Dünyanın En Büyük Kömür Şirketi Yüzünü Güneşe Döndü

Dünyanın en büyük kömür madenciliği şirketi, güneş enerjisine yönelecek ve daha küçük madenleri kapatmaya devam edecek.

Coal India Limited (CIL), devlet tarafından işletilen NLC Hindistan ile ortak bir girişimle 3.000 Megawatt’lık bir güneş enerjisi projesine yatırım yapmayı planlıyor.

Şirket ayrıca Hindistan’ın güneş enerjisi müzayedelerinde rekabet etmek ve temiz enerji için en düşük fiyatları sunarak projeler kazanmak istiyor.

Bu, Hindistan’ın kömürünün çoğunu üreten firma için büyük bir değişime işaret ediyor.

Hindistan CO2 emisyonları on yıllardır ilk kez düşüyor
Karbon emisyonu ‘Dünya’yı kırmızı alarma geçirme’ sözü veriyor
Koronavirüs krizi sonunda kömürü bitirebilir mi?
“Bildiğiniz gibi kömür, önümüzdeki yirmi otuz yıl içinde iş kaybedeceğiz. CIL’in başkanı Pramod Agarwal, Reuters ile yaptığı röportajda, Solar’ın önümüzdeki yıllarda büyük bir enerji sağlayıcısı olarak kömürü yavaş yavaş (kömürü) devralacağını söyledi.

Şirketin NLC Hindistan ile olan güneş enerjisi projesi 125 milyar rupi (1.73 milyar $; 1.26 milyar £) değerinde olacak ve CIL’in 2024 yılına kadar bu rakamın yaklaşık yarısını yatırması bekleniyor.

Grup, Mart 2020’ye kadar üç yılda 82 madeni kapattı ve işgücünü 18.600 çalışanı azalttı.

Bay Agarwal, tasarrufların potansiyel olarak güneş gofret üretimine yeniden yatırılmasıyla işgücünde daha fazla azalma beklediğini söyledi.

Enerji dönüşümü
Hindistan şu anda yılda yaklaşık bir milyar ton kömür kullanıyor ve bu da onu Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci tüketicisi yapıyor.

Hindistan kömür bakanlığına göre, 2020-21 yıllarında 710 milyon ton kömür üretmeyi hedefleyen şirket ile CIL, ülkenin en büyük üreticisidir.

ABD Enerji Enformasyon Ajansı’nın rakamlarına göre bu, 2019’da üretilen tüm ABD kömür şirketlerinden biraz daha fazla.

Hindistan, iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için önümüzdeki yıllarda enerji karışımında önemli bir değişiklik olmasını umuyor.

Ülke, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın imzacısıdır ve emisyonlarını 2005 seviyelerine göre 2030’a kadar% 35’e kadar azaltmayı taahhüt etmiştir.

Geçen yıl, ülkenin emisyonları on yıllardır ilk kez düştü.

Düşük emisyonlar kısmen Covid-19’un sıkı durdurma önlemlerinden kaynaklansa da, kömüre olan talebin azalması da bir faktördü.

Hindistan, on yılın sonunda 450GW’lık bir hedefle önümüzdeki yıl 175GW yenilenebilir enerji kapasitesi üretmeyi umuyor.

Kaynak: https://www-bbc-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.bbc.com/news/amp/business-56506529