik uzmanlığı da gerekliydi.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi Enerji Araştırma Enstitüsü yönetici direktörü Subodh Mhaisalkar, bu projeyi çevreleyen zorluklara dikkat çekti.

“Tropik sularda hızla büyüyen dalgalar, gelgit akıntıları ve biyolojik kirlilikle (bitkiler ve algler gibi istenmeyen mikroorganizmaların yüzeylerde birikmesi ve bunun sonucunda bozulma) mücadele etmesi gerekiyor.” Dedi.

Prof Subodh, mekanik sabitleme hususlarına ek olarak, elektrik sistemlerinin de gücü kıyıya iletecek şekilde tasarlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Bu, kıyıya yakın bir kurulum, ancak bu tür deniz suyu güneş enerjisi çiftlikleri inşa etme deneyimi, nakliye veya rekreasyon için rakip kullanım durumlarına sahip olmayan uzak okyanus bölgelerinde bulunan kurulumlara girişmek için paha biçilemez.”

Prof Subodh, “Singapur’un yenilenebilir enerji dağıtım hedeflerimizi karşılaması ve önümüzdeki on yıllarda karbon nötrlüğüne ulaşma yönündeki küresel çabalar için, güneş enerjisi üretimimizi artırma fırsatını artıran bu tür çözümlerin büyük uluslararası talepleri olacaktır” dedi.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 kilitlenmesi, Sunseap’ın yüklenicisi tarafından işe alınan yabancı işçilerin yurtlarını terk edememeleri nedeniyle ek bir zorluk oluşturdu.

“Bu dönemde boşluğu doldurmak için kolları sıvayan ekibimizin birçok üyesine çok müteşekkirim. Profesyonellikleri ve esprit de corps, sayısız zorluklar karşısında projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasında kilit rol oynadı,” dedi. Phuan dedi.

Gezegeni küresel ısınmadan korumanın önemli bir parçası, fosil yakıt kullanımından yenilenebilir enerjiye geçişi içerir.

Singapur, karbon emisyon yoğunluğunu 2030 yılına kadar 2005 seviyelerine göre yüzde 36 azaltmaya kararlıdır ve ülkenin yüksek güneş ışığına maruz kalma seviyeleri, güneş enerjisini uygun bir seçenek haline getirmektedir.

Kaynak: https://www.straitstimes.com/singapore/singapore-now-home-to-one-of-the-worlds-largest-floating-solar-farms